Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura > Události - archív ULOŽIT > Události akce 2013

Události akce 2013

Vážení spoluobčané, vzhledem k omezené kapacitě webových stránek umisťujeme další fotografie z akcí i obrázky obce na webové stránky www.hradcany.rajce.net a www.zahradkarihradcany.rajce.net , odkud si je můžete stáhnout v původní kvalitě.
Příjemnou prohlídku fotografií přeje Obecní úřad Hradčany

 

Silvestr pro děti 2013

Dne 31.prosince 2013 uspořádal dětský klub Veselé opičky při ZO ČZS již 3 ročník „Silvestra pro děti“. Letošní novinkou bylo, že se konal v sále místního pohostinství, kde měly děti více místa na dovádění. Účast byla sice menší než v předešlých letech, ale to nám nijak nevadilo. Děti si vyzkoušely nové karaoke, zahrály si vědomostní soutěže, hádaly, co je ukryto v krabicích pomocí svých ruček, vytvářely si PF přáníčka ve formě zvonečků, nechybělo ani tančení apod. V průběhu odpoledne si smlsly na brambůrkách, jednohubkách, tyčinkách, cukroví či perníčkách a samozřejmě nakonec létaly vzduchem nejen balónky, ale i špunty z dětského šampáňa.

Petra Skopalíková

Události akce 2013 - fota

Člověče, nezlob se!

V sobotu 28.prosince 2013 proběhl v sále místního pohostinství již 6.ročník turnaje ve hře Člověče, nezlob se! pro dospělé o pohár starosty obce. Sešlo se celkem 16 hráčů a několik diváků, hlavně z řad dětí, které využily neobsazené stoly a samy si tuto oblíbenou hru zkusily. Hrálo se dohromady na 4 kola, v prvním kole vypadl vždy ten poslední ze čtveřice, stejně tak ve čtvrtfinále, takže v semifinále se pak utkaly 2 čtveřice soutěžících, kdy z každé do finále postoupili už jen dva hráči. Nakonec utvořili finálovou čtyřku Věrka Žákovská, Zdeněk Žákovský, Martina Žákovská a Marie Galetová. Po napínavém boji se celkovým vítězem 6.ročníku stal Zdeněk Žákovský, který si tak odnesl pohár pro vítěze a jehož jméno bude posléze vyryto také na velký putovní pohár. Zkrátka ale nepřišli ani ostatní soutěžící. Každý si za účast odnesl drobnou sladkou odměnu.

Ivona Mikulíková

Fotografie: http://hradcany.rajce.idnes.cz/Turnaj_Clovece%2Cnezlob_se_pro_dospele/

Události akce 2013 - fota

Setkání u kaple na Štědrý den

Jako každý rok se i letos o Štědrém dnu sešlo několik desítek občanů Hradčan na návsi u vánočního stromu, aby si navzájem popřáli krásné Vánoce, připili si punčem a zazpívali známé české koledy. Zkrátka nepřišli ani ti nejmenší, pro které byl připraven dětský punč. Do něj si každý dle libosti přidal různé druhy nakrájeného ovoce nebo rozinky naložené v rumu. Poté obdrželi všichni noty s koledami a místní kvarteto kytaristů ve složení Petr Školoud, Radek Hruška, Petra Skopalíková a Veronika Skopalíková se chopilo svých hudebních nástrojů a po celou dobu krásně hrálo a zpívalo, což navodilo tu správnou sváteční atmosféru. Tu nám trošku narušoval fakt, že se rtuť teploměru v tento den vyšplhala k deseti stupňům a sluneční paprsky nám do očí svítily tak, jako bychom se zde spíš sešli na oslavu příchodu jara. Toho náležitě využily hlavně děti a hned vyzkoušely kolotoč a houpačky na zdejším nově zbudovaném hřišti. Kdo měl zájem, mohl se podívat i do kaple na krásně nazdobený stromeček a malý vyřezávaný betlém. Po necelých dvou hodinách se už všichni pomalu loučili a zamířili buď zpět domů připravovat štědrovečerní večeři nebo na Výletiště, kde místní mládež hrála jako každý rok v tomto čase hokejový zápas.

Ivona Mikulíková

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Setkani_u_kaple_na_Stedry_den/

Události akce 2013 - fota

Vánoční koncert

V sobotu 21.prosince 2013 se v místní kapli sv.Antonína Paduánského uskutečnil vánoční koncert, na kterém vystupovalo Trio a prima vista ve složení: Klára Přecechtělová (flétna), Stanislav Smoček (harmonium, cemballo, klavír) a Michal Sabadáš (zpěv). Díky výtečné akustice v naší kapli, kerou si učinkující velmi pochvalovali, vyslechly na tři desítky posluchačů nádherné skladby od G.F.Handela, J.S.Bacha, A.Dvořáka, J.C.Simona a řady dalších významných hudebních skladatelů. A protože se jednalo o vánoční koncert, nesměly na závěr chybět vánoční písně jako Bílé vánoce a jedna z nejpopulárnějších koled Narodil se Kristus Pán, s jejímž zpěvem pomohli p.Sabadášovi všichni přítomní. Na závěr došlo dokonce na přídavek, to když se umělci dočkali bouřlivého potlesku vestoje. Pak už jen p.starosta poděkoval za překrásný zážitek a všechny pozval ke kapli opět na Štědrý den, kdy si společně zazpíváme, tentokrát však výhradně koledy.

Ivona Mikulíková

Fotografie: http://hradcany.rajce.idnes.cz/Vanocni_koncert_v_kapli/

Události akce 2013 - fota

Veřejná zabijačka

Znovu je tu prosinec a s ním jeho každoroční tradice : advent, Mikuláš a samozřejmě zabijačka. Po té loňské se rozhodlo, že si dáme s touto akcí na rok pauzu a od tak náročné práce se odpočineme. Jenže to bylo loni! Po půl roce se ale na vše zapomnělo a už byla objednána tři prasátka a všechen ten kolotoč kolem začal znovu. Ve dnech 6. a 7.prosince 2013 se tak uskutečnila již 6.zabijačka v novodobých dějinách místního zahrádkářského spolku. V neděli a ve čtvrtek se připravovalo Výletiště, bylo zapotřebí postavit stany, dovézt a zabudovat kotle a vůbec shromáždit všechny potřebné věci na tuto nadcházející akci. V pátek pak již sehraná parta mužů a žen zvládla zpracovat dva čuníky na sobotní prodej a v tento den pak bylo zabito ještě další prasátko. Všechna dohromady vážila 590 kg. Ten, kdo si udělal čas a dorazil první víkendový den do areálu Výletiště, si mohl zakoupit domácí zabijačkové speciality nebo si dát maso z kotle či hotové jídlo připravené v kuchyni. I když nám jako obvykle počasí moc nepřálo, akce se vydařila a unaveni ještě po nedělním úklidu jsme se odebrali domů zaslouženě odpočívat.

