Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura > Události - archív ULOŽIT > Události akce 2012

Události akce 2012

Fotografie z akcí

Vážení spoluobčané, vzhledem k omezené kapacitě webových stránek umisťujeme další fotografie z akcí i obrázky obce na webové stránky www.hradcany.rajce.net, odkud si je můžete stáhnout v původní kvalitě.
Příjemnou prohlídku fotografií přeje Obecní úřad Hradčany

Rozsvěcení vánočního stromu a odhalení betléma

V sobotu 1.prosince proběhlo v naší obci každoroční rozsvěcení vánočního stromu. Toto tradiční započetí adventního času však v tento den nebylo tou hlavní událostí. Tou bylo bezesporu slavnostní odhalení betléma, který se nachází v prostorách před kaplí. Tomuto aktu předcházela náročná příprava, do níž se zapojila nemalá řada lidí. Byli to v první řadě studenti Střední školy řezbářské v Tovačově, kteří vytvořili samotné dřevěné postavy svatých v téměř životní velikosti. Dalším důležitým prvkem bylo zhotovení dřevěné salaše, do které budou postavy umístěny. O to se postaral místní stolař pan Miroslav Vaculík. V neposlední řadě bylo zapotřebí celý betlém na místě samotném postavit, doladit poslední detaily jako bylo vytvoření plotu, ozdobení větvemi smrčí apod., čehož se chopila skupina místních dobrovolníků. V 17 hodin tak mohlo vše v plné parádě vypuknout. Nejprve betlému požehnal představitel místní farnosti Otec Artur Górka, poté vystoupil zdejší nově vzniklý dětský kroužek se svým pásmem vánočních písní a básní, pan starosta popřál spoluobčanům klidně prožitý adventní čas a pak se rozzářil vánoční strom. V programu nechyběl ani poslech koled v podání kapely Pozdní sběr a nabídka výtečného občerstvení. Velké fronty se tvořily zejména u svařáku a prodeje vynikajících bramboráků. Těsto na ně bylo letos připraveno s neuvěřitelných téměř 35 kg brambor. I tento rok se rolí kuchařů ujali členové místního zahrádkářského spolku a ostatním tak připravili velmi příjemné zpestření této akce. Navíc byla po celou dobu otevřena místní kaple, kam se většina zašla podívat na nastrojený vánoční stromek a také na malý vyřezávaný betlém, který je rovněž dílem studentů z Tovačova.
Ivona Mikulíková

Zima 2012 312.jpg

Vánoční šachový turnaj

Letošní vánoční šachový turnaj proběhl v sobotu 8. prosince. Oproti loňskému ročníku jsme zaznamenali další nárůst počtu účastníků, tentokrát se klání zúčastnilo 19 šachistů. Hlavního rozhodčího Františka Macečka nezaskočí žádná situace a tak flexibilně upravil hrací systém ke všeobecné spokojenosti. Ze tří základních skupin se po několika hodinách zápolení vykrystalizovala finálová šestice, ve které měl domácí oddíl hned dvojnásobné zastoupení. Celkovým vítězem se stal pan Ota Kubíček z Dřevohostic. Na skvělém druhém místě se umístila nová posila našeho hradčanského oddílu pan Květoš Tatýrek a bronzovou medaili si odvezl do Přerova pan Roman Vaculík. Druhý nejlepší z Hradčan a celkově šestý byl Pepa Žákovský. Nejmladším šachistou turnaje byl teprve devítiletý Matouš Kubíček ze Křtomile, naopak nejstarším náš věrný šachový nadšenec pan Antonín Kundrát. Velké ocenění si zaslouží Laďa Zapletal, který se ke královské hře vrátil po několikaleté odmlce a hned obsadil pěkné deváté místo. Budiž to výzvou pro ostatní, kteří ještě váhají zda začít hrát nebo naopak si po letech přijít oprášit své kombinační schopnosti.

