Úvod > Dění v obci > Akce archiv > Akce 2022 > Zájezd k Mezinárodnímu dni dětí

Zájezd k Mezinárodnímu dni dětí

16.6.2022

Mezinárodní den dětí připadá na první červnový den a obec jako dárek pořádá každým rokem pro všechny děti zájezd za krásami naší vlasti. Letos jsme zamířili opět na sever, tentokrát přímo do srdce Moravskoslezského kraje … do Ostravy. A program tu děti měly opravdu nabitý! Jako první nás čekala exkurze do hornického muzea, kde nám velmi poutavou formou místní průvodci přiblížili historii havířského řemesla a my se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, jaká dřina je tato práce a jak se podepisuje na zdraví člověka. Zkusili jsme si i sfárat pod zem skutečným výtahem, kterým kdysi horníci jezdili do práce, i když na rozdíl od nich my jsme jeli jen 6 metrů, kdežto oni 600 m. Díky skleněné podlaze s obrazovkou však vznikla dokonalá iluze, že vskutku letíme desítky metrů pod povrch zemský, až se na tvářích některých malých účastníků objevily slzičky strachu a rodiče jim museli vysvětlovat, jak to ve skutečnosti je. Poté nás čekala prohlídka expozice báňského záchranářství, která byla opředena oblakem smutku, když jsme si na zdech četli jména mužů, kteří zemřeli při záchraně svých kamarádů. Rychle to chtělo něco veselejšího, takže jsme zamířili na projížďku důlním vláčkem, který ten den uvedli do provozu jen kvůli nám. Dopoledne jsme zakončili v nedalekém Landek parku, kde se děti vyřádily na prolézačkách a rodiče si dali v tamní restauraci výtečný oběd. Na závěr jsme si udělali společné foto, rozloučili se havířským pozdravem ,,Zdař bůh!“ a přesunuli jsme se autobusem na odpolední program do Oblasti Dolní Vítkovice. Tady obdržel každý vstupenku do Malého a Velkého světa techniky, kde jsou k vidění různé zajímavé stroje, zařízení, děti si vše mohou na vlastní kůži vyzkoušet a kdo to stihl, mohl si prohlédnout zdejší dominantu Bolt Tower nebo se jen tak procházet a kochat se pohledem na kdysi slavné vysoké pece. Okolo páté hodiny už byli všichni tak unavení, že jsme naskákali do autobusu a uháněli za bouřky a vydatného deště zpět k domovu. Foto na hradcany.rajce.idnes.cz.

kids.jpg