Josef Tomčík

Fotografie : http://zahradkarihradcany.rajce.idnes.cz/2013-12-07_Zabijacka/

Události akce 2013 - fota

Soutěž ve vaření zelňačky a přípravě zabijačkového talíře

V září tohoto roku přijeli do naší obce na návštěvu zastupitelé slovenské obce Nemce. Seznámili jsme se s nimi už před dvěma lety na soutěži ve vaření kotlíkových gulášů ve Skaličce. V rámci této návštěvy jsme obdrželi pozvání k účasti v celoslovenské soutěži ve vaření zelňačky a přípravě zabijačkového talíře. A protože se pozvání neodmítá, sestavili jsme z dobrovolníků, kteří byli v rámci reprezentace obce ochotni obětovat svůj volný čas, šestičlenné družstvo v následujícícm složení : Milena Tihelková, Olinka Zapletalová, Palvína Václavíková, Jaroslav Tihelka, Vladimír Zapletal a Jaromír Václavík. Jelikož se obec Nemce nachází ve středu Slovenska, konkrétně u Bánské Bystrice, rozhodli jsme se, že vyrazíme už v pátek večer a přenocujeme někde v okolí. V sobotu jsme na místo konání soutěže dorazili mezi prvními a měli jsme tudíž dost času na přípravu. Ihned po příjezdu se nás ujal pan starosta Dušan Mydlo a zavedl nás do naší improvizované kuchyně. Z auta jsme vyskládali všechno potřebné pro naše vaření a pomalu jsme začali připravovat jednotlivé suroviny. Soutěž , které se letos zúčastnilo 19 družstev nejen ze Slovenska, ale také z Polska či České republiky, byla slavnostně zahájena úderem jedenácté hodiny. Od této chvíle to ve všech kotlích začalo bublat a rovněž se ze všech stánků linuly rozličné vůně. Na přípravu zelňačky i zabijačkového talíře mělo každé družstvo 3 hodiny a nutno říci, že byl tento čas dostačující. Náš zabijačkový talíř si můžete prohlédnout ve fotogalerii, avšak bohužel chuť a vůni zelnačky vám zprostředkovat nemůžu, ale asi byla dobrá, protože jsme jako jediní měli úplně vyjedený kotel. Jenom je škoda, že naše vynaložené úsilí nebylo korunováno v podobě nějakého umístění na stupních vítězů, ale konkurence byla opravdu veliká a vyhrát mohou zkrátka jen ti nejlepší. I tak ale věřím, že jsme naši obec v této soutěži důstojně reprezentovali a hlavně jsme navázali nové kontakty, které se budeme snažit dále rozvíjet a udržovat. Na závěr už zbývá jen poděkovat našemu soutěživému družstvu za ochotu a vynaložené úsilí při reprezentaci naší obce. Poděkování zasluhuje také p.starosta Ondrej Koliba, bez jehož podpory bychom se jen stěží mohli této soutěže zúčastnit. Na druhé straně nás velmi mrzí, že někteří naši spoluobčané rozšiřují zvěsti, že jsme to pojali jako pěkný výlet nebo si dokonce myslí, že jsme se na úkor obce nějak obohatili. Jestli jsme se obohatili, tak jen o krásné zážitky a o nové přátele.

Jaromír Václavík

Fotogalerie: http://hradcany.rajce.idnes.cz/Soutez_ve_vareni_zelnacky_a_v_priprave_zabijackoveho_talire/

Události akce 2013 - fota

Mikulášská nadílka

Ve čtvrtek 5.prosince zavítal do Hradčan sv.Mikuláš se svými nejbližšími, tedy andělem a čerty, v našem případě pěti. Jako každý rok se nezapomněli zastavit na obecním úřadě, aby vyzpovídali p.starostu a zjistili, jak moc v tomto roce hřešil. Šel z nich opravdu strach a to nejen z jejich vzhledu, ale také z rachotu řetězů, který provázel jejich pouť po vesnici. Však se také údajně nejeden malý místní hříšník před nimi ukryl pod postel či za pohovku. Tak snad si nakonec nikoho neodnesli s sebou ?! :-)

I.Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

První adventní neděli 1.prosince se v Hradčanech konalo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Jedná se sice o akci tradiční, ale letos se v mnohém lišila od let minulých. Hlavní změna spočívala v tom, že jsme již nerozsvěcovali borovici za autobusovou zastávkou, ale z lesa jsme přivezli smrk, který byl ukotven uprostřed nově zrekonstruované návsi a bohatě nazdoben. Na akci samozřejmě nechybělo občerstvení, kterým byly již tradičně výtečné křupavé bramboráky a výborný svařák. Vše přichystali členové místního zahrádkářského spolku. Kdo měl zájem, mohl si kromě občerstvení také zakoupit pěkné výrobky, které zhotovily místní ženy. Byly to hlavně perníčky, vánoční dekorace z papírového pedigu, svíčky, výtvory z vizovického těsta, vánoční ozdoby z korálků a mnoho dalších. Velmi také zaujalo vystoupení dětského klubu Veselé opičky, které si pro tento večer připravily téměř půlhodinový program, sestavený ze zpěvu vánočních písní a koled, hry na flétny a kytary, recitace básniček a laserové show. Tu děti předvedly na úplný závěr svého vystoupení, kdy se zhasla dokonce i světla veřejného osvětlení, aby tak byl zaručen dokonalý efekt tohoto čísla. Povedlo se jim to na jedničku, všichni byli mile překvapeni a učinkující tak sklidili od diváků zasloužený potlesk a od obecního úřadu balíčky plné sladkostí. Poté si ještě děti zařádily s prskavkami, dospělí vyslechli koledy v podání skupiny Pozdní sběr a nikdo se také nezapomněl zastavit u našeho betlému. Letošní obecní vánoční strom sklízel slova chvály, snědly se všechny bramboráky a vypil všechen svařák, takže akce byla velice úspěšná a všichni se tak po příjemně prožitém večeru vraceli spokojeně domů.

Ivona Mikulíková

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Slavnostni_rozsveceni_vanocniho_stromu/

Události akce 2013 - fota

Zdobení vánočního stromu a stavba betléma

Poslední listopadovou sobotu se na nově upravené návsi v Hradčanech sešla skupina místních dobrovolníků, aby nazdobila obecní vánoční strom a také postavila betlém. Zatímco ženská část této skupiny se chopila věšení téměř tisícovky vánočních ozdob, mužská část se opět po roce pustila do sestavování jednotlivých částí betléma. V obou táborech měli všichni plné ruce práce, neboť bylo zapotřebí nejen na všechny ozdoby připevnit háčky a poté je dle našeho nejlepšího estetického cítění, aby barvy správně ladily, umístit na stromek, tak mužská část se zase naopak musela poprat s přemístěním dřevěných soch z kanceláře pana starosty až do betléma. Vzhledem k jejich váze to nebyl nejjednodušší úkol, ale naštěstí lze postavy stěhovat po částech. Na závěr už stačilo jen naaranžovat větve ořezané ze stromku do okolí betléma, kolem stromku omotat zlaté řetězy a dílo bylo hotovo. Teď už nám zbývá jen čekat, jak se bude výsledek líbit na zítřejším tradičním slavnostním rozsvěcení stromu!