Radek Hruška

Šachový turnaj.jpg

Krajské volby

Ve dnech 12.-13. října proběhly volby do zastupitelstva Olomouckého kraje. Z 221 zapsaných voličů se voleb zúčastnilo 113 občanů, tj. 51 %, což je výrazně více než byl celorepublikový průměr. Nejvíce hlasů získaly v naší obci tyto strany :

1. KSČM 25 %
2. KDU-ČSL + Strana Zelených 22 %
3. ČSSD 17 %
4.-5. Nezávislí 6 %
4.-5. ODS 6 %

Nejvíce preferenčních hlasů obdržel pan Marian Jurečka kandidát KDU-ČSL.
Svého volebního práva využila i celá řada těch, kteří teprve nedávno dovršili plnoletost a mohli tak hlasovat poprvé v životě, jako například vůbec nejmladší volič Tereza Navrátilová.

Radek Hruška

CIMG0977.jpg

5. setkání seniorů

senioři3.jpg
Začátkem zaří se uskutečnilo již 5. setkání našich seniorů. Jak již se stalo tradicí, setkání se konalo v sále místního pohostinství a osobní pozvání přijalo téměř padesát seniorů. K tanci i poslechu hrála oblíbená dechová kapela Pozdní sběr z Pavlovic. Po lehké večeři se o příjemnou kulturní vložku postaraly břišní tanečnice skupiny ASRAM LEYLA, které nám předvedly ukázky neobvyklých břišních tanců, za což sklidily velký potlesk. Po zbytek večera se naši senioři bavili tancem či poslechem příjemné dechovky, někteří jen využili tohoto setkání k příležitosti popovídat si se svými známými či sousedy. Před půlnocí jsme se všichni rozloučili a odebrali se do svých domovů. Chtěla bych tímto poděkovat všem zúčastněným seniorům i jejich doprovodům za příjemnou atmosféru, kterou svou účastí dokáží vždycky vytvořit. Přestože jejich život nebyl zdaleka lehký a jednoduchý, dokáží se i v pokročilém věku odpoutat od každodenních starostí a svou vitalitou konkurovat i mnohem mladším ročníkům. Budeme se opět těšit příští rok nashledanou:-)
Martina Žákovská

senioři1[1].jpg

VII. ročník soutěže Mikroregionu Záhoří-Helfštýn-Lhota 2012

Dne 8.9.2012 se naše obec zúčastnila VII. ročníku setkání obcí mikroregionu Záhoří - Helfštýn, který se letos konal ve Lhotě. Jejich mottem pro tento den bylo: „Úsměv je nade vše“
Nejprve se soutěžilo ve vaření „ Záhorského guláše“:

1. místo : obec Radotín
2. místo : zahraniční hosté z obce Winów (Polsko)
3. místo : obec Kladníky

V přestávce mezi vyhlášením vítězů ve vaření a účastí v soutěžích nám SDH Lhota předvedl recesní ukázku hasičů: „Jak to bývalo za stara“.
Poté se soutěžilo ve vědomostním kvízu a nakonec se bojovalo ve sportovních netradičních recesních soutěžích pod názvy jako: „Doba ledová“, „ Máchale, spadlo ti to“, „Vzpomínka na léto“, „Šrouby a matice“, „ Zkouška střízlivosti“, aj.
Pro představu uvádím některé hry: např. „Doba ledová“ spočívala v tom, že soutěžící museli na čas rozmrazit ledové obrácené tričko, převrátit ho a obléknout. „ Máchale spadlo ti to“ byla soutěž s limitem do 5 minut postavit z dřevěných kulatin komín. V této soutěži jsme měli 2. nejlepší čas.
I přes bojovnost našeho sedmičlenného družstva jsme se nakonec umístili na pěkném 6. místě z 16. družstev.
Na 3. místě se umístila obec Kladníky, na druhém místě obec Šišma, která se zúčastnila v této soutěži poprvé a prvenství získalo družstvo domácích, tj. obec Lhota.
Sice jsme neobhájili tři prvenství z předešlých let, ale všichni víme, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Děkujeme tímto všem soutěžícím za prezentování naší obce.

Petra Skopalíková

Více foto ve Fotogalerii.

