Na Silvestra 2011 jsme se vydali na vycházku k obecní chatě v dřevohostickém lese.Toto setkání pořádají již několik let hasiči a obec Dřevohostice.
Z okolních vesnic se od desíti hodin scházeli občané na svařák nebo guláš a jiné dobroty. Hlavní poslání tohoto setkání je, že se zde sejdou přátelé, sousedé,
známí a popřejí si do nového roku.
Nechyběli tam i zvířata jako psi, koně, poník i jedna koza.
Hana Tomčiková
Dne 31.12.2011 v době od 14:00 do 19:00 hod pořádal spolek zahrádkářů na místním Výletišti Silvestr pro děti pod vedením Petry Skopalíkové a Olinky Zapletalové. Celkem se zúčastnilo 15 dětí. Děti vyráběli novoroční přáníčka pro rodiče, malovali si silvestrovské čepičky, hráli různé hry např. pantomimu a twistr, soutěžili, pekli tyčinky a vytvářeli jednohubky, které si nakonec snědli. Nechybělo ani dětské šampaňské, tombola, a protože se nemohli zúčastnit půlnočního ohňostroje, tak jsme pro ně připravili dort s prskací svíčkou. Podle ohlasu dětí se nám silvestrovské odpoledne vydařilo a děti se těší na příští silvestrovské dovádění.
Petra Skopalíková
Stejně jako v minulých letech se i v tom letošním zhruba hodinu po poledni 24.prosince sešli občané před kaplí Sv.A.Paduánského, aby si navzájem popřáli krásné Vánoce, připili si horkým punčem a za hudebního doprovodu si společně zazpívali koledy. Účast byla hojná a tak jsme se pro zajímavost dali do počítání a došli jsme k číslu 89, což znamená, že na náves vyrazila na Štědrý den rovná třetina občanů. Jak je vidět, tyto akce se těší stále větší oblibě, což bylo patrné taktéž z výrazů všech přítomných. Během dvou hodin si stačil popřát téměř každý s každým příjemně prožité svátky, pozdravit sousedy a známé a tak jediným negativem byl opět ten fakt, že i ty letošní Vánoce byly opět na blátě.Na závěr akce byli ještě všichni pozváni na večerní setkání v kapli, kde bylo možné od 23 hodin vyslechnout Rybovu Českou mši vánoční.
Ivona Mikulíková
Na zlatou neděli 18.prosince uspořádali místní zahrádkáři výlet vlakem do Brna.
Po příjezdu na brněnské nádraží jsme se vydali na Zelný trh, kde byl vánoční jarmak ve stylu řemesel třicátých let. Ze Zelňáku jsme pokračovali přes Petrov a dále na hrad Špilberk. Zde jsme si počkali na zvonkohru ve 12°° hod. Naše další zastavení bylo na Moravském náměstí, v kostele Sv.Jakuba, na hlavním náměstí a po prohlédnutí si draka ve Staré radnici jsme se ubírali zpět na vlak.Všichni se domů vraceli po příjemně prožitém dni spokojeni.
Josef Tomčík
Prosinec je období zabíjaček a adventu, proto již čtvrtým rokem dělají místní zahrádkáři zabíjačku pro veřejnost. V pátek 9.prosince za velmi nepříznivého počasí, skupina nadšenců pod vedením pana Macháče zabila a zpracovala dvě prasata na maso a chutné výrobky.V sobotu 10.prosince pak za velmi pěkného počasí byla ukázková veřejná zabíjačka a prodej hotových výrobků. Pro dobrou náladu zahrál harmonikář a kytarista. Doufáme, že ti, kdo přišli, byli spokojeni.
Josef Tomčík
V sobotu 17.prosince se konal již 4.ročník turnaje o putovní pohár starosty obce v oblíbené hře Člověče, nezlob se! Stejně jako každý rok byly i letos pro všechny zúčastněné připraveny krásné ceny, občerstvení, příjemná předvánoční atmosféra a tak kdo měl chuť, mohl se v 15 hodin dostavit do sálu místního pohostinství, aby poměřil své síly s dalšími soutěžícími. Nakonec se dostavilo 10 dospělých soutěžících, a tak aby hra mohla začít, byly do turnaje přizvány 2 divačky a to Marcelka Pumprlová a Anežka Hrušková. Po prvním kole byla vyřazena polovina hráčů a druhá polovina postoupila do semifinále. Hrály dvě trojice u dvou stolů, z nich do finále postoupili vždy 2 nejlepší hráči od každého stolu. Nakonec se ve finálovém boji utkali Martin Hrbáček, Anežka Hrušková, Ivona Mikulíková a Ondrej Koliba. Po velice napínavém souboji se letošní vítězkou a držitelkou poháru stala Anežka Hrušková, jejíž jméno bude rovněž připsáno na putovní pohár, který je vystaven na čestném místě v zasedací místnosti našeho obecního úřadu.
Ivona Mikulíková
V pondělí 5.prosince chodil naší vesnicí Mikuláš i se svou družinou. Zavítali nejen za místními dětmi, které buď odměnili za dobré chování nebo v opačném případě trošku vyděsili, aby se v budoucnu polepšily. Na závěr totiž nezapomněli navštívit obecní úřad, aby se přesvědčili, zda i tady byli všichni v letošním roce hodní.