Ivona Mikulíková

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Zdobeni_obecniho_vanocniho_stromku/

Události akce 2013 - fota

Veselé opičky slavily 1.výročí

3.listopadu 2013 tomu byl právě rok, co se dvě místní nadšenkyně Petra Skopalíková a Olga Zapletalová rozhodly, že založí pro místní děti klub, který se bude scházet pravidelně jedenkrát týdně a děti zde budou zpívat, tančit, hrát divadlo, soutěžit, učit se hře na kytaru, chodit do přírody, věnovat se ručním pracem, vytvářet výrobky s různou tematikou dle ročního období apod. Tato představa se zcela naplnila a tak se skutečně neděli co neděli schází v zasedací místnosti obecního úřadu v průměru 15 dětí, které tak tráví smysluplně závěr každého týdne. Tento klub si brzy vymyslel svůj vlastní název - Veselé opičky a dnes má již i své razítko, každý své tričko s jejich logem a svými vystoupeními pravidelně zpestřují nejednu obecní akci. Během času se také rozšířil seznam vedoucích tohoto kroužku o Janu Koutnou. V nejbližší době je čeká vystoupení na slavnostním rozsvěcení vánočního stromu a příprava akce "Dětský Silvestr", který se koná každoročně na Výletišti. K dalším pravidelným akcím tohoto klubu patří vystoupení na setkání seniorů, na oslavě MDŽ pořádané místními zahrádkáři, turnaj v bowlingu a další. Tak do dalších let klubu hodně zdaru a vedoucím hodně trpělivosti, spoustu dobrých nápadů a pevné nervy !

Ivona Mikulíková

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Vesele_opicky_-_1.vyroci/

Události akce 2013 - fota

Návštěva ze slovenské obce Nemce

V září zavítala do naší obce návštěva ze slovenské vesnice Nemce. Tato obec se nachází v okrese Banská Bystrica, má nadmořskou výšku 410 m a počet obyvatel 1 165. Její zástupci si prošli naši obec, byli seznámeni se zdejšími stavbami, akcemi i plány do budoucna a na závěr nás pozvali na VII.ročník celoslovenské soutěže ve vaření kapustnice a přípravě zabijačkového talíře, která se u nich každoročně koná. S vesnicí Nemce udržuje přátelské styky již delší dobu obec Skalička, jejíž starostka Petra Kočnarová návštěvu u nás domluvila. Stejně jako Skalička i Hradčany přislíbily účast na výše zmíněné soutěži.

Ivona Mikulíková

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Navsteva_ze_obce_Nemce/

Události akce 2013 - fota

Přednáška Mgr.Zdeňka Schenka

V pátek 15.listopadu proběhla v sále místního pohostinství přednáška Mgr.Zdeňka Schenka a jeho asistentky p.Kateřiny Dlouhé, který zhruba čtyřem desítkám posluchačů přednášel o archeologických nálezech, které se mu podařilo objevit na katastrálním území obce Hradčany. Se svou výzkumnou prácí ještě není zdaleka u konce, ale již nyní se s námi podělil o dosavadní úspěchy. Všichni napjatě poslouchali jeho výklad a na plátně sledovali připravenou prezentaci. Mgr.Zdeněk Schenk nám zajímavým a vtipným způsobem popsal situaci okolo objevení pokladu na našem území, ze kterého za nejcennější považuje nález zlata a také několika desítek bronzových puklic, které byly před mnoha stovkami let součástí ochranného štítu bojovníka. K dalším zajímavostem patřila bezesporu sekyrka, kterou jsme měli možnost si také vyzkoušet vzít do dlaně. Na závěr byl prostor pro dotazy přítomných, na které Mgr.Schenk všem ochotně odpovídal. Tím ale tento večer nekončil a po občerstvení v podobě uzené kýty, kterou od rána připravoval ve své udírně p.Josef Tomčík, se už všichni těšili na druhou část večera, která byla věnována slavnostní premiéře DVD z prezentace obce před celostátní komisí soutěže Vesnice roku 2013, kterou natočil, sestříhal a upravil náš dvorní kameraman p.Vlastimil Mach, který byl rovněž osobně přítomen. Mohl tak na vlastní oči vidět, jak byli všichni z jeho díla nadšeni, o čemž svědčily salvy smíchu, které celé promítání provázely. Na závěr diváci ocenili jeho práci bouřlivývm potleskem. Pomyslnou tečku za tímto večerem udělalo pěvecké duo ve složení Věrka Heroldová a Staňa Hradil, kteří zazpívali místní "píseň vítězství", která vznikla spontánně na vyhlašování Vesnice roku 2013 v Luhačovicích.

Ivona Mikulíková

Fotografie z akce : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Prednaska_Mgr.Zdenka_Schenka/

Události akce 2013 - fota

Turnaj spolků a zastupitelů ve stolním tenise

V sobotu 9.listopadu uspořádal místní stolně-tenisový klub ve své nové herně v Centru společenského života č.p.111 - turnaj všech místních spolků a také zastupitelů. Do turnaje nakonec nastoupilo celkem šest soutěžních týmů a to tým zastupitelů, dobrovolných hasičů, sportovců, dětského klubu a dva týmy za místní zahrádkářský spolek. Na akci se sešla i řada diváků a tak měl každý tým svou základnu fanoušků a povzbuzovatelů. Kdo zrovna nehrál, ať už soutěžící či divák, mohl se občerstvit ve dnejší kuchyňce výborným občestvením, které stolní tenisté pro všechny na tuto akci připravili. Po několika hodinách náročných soubojů bylo o vítězi rozhodnuto. Nejvyšší příčku obsadil tým SK Hradčany "1996" ve složení Leňa Barotová, Vladimír Zapletal a Lubomír Kuča. Zkrátka ale nepřišli ani ostatní zúčastnění a drobná odměna nakonec putovala ke každému z nich.

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Turnaj_spolku_a_zastupitelu_ve_stolnim_tenise/#

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Soutěž o nejhezčí vyřezávanou dýni

V sobotu 2.listopadu proběhla na zpevněné ploše u obecního úřadu soutěž o nejhezčí halloweenskou dýni. Jednalo se o 1.ročník tohoto soutěžního klání. K vidění byly na dvě desítky krásných výtvorů, které si přišel prohlédnout zhruba dvojnásobek diváků. Na zahřátí se podával svařák a odborná porota měla velice těžkou práci vybrat jen tři vítěze. Nakonec se usnesla na následujícím výsledku : 1.místo - dýně Katky Bednaříkové (motiv čerta), 2.místo - dýně Michala Topiče (motiv Spidermana) a 3.místo - dýně Aničky Kovaříkové (motiv kočky). Speciální cenu obdržela dýně Věrky Heroldové s názvem "Žrout". Kdo má zájem, může si dýně prohlédnout buď ve fotogalerii nebo přímo na návsi, kde zůstanou ještě nějaký čas vystaveny.