Účastníci soutěže

Dobývání Hrubého Jeseníku

Ramzová 1.jpg
V neděli 22. července se konal dlouho očekávaný výlet na Šerák. V 6 hodin ráno se 14 statečných turistů z Hradčan shromáždilo na vlakovém nádraží v Přerově a navzdory meteorologickým výhrůžkám o nízkých teplotách a vytrvalém dešti se vydalo do hor.
Cesta vlakem byla velmi příjemná. Bylo zatopeno, poloprázdno, všichni byli posilněni kávou a koláčky z olomouckého nádraží a jako bonus se podávaly švestičky ze zahrádky pana Zdeňka Tihelky. I když celou cestu do Ramzové pršelo, dobrá nálada turistickou výpravu neopouštěla. V půl desáté jsme dorazili do výchozího bodu výpravy. V plánu byl výšlap na Šerák, dále po modré na Keprník a sestup náročným terénem do Branné.
Po nezbytném trnkovém dopingu jsme se nasoukali do pláštěnek a vyrazili. Cesta nás vedla kolem dolní stanice lanové dráhy na Šerák, kterou jsme s pohrdavým pohledem (po zjištění ceny jízdného) minuli. Zelená značka nás vedla údolím Vražedného potoka, odkud je celkem obtížný výstup hustou vegetací na Obří skály, dále pak vedla strmá cesta lesem po modré značce až na vrchol. Naštěstí již po prvních dvou kilometrech přestalo pršet a pochod byl daleko příjemnější. Přesto byli všichni účastníci výpravy šťastní, když před sebou konečně uviděli střechu chaty Jiřího na Šeráku. Tato kamenná chata Jiřího stojí ve výšce 1330 m a byla zbudována roku 1888. V současné době prochází rekonstrukcí, ale přesto je v provozu.
Po obědě a doplnění vypocených tekutin jsme se vydali po modré značce na Keprník. Se svou výškou 1423 m je to čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku a leží na cestě z Šeráku na Červenohorské sedlo. Protože je vrchol bezlesý, tvořený horskými loukami, nabízí kruhové rozhledy na celé Jeseníky a za dobré viditelnosti i na Králický Sněžník, Krkonoše a Beskydy, výjimečně i na Malou Fatru a Vysoké Tatry. My jsme ale díky nízké oblačnosti neviděli vůbec nic. Počasí se opět začalo kazit, tak jsme se (i kvůli pokročilé hodině) vydali na zpáteční cestu. Cestou se některým členům výpravy podařilo také najít a sesbírat několik krásných hub – praváků, kovářů i panšťáků.
Do cíle – Branné jsme dorazili těsně po 16. hodině. Protože bylo opět nutné doplnit tekutiny, o které jsme přišli vinou náročného 10ti kilometrového sestupu, zastavili jsme se v místní hospůdce. Paní hospodská, když viděla, jak nás náročný 19 kilometrový pochod vyčerpal, nám nabídla místní specialitu – bylinný likér. Ten opravdu fungoval a dodal nám sílu na poslední pěší přesun na vlak. Zpět do Hradčan jsme dorazili o půl 8 večer.
I přes počáteční nepřízeň počasí se výlet vydařil a všichni se těšíme na další podobné expedice.
Jana Hrbáčková

ramzová 2.jpg

Don Quijote de la mAncha

První srpnový pátek zavítalo do naší obce Divadlo Klauniky Brno se svou populární inscenací Don Quijote de la mAncha. Tuto autorskou inscenaci má divadlo ve svém repertoáru již od roku 1988 a jedná se o jedno z nejhranějších evropských představení, které vzniklo pod režijním vedením známého českého klauna Bolka Polívky a dočkalo se za svou existenci již více jak 4 000 repríz. Inscenare rovněž získala u nás i v zahraničí řadu ocenění, byla přeložena do pěti světových jazyků a umělci s ní hostovali v mnohých evropských zemích. Tato hra vznikla na motivy rytířského románu ze 17.století Miguela Cervantese Saavedry o svérázném rytíři Donu Quijotovi a jeho věrném služebníku Sancho Panzovi. V pojetí Divadla Klauniky jsou však hlavními hrdiny 2,38 m vysoký profesor španělského jazyka a literatury a 120-ti kilová Ancha, pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích. Celé dílo je pojato jako didaktická klaunikyáda, kde jsou přímo do děje vtahováni samotní diváci. Nejinak tomu bylo i u nás, a tak se řada diváků dostala přímo do děje hry, které nechybí humor, nadsázka, spontánnost a hravost. Podle reakcí publika se tato inscenace velmi líbila a také účast byla velmi hojná a tuto inscenaci zhlédly v Hradčanech na tři stovky spokojených diváků.