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Dynovani_2013/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Masarykovy vatry

V sobotu 26.října prošel naší obcí lampionový průvod, který je součástí pálení Masarykových vater. Akce, která už má u nás rovněž tradici a velké oblibě se těší zejména u těch nejmenších. Nejen proto, že mohou jít za tmy s lampionem a zároveň se tak ucházet o titul o ten nejhezčí z nich, ale připravena je pro ně také soutěž o Dráčka Soptíka. Letos vycházel průvod netradičně poprvé od nové hasičské zbrojnice, čehož mnozí zúčastnění využili k prohlídce těchto nedávno zkolaudovaných prostor. Po krátké zastávce blízko kaple a slavnostním položení věnce jsme se za doprovodu dechovky Záhoranky přesunuli do areálu Výletiště. Tam jsme vyslechli státní hymnu, následovalo zapálení vatry, děti se připravovaly na soutěž a dospělí ochutnávali výborný svařák. Po slavnostním vyhlášení tří nejhezčích lampionů následovala Soptíkova soutěž dvojic, kterou tvořilo vždy dítě se svým rodičem. Běhalo se na čas a soutěžilo se ve dvou kategoriích, děti do 6 a do 10 let. Na závěr byli za zvuku fanfár vyhlášeni vítězové, kteří obdrželi krásné zlaté poháry s figurkou hasiče v akci, což se u dětí setkalo s velkým ohlasem! Více fotek na adrese : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Masarykovy_vatry

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Setkání seniorů

K tradičním podzimním akcím patří v Hradčanech mimo jiné i setkání seniorů. Nejinak tomu bylo i letos. Po slavnostní večeři a přípitku následovalo kulturní pásmo dětského klubu Veselé opičky a následovaly k tanci a poslechu oblíbené skladby dechové kapely Pozdní sběr. Překvapením večera bylo letos vystoupení dvou hostujících umělců. Z výrazů přítomných bylo patrné, že si akci užili a tak se všichni okolo půlnoci rozcházeli spokojeně domů. Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Setkani_senioru_2013/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Nová hasičská zbrojnice

V měsíci září proběhla kolaudace hned dvou nových obecních budov a to obytného domu a centra společenského života, jehož součástí je i nová hasičská zbrojnice. Tu místní hasiči slavnostně pokřtili na sv.Václava. P.starosta jim popřál, aby se jim v nové hasičárně hlavně líbilo a byli spokojeni s jejím vybavením a hasiči na oplátku nešetřili slovy díků, že jim obec umožnila přesun do nových a moderních prostor. Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Krest_nove_zbrojnice_SDH/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Veselé opičky

Místní dětský klub, který začal po prázdninové pauze opět fungovat, ani chvíli nezahálí. Děti se nechaly inspirovat podzimem a vrhly se na tvoření výrobků právě s podzimní tématikou. Své schůzky mají pravidelně každou neděli od 15 do 17 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu a jejich výtvory jsou pak k vidění buď na podzimní výstavě nebo na mnoha dalších obecních akcích. Kromě toho se také pravidelně věnují nácviku kulturních programů, kterými pak zpestřují mnohé akce pořádané obcí, jako je každoroční setkání seniorů, rozsvěcení vánočního stromu apod. V neposlední řadě se také vrhli na hru na kytaru, kterou trénují hlavně ti starší z nich.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Podzimní výstava ovoce, zeleniny a květin

Ve dnech 21. a 22.září uspořádal již tradičně místní zahrádkářský spolek podzimní výstavu ovoce, zeleniny a květin. Tato akce se vždy těší velké oblibě nejen u místních, ale i přespolních a nejinak tomu bylo i letos. Hned u vchodu dostal každý štamprli něčeho pro zahřátí dle vlastního výběru a mohl se vydat na prohlídku. K vidění byla řada zajímavých výpěstků a domácích produktů, nechyběla fotogalerie zahrádkářských akcí uskutečněných v průběhu celého roku a ochutnávka výtvorů našich šikovných pěstitelek. Svůj koutek tu měly rovněž výrobky dětí z místní knihovny a dětského klubu Veselé opičky. V atriu pak mohli účastníci výstavy obdivovat sbírku kamenů nebo si zakoupit chrizantémy. I ten, kdo si nic nekoupil,většinou nakonec neodcházel s prázdnou. Na mnohé z přítomných se totiž nejednou usmálo štěstí ve zdejší bohaté tombole.

Fotografie :

http://zahradkarihradcany.rajce.idnes.cz/2013-09-21_Vystava_ovoce%2C_zeleniny_a_kvetin_2013/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Uvítání starosty

Jak je již v naší obci zvykem, vždy když se p.starosta vrací z vyhlašování soutěže Vesnice roku, čeká jej před obecním úřadem uvítání v podobě místních nadšenců, kteří vyzdobí vchod a pokaždé mu nějak netradičně zpestří příchod „do práce“. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. I když v něčem přece jen! Když se v pondělí 14.září, tedy po víkendu v Luhačovicích, vracel p.starosta na úřad, na první pohled vypadalo vše beze změn. Jen však dosedl za stůl, ozval se pod okny nadšený jásot a skandování. Šlo opravdu o akci, o které neměl tušení a mile ho tak překvapila. Skupinka místních nadšených žen se rozhodla starostu oficiálně přivítat zpět v práci. P.starosta pak pozval všechny přítomné nahoru na obecní úřad, chvíli se posedělo, povyprávěl nám zážitky z předešlého víkendu a tím jsme udělali příjemnou definitivní tečku za soutěží Vesnice roku.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Výlet do Luhačovic na vyhlašování Vesnice roku 2013

V sobotu14.září se konalo vyhlašování výsledků celostátního kola soutěže Vesnice roku 2013. Vzhledem k tomu, že většina občanů projevila zájem být přímo u toho, objednala obec autobus, který odjížděl v 10 hodin směr Luhačovice. Počasí nám sice vůbec nepřálo, ale ani to nám nemohlo pokazit náladu. Nakonec se ukázalo, že míst v autobuse bude málo a tak ostatní využili buď obecní vůz naší obce nebo obce Pavlovice. Na cestu jsme si dali štamprli slivovice, oblékli si červená trika, vyzbrojili se trumpetami a obecními prapory a vyrazili. Kvůli špatnému počasí se nakonec předávání konalo v sále jednoho z tamních hotelů. Po projevech několika členů hodnotící komise a ministra pro místní rozvoj Mgr.Františka Lukla došlo na samotné vyhlašování. Všichni jsme se zatajeným dechem vyslechli umístění na 3.místě, poté na 2.místě a v skrytu duše doufali, že se na nás štěstí přece jen usměje a … pak ale zazněla z úst ministra jiná obec a naše naděje se rozplynuly. Netruchlili jsme však dlouho. Před hotelem jsme si počkali na příchod našeho p.starosty a p.místostarostky a bouřlivými ovacemi je přivítali. Také zazněla nově složená optimistická píseň v podání místních zpěváků Stani Hradila, Jardy Václavíka a Pavla Michálka, kde se v textu nejčastěji opakuje pasáž …“Hradčanům to stejně nevadí, příští rok se stejně zúčastní, Hradčanům to nevadí, příští rok tu vyhrají!“ Tento celodenní výlet jsme zakončili malou oslavou v naší místní hospůdce.

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Vyhlasovani_Vesnice_roku_2013_Luhacovice/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Celostátní kolo soutěže Vesnice roku 2013

Den 5.září se stal pro většinu občanů Hradčan dnem D, kdy jsme u nás přivítali komisi celostátního kola soutěže Vesnice roku 2013. Měli jsme 4 hodiny na to, abychom ukázali, jaký je život v Hradčanech, kolika různých akcí se tu mohou občané během roku zúčastnit a že si zde každý přijde na své. Tohoto času využili naplno všechny spolky a ještě nám to nestačilo. Už při přípravě scénáře bylo jasné, že k ukázce každé akce musí stačit pouhé 3 minuty. Na úvod jsme komisi přivítali v prostoru na návsi, kde se zastupitelé z recese předvedli ve vězeňských oblecích. Poté následovalo představení bytového domu, za kterým už číhal Mikuláš s čerty. Po výčtu hříchů jednotlivých členů komise obdržel každý od anděla balíček a šlo se na hřiště. Tam hrály fotbal naše ženy a vedle na travnaté ploše předvedli hasiči požární útok. S jejich činností komisi krátce seznámil velitel SDH Pavel Michálek a po chvíli už si komise zkoušela v herně č.p.26 stolní tenis a byla rovněž seznámena s fungováním šachového spolku. Za zvuků známé árie se přesunuli do téměř plně obsazené kaple, kde byli informováni o našem zisku Zlaté cihly za tuto stavbu v roce 2012 a rovněž jim pan Stanislav Smoček vysvětlil průběh restaurování zdejšího harmonia. Opět za zpěvu pana Michala Sabadáše komise kapli opouštěla, krátce se zastavila před ní u pomníku padlých a v autobusové zastávce si prohlédla nástěnky místních spolků. To už se jejich zvědavé pohledy upíraly k budově obecního úřadu, před kterou byla postavena nově zrekonstruovaná koňská stříkačka a poblíž ní neméně zajímavý objekt - Staňa Hradil v obleku proti sršňům. Starosta SDH Jaroslav Valentík připomněl nejen činnost tohoto spolku, ale také nedávné svěcení praporu a výše zmíněné koňky. Po zápisu do hasičské pamětní knihy už komise vstupovala do budovy obecního úřadu. Dole v knihovně jim byla p.knihovnicí Janou Hrbáčkovou představena celoroční činnost místní knihovny a následovala prohlídka 1.patra. V zasedací místnosti se doslechli o všech našich významných úspěších na hrách mikroregionu i o našem vítězném tažení krajskými koly soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje. V kanceláři starosty obdivovali vyřezávaný betlém a to už byli netrpělivě očekáváni Mgr.Schenkem dole v sále, kde si pro komisi připravil nejen ukázku nejvýznamnějších archeologických nálezů z katastru Hradčan, ale také velmi zajímavou krátkou přednášku. Po prohlídce atria, kde přichystali naši zahrádkáři podzimní výstavu a dali komisi ochutnat své výpěstky a tekuté výtvory, jsme se všichni přes místní hostinec přesunuli na zpevněnou plochu a také v čase. Tam už zářil vánoční stromek, vonělo cukroví a bramboráky a všichni se tak za zpěvu koled pustili do ochutnávání. Po pravé zimní koulovačce a nečekaném setkání s místními čarodějnicemi, které rozdávaly komisi pečené pařáty zapíjené tajemnými lektvary, jsme se ocitli před nejnovější obecní stavbou a to centrem společenského života a hasičskou zbrojnicí. Po krátkém seznámení s průběhem stavby se komise rázem ocitla v čase velikonočním, kde nechybělo májkování, pomlázka a ani masopustní průvod. Někteří členové z komise si i zatančili, jiní ochutnávali koblihy. Aby to ale v tento den nebyla jen zábava, tak na dolním konci Příček jim byla v podání předsedkyně Centra pro rodinu Ráj p.Hanky Školoudové vysvětlena myšlenka akce Aby jaro mohlo přijít a komise tím také byla vyzvána k aktivní účasti. Obdrželi igelitové tašky a mohli se úklidu obce zúčastnit. Mnohem raději ale využili další nabídky Centra Ráj, a to když došli na nedaleké pole, kde se děti proháněly s draky anebo stříleli ze vzduchovky. To si nenechal z komise ujít téměř nikdo. Zastupitel Pavel Tomčík pak v prostorách patřících ještě donedávna firmě Agras s nostalgií zavzpomínal na dřívější využití tohoto areálu a rovněž představil plány, jaké má zastupitelstvo s tímto pozemkem do budoucna. To už komise po očku sledovala dění na místním Výletišti, které jsme ale prozatím obloukem obešli, zazpívali si s turisty, které jsme cestou potkali, a u ptačí farmy si prohlédli obecní techniku, jakou je drtič větví Piraňa a traktor Stiga Belos. Při zpáteční cestě všichni napínali uši a zvědavě se dívali k mostu před Výletištěm, kde poskakovalo několik desítek fanoušků místního družstva dračích lodí s názvem Hradčanské želvy a jejichž řev se linul široko daleko. Po příchodu na most vybuchli všichni členové komise smíchy, neboť dole v potoce spatřili pětici nadšenců v dresech Hradčanských želv, jak v neckách pádluje jako o život březovými metlami. Neméně pobavili všichni fanoušci, kteří troubili, mávali třásněmi a povzbuzovali soutěžící v improvizované dračí lodi. Obrovská řádka akcí pak na komisi čekala v samotném areálu Výletiště. Byla to účast na pikniku ve stylu hippies, účast v porotě soutěže o nejlepší pomazánku, ale také účast na příměstském táboře nebo na Masarykových vatrách. Také bylo nutné vybrat vítězný „Hradčanský lopaťák", zatančit si na papučovém plese a rovněž se zúčastnit tomboly, ve které nikdo nepřišel zkrátka a o kuriózní výhry nebyla nouze. Chvíli odpočinku si komise vychutnala při ukázce činností dětského klubu Veselé opičky a pak následovalo zasloužené občerstvení. Na výběr byly čerstvé zabijačkové speciality nebo guláš vítězů Zlaté vařečky ve vaření kotlíkových gulášů. Do konce naší prezentace už mnoho času nezbývalo, takže ještě předání darů, zhodnocení a museli jsme se loučit. Pro zastupitele si přijela „policie“, aby je mohla vrátit zpět do místní vazební věznice, odkud byli v úvodu podmínečně propuštěni jen na 4 hodiny a tak jen co místní občané zamávali jim, už vytahovali kapesníky a plačíc vyprovázeli komisi. Výsledky budou známy až za týden, ale i kdybychom nic nezískali, budeme vědět, že jsme pro prezentaci obce udělali maximum, předvedli jsme se v tom nejlepším světle a hlavně ukázali, že v Hradčanech to žije!