Ivona Mikulíková

Don Quichote de la Ancha 031.jpg

Zlatá vařečka

V soboru 21.července pořádala obec Skalička, se kterou máme velmi dobré vztahy, soutěž o Zlatou vařečku ve vaření kotlíkového guláše. Hradčany do tohoto soutěžního klání vyslaly dva týmy. Za ženy to byl tým ve složení Olga Zapletalová, Jana Koutná a Petra Skopalíková. Mužský tým jel do boje ve složení Jaromír Václavík, Zdeněk Brázda a Vladimír Zapletal ml. Museli si poradit s konkurencí dalších 18 družstev, která se do Skaličky sjela z různých koutů regionu, aby předvedla své kulinářské umění. Vařily se guláše mexické, zajícové, vepřové, formanské, hovězí nebo třeba také medové či kančí. Každý maximálně tříčlenný tým měl 4 hodiny čistého času na vaření a poté musel svůj guláš předložit 5-ti členné porotě k posouzení. Náš ženský tým nazval svůj výtvor HRGUL. Jistě netřeba vysvětlovat, jak toto slovo vzniklo, když se jednalo o pravý HRadčanský GULáš. Jak nám samy kuchařky prozradily, vařily klasický hovězí guláš bez nějakých exotických přísad. Vsadily tedy na klasiku a ta se jim vyplatila, neboť se ve velké konkurenci staly hrdými majitelkami Zlaté vařečky. Za toto vítězství si tak kromě samotné vařečky zaslouženě odnášely od porotců litr domácí slivovice a velkou uzenou kýtu. Pozadu nezůstal ani náš mužský tým, který obsadil krásné 3.místo se svou specialitou nazvanou „Starostův guláš“. Jak nám sami kuchaři prozradili, tajnou ingrediencí v jejich guláši byly houby – václavky. Za toto umístění si odnesli obloženou mísu a karton piva. Jménem obecního úřadu jim děkujeme za vzornou reprezentaci obce a k jejich krásnému umístění jim gratulujeme !

Ivona Mikulíková

IMG_1952.JPG

Vyhlašování výsledků Vesnice roku 2012

V pátek 27.července se v Radslavicích konalo vyhlašování výsledků letošního kola soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje 2012. Z naší obce byl vyslán osmičlenný tým složený ze zástupců místních spolků a obecního úřadu. Nejprve jsme v Radslavicích využili možnosti svést se po obci zapůjčeným „tučolínem“, kde nám průvodkyní byla sl.Martina Trumberová, místní kronikářka, která měla vskutku široké znalosti o historii obce a ty nám také v kostce během 20-ti minutové projížďky vsí předala. Pak už následovalo vystoupení místních občanů, které zahrnovalo cvičení maminek s dětmi, zumbu v podání místních žen, taneční číslo zdejší úspěšné gymnastky a na závěr vystoupení „tanečních jelit“ s názvem Los Afros, které sklidilo zasloužený aplaus. Pak již přišlo na řadu samotné vyhlášení výsledků. Jak jsme již samozřejmě předem věděli, naší výhrou byla Modrá stuha za společenský život a finanční dar ve výši 600.000 Kč, který musí obec použít na realizaci nějakého projektu. Co však pro nás bylo obrovským překvapením a šokem, byla výhra Zlaté cihly za stavbu kaple sv.A.Paduánského v kategorii „nové venkovské stavby“. Z Radslavic jsme si tak nečekaně odváželi ne jednu, ale hned dvě krásné výhry.