Fotografie : http://hradcany.rajce.idnes.cz/Celostatni_kolo_Vesnice_roku_2013/

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Piknik ve stylu 60.let

Ottův slovník naučný z přelomu 19. a 20.století označuje piknik jako "merendu, k níž si účastníci sami přinášejí jídlo a nápoje". My jsme pojali piknik jako výlet, kde je hlavní "atrakcí" bezpochyby dobré jídlo donesené z domovů umocněné požitky z krásy přírody v přítomnosti kamarádů, kde se dospělí pobaví a děti vyřádí. Toto naše již 3.piknikové setkání proběhlo již v poklidnější atmosféře než v minulosti. Zásluhou stále nestálého počasí se piknik uskutečnil o týden později než bylo původně plánováno. I tak organizátoři zvolili bezpečnější místo konání s možností případného úkrytu před bouří. Sešli jsme se tedy na místním výletišti patřičně oděni, neboť letošní piknik byl vzpomínkou na 60.léta. Většina přítomných si alespoň jedním doplňkem přikrášlila svůj šat. Čelenkou, věnečkem nebo korálky a tak nám ve stylu retro proběhlo zábavné slunečné odpoledne.

Jana Kolibová

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Honba za pokladem

V neděli 19.května vytáhlo sluníčko celkem 39 občanů naší obce na vycházku - Honbu za pokladem. Celkem se zúčastnilo 15 dospělých a 24 dětí. Na trase přes „Výhon“, alejku k vodárce a přes les k myslivecké chatě v Pavlovicích čekalo především na děti celkem 10 úkolů. Musely například uhádnout, k čemu slouží různé staré i moderní předměty, vyluštit křížovku, projít „ pavučinou“ či „bažinou“, daly dohromady zpřeházené pohádky anebo podle pohlednic určovaly hrady, zámky či města a vesnice. A abychom to zpříjemnili i dospělým, i oni se ochotně zapojili do některých úkolů. Na konci trasy čekla všechny odměna v podobě schovaného pokladu. Na dospělé čekala opět lahvinka slivovičky a na děti balíček obsahující sladkosti a drobné předměty. U chaty jsme si opekli špekáčky a osvěžili se limonádou či pivkem. V podvečerních hodinách jsem se všichni ve zdraví vrátili zpět po cestě do naší vesničky. Tímto děkujeme za hojnou účast.

Za klub "Veselé opičky" a za ZO ČZS Hradčany Petra Skopalíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Zájezd Floria Kroměříž a Čechy pod Kosířem

I za nepříznivého chladného a deštivého počasí jsme se 11.května vydali na zájezd pořádaný místním zahrádkářským spolkem na prodejní výstavu květin a stromků Floria do Kroměříže. Celkem se zúčastnilo 30 místních občanů a 9 ze sousední obce Šišma. Nové výstaviště Floria (otevřeno v r.2010) tvoří dvě výstavní haly a je celé kompletně zastřešeno a to včetně venkovních přístřešků, což je velkou výhodou zejména v době špatného počasí, jaké provázelo ten den i nás. Zdejší chloubou je šest okrasných zahrad - japonská mokrá a suchá, sortimentová, provensálská, stepní a divoká, které na toto místo vnesly krásu, pohodu a vtiskly mu neopakovatelnou atmosféru. Na výstavišti jsme čerpali inspiraci a obdivovali květinové plochy i vzácné stromy. Prohlédli jsme si výpěstky lilií a tulipánů, k vidění i k zakoupení byly různé bonsaje, cibuloviny, květiny do truhlíků i na zahradu, stromky a různé zahrádkářské nebo kuchyňské pomůcky. Po shlédnutí výstavy jsme původně měli navštívit Květnou zahradu v Kroměříži, ale počasí nám nepřálo, a tak jsme se vydali do Čech pod Kosířem, kde jsme navštívili nedávno otevřené muzeum historických kočárů a luceren. Toto muzeum bylo poprvé otevřeno 11.7.2009 a nabízí k shlédnutí k dnešnímu dni přes 50 kočárů a saní, největší smuteční kočár všech dob, největší sbírku kočárových luceren ve střední Evropě a také největší sbírku smutečních kočárů. Některé z nich jsou již zrestaurované, ale některé můžete vidět v původním stavu. Odcházeli jsme z tohoto muzea plni dojmů a s nadšením. Poté se už naše cesta ubírala k domovu. Děkujeme za hojnou účast a těšíme se na další společný zájezd na některá pěkná místa naší republiky.

Petra Skopalíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Dubnová vycházka po okolí

Jak už je naším dobrým zvykem, sešlo se opět pár přátel k procházce jarní přírodou. Tentokrát se trasa plánovala až na místě setkání, neboť rozmarné počasí druhou dubnovou neděli nás mohlo i nemile překvapit. Ale nestalo se! Sluníčko hřálo, vzduch voněl a jak jsme se později přesvědčili - zimě už odzvonilo! Na mezích už kvetl žlutý podběl, na okraji lesa modrorůžové plícníky, bílé sasanky a v sadech se začaly nalévat pupence květů. Dohodli jsme se na cestě do Kladník. V této vesničce máme pár dobrých přátel, proto žádný neprotestoval a mohlo se vyrazit. Stezskou kolem potoka na malý můstek, potom k mostu za vesnicí a pěšinou kolem vody jsme přišli až do Bezuchova, kde bylo tentokrát naše zastavení jen velmi krátké. Pokračovali jsme kolem zastávky a nad obcí nás všechny ohromil úžasný pohled do dalekého okolí! Je tam rozhled po celém širém kraji. Od Hostýnských vrchů až po Oderské vrchy na protější straně. Toto místo by si snad zasloužilo i rozhlednu! Dále jsme procházeli nad Bezuchovem, okolo Oprostovic až ke starému koupališti za vesnicí a odtud do kopečka kolem jabloňových sadů, kde jsme se ještě závějemi brouzdali až na horizont a pak z kopečka přímo do Kladník. První naše zastavení bylo ve výrobně dřevěných peletek. Tam nás odborný pracovník seznámil s celým výrobním procesem tohoto topiva. Bylo to velmi zajímavé a poučné. Ovšem příjemnější zastavení bylo v domku našich přátel, kteří nešetřili a nabídli vše, co dům dal a ještě nás kousek doprovodili na zpáteční cestě. Dříve než jsme opustili vesnici, projela se naše nejmladší turistka Natálka na voze taženým koňským spřežením, které tam právě projíždělo návsí. Další naše putování vedlo už k domovu. Lesní pěšinou a mezi poli jsme došli do Šišmy. Poklidná chůze nás pak dovedla až k vyhodnocení celého výletu do domovské hospody. A tak nám bylo dopřáno prožít zase jeden nádherný den!

Jana Kolibová

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Pálení čarodějnic

I letošní poslední dubnový den se nesl ve znamení již tradiční akce „Pálení čarodějnic“, která se konala v areálu Výletiště. Sešlo se zde několik desítek malých, starších i pokročilejších čarodějnic, které se předvedly v plné kráse. K vidění byly krásné módní kreace, nejnovější modely košťat a rovněž to byla přehlídka zajímavých účesů. Pro všechny účastnice bylo připraveno několik soutěží, které opět po roce prověřily jejich čarodějnické schopnosti, aby mohly posléze všechny obdržet letecké průkazy, které je opravňují k pobytu ve vzdušném prostoru v katastru obce Hradčany na další rok, kdy budou znovu přezkoušeny. Kromě průkazu získaly úspěšné absolventky také balíček čarodějných dobrot jako jsou oko, pavouk či zubokaz. Starší účastnice pak obdržely kouzelné lektvary štěstí, lásky nebo nesmrtelnosti. Škoda jen, že se nám nepodařilo alespoň trošku ten den zlepšit počasí. Na to ještě naše síly nestačí a je třeba do dalšího sletu pilně trénovat !

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Tvoření v knihovně

I v letošním roce se v naší knihovně uskutečnilo tvoření pro děti, tentokráte velikonoční. Zatímco loni vyráběly děti v knihovně podzimní výrobky na zahrádkářskou výstavu a poté v prosinci vánoční dekorace, se letos pustily do dekorací s velikonoční tématikou. Bylo zapotřebí, aby si každý přinesl vyfouknutá vejce a z nich pak vytvořily slepičky, kuřátka a zajíčky. Stačila jen trocha vlny a krepového papíru, k tomu samozřejmě mít šikovné ruce a fantazii.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Čištění potoka

V měsíci dubnu začalo v naší obci čištění potoka. Tuto akci má na starosti Povodí Moravy a to ve spolupráci s obcí Hradčany. Obec hradí uložení sedimentu na místní skládce. Tato úprava se provádí v oblasti intravilánu obce, takže se týká úseku zhruba od Výletiště po hřiště. Přestože se provádějící firma snaží při práci co nejméně zasahovat do chodu obce, žádá všechny občany v době těchto úprav o shovívavost a trpělivost.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Nové kostýmy

Na obecním úřadě v Hradčanech mají místní občané již několik let možnost si zapůjčit karnevalové kostýmy a hojně toho také využívají. Vzhledem k tomu, že některé z kostýmů už jsou opotřebované a také proto, že byla poptávka po určitých typech, které nám scházely, jsme se rozhodli pro rozšíření o novou kolekci. A tak jsme objednali např. pro dospělé kostýmy Asterixe, Obelixe, vězně, pierota, piva, vodníka, opice a pro ty menší zase princezny, čertici, králíka nebo klauna. Novinkou jsou také nové paruky, které je rovněž možné si s kostýmy zapůjčit.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Tříkrálová sbírka

Oblastní charita Přerov se na nás i v letošním roce obrátila s prosbou na pořádání „Tříkrálové sbírky“. Opět se našli dobrovolníci, kteří utvořili dvě skupiny a ty prošly celou naší vesnicí. Obec navíc letos nechala ušít ve firmě Lipta kostýmy a tak to všem velice slušelo. Nakonec se v obci vybralo 8 tis.Kč, na Přerovsku pak téměř 700 tis.Kč. Pracovníci charity touto cestou děkují všem, kteří do sbírky přispěli.

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Hasičský ples

Sbor dobrovolných hasičů uspořádal i v letošním roce ples. Účast byla hojná, k tanci a poslechu hrála skupina Big Mžik a jako vždy byla připravena bohatá tombola, výtečné občerstvení a zábava tudíž trvala do brzkých ranních hodin.

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Papučový ples 2013

Dne 19.ledna 2013 se v Hradčanech uskutečnil již 6. ročník sportovního plesu. Letošní ročník se nad očekávání vydařil, účast byla o něco vyšší jak v předchozích ročnících. Připisujeme to hlavně změně kapely, která více přitahuje mladší účastníky. Letos hrála již druhým rokem k tanci i poslechu kapela Jen tak 2 z Přerova, v kapele došlo k určitým změnám, jak naznačuje i číslovka v jejich názvu. Letos se dostavili v tříčlenné formaci, doplněné ještě o zpěvačku a i tento ročník byl opět vydařený. Veselá nálada vládla celým večerem a nechyběla ani tradiční veslice v podání účastníků plesu. Každým rokem se bojíme, jestli někdo nepřijde o zuby, ale veslaři jsou naštěstí šikovní a vždy jedou v rytmu. Taková veslice v dobré náladě, to je opravdu mistrovské dílo. Děkujeme všem zúčastněním za návštěvu naší akce. Kvalitních akcí pořádaných spolky v Hradčanech je stále více a více a tak si i proto velmi vážíme Vaší účasti. Návštěvnost již daleko přesáhla hranice naší obce a pozvánky na ples putují třeba až na Slovensko, ze kterého jezdí skupiny mladých lidí, které ještě žádný ročník nevynechaly. A na co je lákáme?? Tím, že do sortimentu zařazujeme jejich oblíbený nápoj zvaný Borovička. Také je na místě poděkovat pořadatelům a lidem, kteří se o Vás celý večer starali z řad pořadatelů. Za celý tým sourozencům Aleně Žákovské a Josefu Barotovi a také dalším členům našich fotbalových družstev. Za oba sportovní kluby naší obce Vám přejeme krásné jarní dny.

SK Hradčany a FC Langsam

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Bílé Velikonoce v Hradčanech

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Velikonoční zvyky a tradice

Ani rozmary počasí neodradily děti z naší vesnice od tradičních velikonočních zvyků dodržovaných v naší obci už po mnoho let a to „májkování“ a „tatarování“. A počasí se s nimi letos vskutku nemazlilo! Zatímco děvčata májkovala sice za slunečného počasí, ale jinak za velice ledového větru, tak na kluky zase čekala na Velikonoční pondělí bílá nadílka, se kterou už málokdo v tento čas počítal. I tak si každý z nich vykoledoval spoustu dobrot a jak sami říkali, chladné počasí jim vůbec nevadilo.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Masopust

Stejně jako každý rok se i letos vydala skupina místních nadšenců, z nichž většina byli členové některého z místních spolků, na tradiční ,,Vodění medvěda“. Velmi milým překvapením byly jejich kostýmy, které si povětšinou sami vyráběli. K vidění tak byl Frankenstein, Satan, Vodník nebo Pivo. Právě poslední zmíněný kostým ale pochází z nové kolekce kostýmů, které jsme objednali na obecní úřad a jsou místním občanům k dispozici k zapůjčení. Rozšířila se tak nabídka kostýmů, kterou jsme již na úřadě měli a které jsou místními každoročně hojně využívány na karnevaly a další akce. Více o tom v některém z dalších příspěvků.

Ivona Mikulíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Pomazánky

V sobotu 9. března se uskutečnil již 4.ročník akce „ NAŠI CHLAPCI V AKCI“, konané při příležitosti oslav svátku MDŽ. Celkem soutěžilo 17 mužů a mohli jsme ochutnat neuvěřitelných 42 různých druhů pomazánek. Pomazánky hodnotilo 62 žen a 27 mužů.

Výherci

1. KLVAŇA Jiří – krabí pomazánka – 55 bodů

2. VÁCLAVÍK Jaromír – zeleninová pomazánka – 46 bodů

3. HEROLD Petr – ementálová pomazánka – 46 bodů

4. TIHELKA Zdeněk – brokolicová pomazánka – 38 bodů

5. TOMČÍK Josef – česneková pomazánka – 30 bodů

Při stejném počtu bodů, rozhoduje počet bodů od mužů.