Ivona Mikulíková

ISL upr 129.jpg

Každoroční tradiční koncert

Stalo se již tradicí, že naše obec pořádá každý rok koncert některé ze známých skupin či zpěváků.V sobotu 7.července se tak konal koncert populárních hvězd 60.let Karla Kahovce a Viktora Sodomy. Oba patří mezi průkopníky rokenrolu a bigbeatu v Čechách. Zejména Karel Kahovec v současné době pokračuje v odkazu svého kamaráda zpěváka Petra Nováka a zpívá v obnovené skupině George&Beatovens, se kterou vystupuje od počátku 90.let 20.století. Na koncertě tak zazněla kromě jiného také řada písní tohoto již zesnulého výtečného zpěváka a skladatele jako např.Hvězdičko blýskavá, Náhrobní kámen nebo Povídej. Stejně tak si většina ze zúčastněných připomněla písně jako Ježek se má nebo Papoušek Kakadu v podání Viktora Sodomy. Na parketu se tak ve velkém nejen tančilo, ale také zpívalo. Ochotně se také oba pánové fotili se všemi zájemci o společnou fotku a dle jejich slov se jim u nás velmi líbilo, o čemž svědčilo i prodloužení koncertu. Na závěr snad jen takovou perličku : zatímco pořadatelé před koncertem vyhlíželi umělce ve směru od Nahošovic nebo od Pavlovic, nečekaně se jejich dodávka objevila na cestě od skládky, kam, jak nám vysvětlili, je navedla navigace. Jak nám pak sami sdělili, cesta to byla vskutku dobrodružná!

Ivona Mikulíková

KONCERT Sodoma a Kahovec 035.jpg

Nový obecní traktor

Na konci června zakoupila naše obec nový obecní traktor, který bude využíván zejména při údržbě zeleně a v zimě pak při údržbě místních komunikací. Jedná se o typ Belos TransPro 54, který obec pořídila tzv.zápočtem. To znamená, že byl protiúčtem vykoupen náš původní traktor a za něj byl pořízen tento, kde jsem pouze doplatili rozdíl ceny. K tomuto stroji náleží také bohaté příslušenství, jako je vlečka, sněhová radlice, transportní radlice nebo cepáková sekačka. Hodnota stroje je téměř milion korun a příslušenství má obec prozatím v nájmu. Nejvíce využívané je v současné době kromě samotného stroje příkopové rameno a velká vlečka. Důvodem nákupu výkonnějšího stroje byly zejména stále se zvyšující nároky na údržbu zeleně v katastru naší obce.
Ivona Mikulíková

Nová STIGA 002.jpg

Oslava zisku Modré stuhy

Výhra naší obce v soutěži Vesnice roku Olomouckého kraje 2012 v podobě Modré stuhy za společenský život vedla k tomu, že během dvou dnů uspořádalo vedení obce v neděli 24.června pro všechny občany přátelské posezení na Výletišti. Akce byla poděkováním všem nadšencům, kteří svou aktivitou k této výhře přispěli. Bylo připraveno bohaté občerstvení a k tanci a poslechu hrála skupina SUN SET z Blazic. Občané se zde sešli v hojném počtu a z jejich reakcí a z toho, že byl stále plný taneční parket, bylo patrné, že se tato narychlo svolaná akce více než vydařila.