Každá žena obdržela při vstupu primulku a papírový narcis vyrobený našimi dětmi v místním kroužku Veselých opiček. Děti z tohoto kroužku navíc letos poprvé zpříjemnily tuto akci v podvečerních hodinách svým vystoupením. Pomalu nastávající jaro přivolávaly básní Březen a písní Jaro, recitovaly níže uvedenou báseň Pomazánková a zazpívaly svou „ hymnu“ Veselé opičky. Nakonec zahrály minidivadlo Otesánka. Všem zúčastněným se jejich vystoupení líbilo a ocenili ho pořádným aplausem. Spolek ZO ČZS poděkoval a ocenil děti následující den formou turnaje v bowlingu v Přerově. ( pozn. za děti děkují Ola Zapletalová a Petra Skopalíková – vedoucí dětského kroužku Veselých opiček).

Pomazánková

Máme březen a naši chlapci

mají zase žrací akci.

Pomazánky dělají,

ženy je pak chutnají.

Ať rybí či škvarková,

každý si na nějaké pochutná.

Výherní je však jen jedna,

ta se u stolečku hnedle snědla.

Až vše porota vyhodnotí,

všichni se při muzice v kole zavrtí.

(Skopalíková Petra)

Večerem nás doprovázela kapela DUO CASÍNO a po vyhlášení tomboly ještě následovala soutěž o nejzajímavější zástěru.

Výherní pořadí

Josef Macháč – Kladníky

František Maceček

Jaromír Václavík

Každý soutěžící navíc obdržel sladkou odměnu v podobě perníkové vařečky. Pořadatelé i ostatní lidé tuto akci hodnotili jako velmi vydařenou a odcházeli spokojeni. Těšíme se proto na další ročník.

za ZO ČZS Hradčany Skopalíková Petra

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Bowling

V neděli 10.března 2013 uspořádali místní zahrádkáři turnaj v bowlingu pro děti, které vystupovaly na ,,Pomazánkách,,.Toto vystoupení mělo velký úspěch a bylo zpestřením pro návštěvníky a hlavně jsme ocenili, jak šikovné děti máme v obci. Pod vedením našich členek Petry Skopalíkové a Olinky Zapletalové, které vedou dětský klub,,VESELÉ OPIČKY“, jsme děti pozvali za odměnu na bowling. Celkem se akce zúčastnilo 19 dětí a 10 dospělých. Těšíme na další vystoupení.

Josef Tomčík

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

 

Přednáška Island a Nizozemí

V neděli 24. února 2013 v sále místního pohostinství pořádal ČZS přednášku a prezentaci fotek z pobytu po ISLANDU a NIZOZEMÍ. O zajímavých momentech a zážitcích z těchto zemí nás provázeli Pavla a Lukáš Tomčíkovi. Jako první nás seznámili s pobytem a cestování Nizozemskem po vlastní ose s Felinkou, kterou ujeli přes 3 000 km.Tento pobyt si naplánovali hlavně pro návštěvu květinové výstavy, která se koná jednou za deset let.

Nizozemsko

Hlavní město : Amsterdam

Počet obyvatel : přes 16 milionů

Rozloha 41 526 km

Nizozemí je nížinatá země na pobřeží Severního moře. Velká část je pod hladinou moře. Pro pobřežní oblasti jsou typické prolákliny mělkých přílivových plošin.Existuje dva druhy těchto plošin – watty a marše.Watty jsou přílivem zaplavovány a odlivem obnaženy. Na mnoha místech obyvatelé země zpevnili písečné valy a přesypy, postavili hráze a odčerpáním vody udržují watty vysušené - tímto rozšiřují území státu, tyto plochy se nazývají poldery. Marše jsou úrodné pobřežní nížiny na říčních nánosech Při jejich dostatečném odvodnění se mění v úrodná pole.

Island

Dalším místem, které naši cestovatelé navštívili, byl Island. Za devatenáct dní objeli nebo prošli velkou část země, kde měli třináct zastavení, kde se zdrželi jeden nebo více dní podle zajímavosti dané oblasti a pro přespání pod stanem.

Největší ostrov v Evropě

Rozloha 103 125 km

15 % zabírají ledovce, 50 % pustiny

Počet obyvatel : 317 630, hustota zalidnění 3 obyv./km

První osídlení cca 600 - osídlování severními státy – Vikingové

1918 - Island se stává autonomním státem Dánského království

17. června 1944 - založení republiky Island

Prioritou je námořní rybolov a zpracování ryb.

Přednáška byla zajímavá, ale hlavně jsme se dozvěděli o životě a krásách těchto zemí. Panoramatické fotky a celá prezentace byla obsáhlá a na dost dobré úrovni.

Děkujeme cestovatelům a těšíme se na další setkání.

ČSZ Hradčany

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Novoroční vycházka

Stalo se již tradicí, že novoroční vycházka kolem Hradčan zahajuje akce turistického klubu. I letos, jako každý rok, to opět vyšlo na 1. ledna. Po srazu u čekárny, velkém focení a spočítání 23 velkých i malých účastníků jsme vyrazili za pěkného, ale mrazivého počasí směrem ke skládce. Po dosažení nejvyššího bodu naší vycházky jsme došli na skládku, ale ne SITY, nýbrž na nějakou černou na letišti. Zde jsme se krátce zastavili, malinko občerstvili a pokračovali k druhému bodu naší cesty, k dřezovci trojtrnnému. Odtud po domluvě jsme se vydali kratší, ale blátivější cestou zpět do Hradčan. V cíli našeho sedmikilometrového okruhu jsme se rozešli. Někteří na Výletiště uklidit po silvestrovské noci , ostatní do tepla svých domovů.

Hana Tomčíková

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

Události akce 2013 - fota

 

Volba prezidenta republiky

Události akce 2013 - fota

 

První kolo historicky první přímé volby prezidenta republiky proběhlo v naší obci druhý lednový víkend. Z 221 zapsaných voličů přišlo využít svého volebního práva 167 občanů, tj. 75 %.

Pořadí kandidátů bylo následující :

1. Miloš Zeman 46 hlasů

2. Jan Fischer 34 hlasů

3. Jiří Dienstbier 23 hlasů

4. Vladimír Franz 20 hlasů

5. Zuzana Roithová 17 hlasů

6. Karel Schwarzenberg 11 hlasů

7. Jana Bobošíková 6 hlasů

8. Taťana Fischerová 5 hlasů

9. Přemysl Sobotka 4 hlasy

Jeden hlas byl neplatný

 

Druhé kolo proběhlo o 2 týdny později. Z 220 voličů přišlo odvolit 141 občanů, tj. 64 %

Pořadí kandidátů bylo následující :

1. Miloš Zeman 96 hlasů

2. Karel Schwarzenberg 44 hlasů

Jeden hlas byl neplatný

Radek Hruška

Návštěvnost stránek

414547