Ivona Mikulíková

Oslava Ves roku 025.jpg

Vesnice roku Olomouckého kraje 2012

Stejně jako v loňském roce se i letos naše obec přihlásila do této soutěže. Předně musíme poděkovat všem spoluobčanům, kteří se aktivně do tohoto soutěžního klání zapojili, neboť bez jejich nadšení a úsilí bychom v této soutěži nedopadli tak, jak jsme dopadli. Naše prezentace obce začala návštěvou obecního úřadu, knihovny, sálu, hostince a hasičské zbrojnice. Poté směřovaly kroky desetičlenné poroty na hřiště, do kaple a zakončení bylo v areálu Výletiště. Během této procházky byla porota průběžně seznamována s životem v naší obci, s investičními akcemi i plány do budoucna a viděli, jak probíhá údržba zeleně. Všichni porotci byli ohromeni zejména společenským životem v naší obci. Nevěřícně vyslechli informaci o tom, že ročně se u nás uskuteční na sedmdesát akcí. Během prezentace se nestačili divit, že v naší obci je možné zažít uprostřed června rozsvěcení vánočního stromu na návsi, vodění medvěda, piknik ve stylu 30.let nebo pálení čarodějnic. Stejně tak se dozvěděli spoustu informací o fungování místního sboru dobrovolných hasičů, stolně-tenisového klubu, zahrádkářského svazu nebo sportovního klubu. Zajímavou přednášku o restaurování harmonia si vyslechli v místní kapli přímo z úst samotného restaurátora p.Stanislava Smočka z Pavlovic. Na hřišti pak představili svou činnost hasiči a sportovci. V areálu Výletiště je kromě jiného čekala ukázka tvoření z pedigu v podání manželů Školoudových z Centra RÁJ a p.Hildy Michálkové. Neméně zajímavá byla také ukázka dřevořezby sl.Adély Vaculíkové. Po tomto nabitém programu už zbýval jen čas na ochutnání našich místních uzených dobrot a už jsme se s hodnotící komisí pomalu loučili a tajně doufali v nějaké ocenění. Navíc jsme měli ještě jedno želízko v ohni – naši kapli. Tuto stavbu jsme přihlásili do souboje o Zlatou cihlu. Za necelé dva týdny jsme se dozvěděli radostnou novinu, že naše obec získala v této soutěži Modrou stuhu za společenský život. Radost z této výhry byla obrovská a tak než dojel p.starosta z Olomouce, kde se vyhlašování výsledků konalo, měl už obecní úřad celý vyzdobený modrými stuhami a fábory. Místní občané tak opět nezklamali a byl to jen důkaz toho, že tato stuha padla v letošním roce skutečně do těch pravých rukou.

Ivona Mikulíková

Vesnice.jpg

Cyklovýlet do Kelče a Skaličky

IMG_0277.JPG
Cyklistická sekce šachového a tenisového klubu uspořádala v sobotu 16. června okruh po Valašském Záhoří. Za luxusního letního počasí se hrstka cyklistů vydala směrem do města Kelč. Tam nás čekala komentovaná prohlídka rodného města režiséra Vojtěcha Jasného, kostela svaté Kateřiny, kde působil v mládí kardinál Tomášek nebo výstavy slavných kelečských dýmek. Také zastávka ve Skaličce s návštěvou zachovalého větrného mlýna nebo místní přehrady byla po všech směrech osvěžující. Tachometr se nám v Hradčanech zastavil na pohodových 61 km, takže příště pojeďte s námi.

Radek Hruška

IMG_0244.JPG

Piknik 30.let

piknik 2.jpg
V neděli 3.6.2012 se uskutečnil piknik tentokrát mezi stromy na Výhoně. Přibližně 20 dospělých a 15 dětí v různých oděvech ve stylu 30.let se účastnilo této akce, což je o polovinu méně než-li v loňském roce. Nejprve proběhlo společné hodování domácích dobrůtek a poté se soutěžilo. Na děti čekalo celkem 7 soutěžních úkolů od slalomu s dětskými kolečky naloženými balonem, přes skákání v pytlích až po lanový přechod. I dospělí se účastnili 4 úkolů jako slalom s trakařem naloženým dítětem, „lyžování“ na prkně ve dvojici, překážková dráha s udržením míčku na pálce a nejvíce se pobavili na lanovém přechodě. Po zdolání všech úkolů čekala na všechny sladká odměna a poté se každý bavil po svém. Každý kdo chtěl si mohl zahrát kriket, volejbal či ringo. Bohužel z krásného odpoledne nás pomalu vyháněl mírný déšť. Ale i přes kapky deště jsme si stihli opéct a sníst voňavé buřty. Toto odpoledne tedy skončilo dříve než jsme chtěli díky nepříznivému počasí, ale i tak si každý odnášel dobrou a spokojenou náladu a odcházel s úsměvem na tváři.

Za ZO ČSZ Skopalíková Petra

piknik 1.jpg

Pálení čarodějnic

čarodjnice 019.jpg
Letošnímu pálení čarodějnic přálo pěkné počasí, což se příjemně odrazilo na velké návštěvnosti této již tradiční akce pořádané obcí a místním sportovním klubem. Na Výletišti se to čarodějnicemi a další havětí jen hemžilo. Za dobrou zábavou se sem slétlo přes dvacet mladých čarodějnic a čarodějů věkové kategorie do 300 let a také v kategorii nad 300 let se vyrojilo 7 čarodějnic, 1 čaroděj a z nadpřirozených bytostí zavítal i vodník. Ten svým věrohodným zjevem vzbudil u dětí velký zájem, ale některé se ho i bály. Pro všechny děti byly připraveny různé soutěže a drobné odměny. Letos poprvé nebyly hodnoceny nejlepší masky, ocenění v podobě balíčku sladkostí si ale odnesly všechny děti, které se akce zúčastnily v přestrojení. Staré čarodějnice zase byly odměněny kouzelným lektvarem za osobní prezentaci své masky a ukázku stylu letu na koštěti. Při přehlídce čarodějnic všichni jistě ocenili originalitu kostýmů i nadšení jejich nositelů. K tanci i poslechu nám hrála skupina Sunset, která dokázala zábavu pěkně rozproudit. Počasí vytrvalo, i občerstvení bylo dobře zajištěno, takže zábavný rej skončil až hodinu po půlnoci. Všem, kteří se podíleli na této zdárné akci, patří poděkování a samozřejmě i všem čarodějnicím, čarodějům a vodníkům, bez kterých by tato akce nebyla tak super.

Martina Žákovská

čarodjnice 031.jpg

Úklidové práce v Debřičkách

Debřičky-2.jpg
V letošním roce se obec rozhodla realizovat dlouho plánovanou obnovu bývalého obecního sadu "Debřičky". Z původní ovocné výsadby v této lokalitě totiž zbylo jen pár starých "korábů", téměř celá plocha byla zarostena topoly, lípami a dalšími náletovými dřevinami. Jelikož se v rámci pozemkových úprav připravuje obnova tohoto sadu, rozhodli jsme se, že plochu na výsadbu připravíme. V první fázi proběhlo kácení vzrostlých stromů odbornou firmou, která zároveň zajistila prodej kmenů z vytěženého dřeva. Do obecní pokladny se tak po odečtení nákladů na kácení podařilo získat 144 tis. Kč. V další fázi nastoupili místní občané, kteří měli zájem o úklid větví z pokácených stromů a formou losování čísel podílů si tak každý zájemce vylosoval svůj podíl. Cena za odklizení větví ve výši 500 Kč za podíl byla opravdu jen symbolická, jelikož bylo nutné podíl pořádně vyčistit, aby byla lokalita připravena pro budoucí výsadbu. Úklid probíhal průběžně od 25. února a v této chvíli je již téměř dokončen. Ne vždy nám přálo počasí, ale myslím, že všichni účastníci si to jarní provětrání na čerstvém vzduchu pořádně užili. Teď už se jenom budeme těšit, až na tomto krásném místě vyroste nově obnovený sad.

Martina Žákovská

Debřičky-1.jpg

Přednáška zahrádkářů

přednáška 2.jpg
V sobotu 4. února 2012 jsme uskutečnili pro občany setkání s přednáškou a ukázkou studené kuchyně. Byla pozvána mistrová odborného výcviku z oboru kuchař - číšník paní Skasková, která si ještě vybrala pomocnici ze třetího ročníku Lenku Tomčíkovou. Měla připraveny tři rautové mísy, na kterých bylo několik druhů jednohubek, košíčků, trubiček plněné salámovou, lososovou a jinou náplní.Dále s učni připravila 12 druhů pomazánek a různých salátů.Každý účastník přednášky mohl ochutnat výrobky, které byly připravené na ochutnávku,ale hlavně se ptát paní mistrové na různé fígle a chutě při výrobě studené kuchyně.

Hana Tomčíková

přednáška 1[1].jpg

Radslavská přilba

Radslavska prilba1.jpg
Letošní první hasičské závody se konaly dne 31. 3. 2012 v obci Radslavice. Radslavská přilba se skládá ze psaní testů, odpolední štafety a noční části. Soutěžili jsme například ve stavění protipovodňové hráze, vyklízení sklepa, záchrany zraněného při autonehodě, slaňování, uhašení bytového požáru a dalších.
Letos jsme závodili v této sestavě Pavel Michálek, Stanislav Hradil, Tomáš Kolava, Jakub Dlouhý, Radek Koryčan a ze sousední obce Šišma nám velmi pomohl Radek Zlámal.
I přesto, že počasí nevyšlo, jak bychom si představovali a závody byly náročnější než jindy, překvapilo nás, jak dobře jsme se umístili. Z 27 družstev jsme vybojovali nádherné 4. místo. Celé závody natáčela Kabelová televize a fotografie zajistil přerovský deník (na webových stránkách máme i my pár fotografií) a samozřejmě někteří dobrovolníci.
Už se těšíme na příští rok, kdy se budeme snažit ještě o lepší umístění.
Děkuji klukům z družstva a fanouškům, kteří nás povzbuzovali.

Pavel Michálek
velitel jednotky

Radslavska prilba3.jpg

Hasičský ples

IMG_2113.JPG
Dne 11.02.2012 uspořádalo SDH Hradčany tradiční Hasičský ples, který se konal v sále místního pohostinství. Akce, která se dlouhodobě připravovala, se nakonec ukázala jako velice úspěšná. Už samotná účast 130 lidí ( měli jsme plný dům) předznamenala, že se všichni zúčastnění budou dobře bavit. K poslechu a tanci hrála naše oblíbená a skvělá skupina BIG Mžik, která opětovně nezklamala a byla opravdu skvělá. O půlnoci došlo samozřejmě i na tradiční tombolu, která čítala celkem 78 cen. Losování bylo náročné, ale o to zajímavější, kdy nechyběli výkřiky překvapení, ale i smutku, když se zjistilo, že to není ten správný los nebo je o jeden vpřed či vzad. Vše se nakonec zvládlo a nervy se již v klidu urovnávaly u místního baru. Nálada byla po celý večer skvělá a ti skalní opětovně zůstali až do brzkých hodin, kdy spěchali na první ranní autobus.
Dovolte mi, abych touto cestou poděkoval všem, kteří se na přípravě a zdárném průběhu plesu podíleli a rovněž všem sponzorům. Obrovský dík patří samozřejmě také všem zúčastněným, bez nichž by se nevytvořila tak skvělá atmosféra.

Jaroslav Valentík

IMG_2123.JPG

Sportovní ples v papučích i bez

DSC_0189.JPG
V pořadí již 5. papučový ples, pořádaný sportovci, prošel několika změnami.
Jednou z nich bylo vystoupení hudební skupiny z Přerova „JEN TAK“. Sklidili obrovský úspěch a myslím si, že uspokojili všechny hosty plesu. Další novinkou byla dobrovolná volba obuvi, každý přišel, jak mu to vyhovovalo.
Program plesu obohatila svým vystoupením opět děvčata z Beňova. O půlnoci proběhla tradiční tombola, bylo připraveno bohaté občerstvení a to hovězí guláš s pečivem, utopenec, nakládaný hermelín, jednohubky nebo bufet, za který bych chtěla všem opravdu moc poděkovat. Zároveň děkuji všem, kteří přispěli věcným darem do tomboly.
Akce se vydařila nad naše očekávání, tančilo se i na stole, nechtělo se nám domů.

Alena Žákovská

DSC_0645.JPG

Návštěvnost stránek

408630