Poslední listopadová neděle proběhala v naší obci ve znamení rozsvěcení vánočního stromu za naší autobusovou čekárnou. Této akci předcházely nemalé přípravy, spočívající zejména v postavení stanů, výrobě těsta na tradiční bramboráky, uvaření výtečného svařáku a v neposlední řadě nácviku vánočních písní. Ty také poté zazpívaly místní děti a to za hudebního doprovodu p.Petry Skopalíkové a pod dirigentskou taktovkou p.Hany Sloukové. Po tomto hudebním čísle, za které děti obdržely sladké odměny, a po projevu pana starosty, který připomněl význam a původ adventu, už přišlo na řadu rozsvícení stromku. Pak už následovalo ochutnávání připravených dobrot, povídání si se spoluobčany a děti již tradičně zapalovaly letošní první prskavky. Akce se velmi vydařila a od té chvíle se kromě zmíněného stromku rozzářily v naší obci také další vánoční světelné dekorace, které jsou umístěny na lampách veřejného osvětlení a zkrášlují tak po setmění naši vesnici.
Ivona Mikulíková
Na konci se listopadu se několik šikovných dětí a také jejich rodičů sešlo v zasedací místnosti obecního úřadu, aby se s vervou pustili do výroby andělíčků, sněhuláků a jiných vánočních dekorací. Za celou touto akcí stála místní knihovnice p.Jana Hrbáčková, která si pro zúčastněné připravila všechny potřebné šablony, materiály jako byly šišky, rákos, vata, vlna, květináče, třpytky a řadu dalších nezbytných drobností, které byly následně při výrobě použity. Výsledkem snažení všech zúčastněných pak byla velmi zdařilá a originální dílka, která si jejich tvůrci s úsměvem na rtech odnášeli domů. V začínajícím předvánočním shonu tak všichni prožili příjemné a klidné odpoledne.
Ivona Mikulíková
I tak by se dal nazvat tradiční předvánoční šachový turnaj. Proběhl v sobotu 3. prosince v sále pohostinství za účasti 16 borců. Nad rozlosováním do skupin, hracím systémem a vůbec bezchybným průběhem bděl hlavní rozhodčí pan František Maceček. Každý z hráčů absolvoval 10 náročných utkání z nichž se vykrystalizoval celkový vítěz pan Kubíček ze Křtomile. Obrovským překvapením byl ač věkem žák, zkušenostmi ostřílený Marian Poljak z Přerova, který si odvezl pohár za třetí místo. Z našich šachistů se nejlépe umístili pánové Vaculík, Michálek, Hruška a Pepa Žákovský.
Radek Hruška
Ve dnech 29.10.2011 a 5.11.2011 byla obecním rozhlasem vyhlášena brigáda na údržbu ovocných alejí u vodárny a za Výletištěm. Z důvodu velkého poškození stromků, hlavně v aleji u vodárny, byl proveden odpuzující nátěr proti okusu a oděru přípravkem Morsuvin, byly dosazeny chybějící kůly, přidány ochranné obaly a nově byla vysazena náhrada za několik zničených stromků. Počasí brigádníkům přálo a tak stačila ke zvládnutí údržby obou alejí jen dvě sobotní dopoledne. Děkujeme tímto všem, kteří obětovali svůj volný čas a pomohli udržet stav stromků takový, jak to předepisuje poskytovatel dotace, kterou jsme na tuto výsadbu obdrželi.
Ondrej Koliba
Více než 30 sportovních nadšenců z řad našich občanů si nenechalo ujít slavnostní otevření "multifunční" herny. Ta vznikla v domě pana Vaculíka, který obec v nedávné době zakoupila a prozatím hledá pro objekt využití. Skupina pingpongových a šachových nadšenců prostory upravila, což jsme mohli posoudit ve čtvrtek 17. listopadu při oficiálním otevření. Herna bude sloužit pro různá sportovní využití od stolního tenisu přes šachová klání až po mariáš a je samozřejmě otevřena pro všechny občany Hradčan. S trochou nadsázky se dá říci, že se od nás města mohou učit, jaké že to herny je třeba podporovat.
Radek Hruška
Do naší kaple bylo nedávno přestěhováno harmonium, které zrestauroval p.Stanislav Smoček z Pavlovic a které původně pochází z hradčanské obecné školy. Jedná se o téměř historický kousek, neboť stáří tohoto nástroje je odhadováno na bezmála 100 let. Před restaurováním bylo harmonium v katastrofálním stavu a bylo zapotřebí desítek hodin, než se dostalo do současné podoby. Mezi nejnáročnější části opravy patřilo dle p.Smočka zhotovení nových vzduchových měchů, které tvoří tzv. plíce celého harmonia a které byly děravé. Dále to byla výměna celé řady součástek, které byly buď věkem zcela opotřebovány nebo chyběly úplně. Zub času se podepsal také na povrchu harmonia, proto bylo nutné nanést nový nátěr a lak. Závěrečným krokem bylo naladění nástroje, aby mohlo sloužit při bohoslužbách a koncertech. Více o průběhu restaurování se dočtete v příštích Hradčanských rozhledech a o krásném zvuku staronového harmonia se můžete přesvědčit při vánočním koncertě, který přislíbil p.Smoček uskutečnit v naší kapli v prosinci. O přesném termínu budete včas informováni.
Ivona Mikulíková
Sobota 22.října byla v naší obci ve znamení lampionového průvodu. Ten je součástí každoroční akce „Pálení Masarykových vater“, kterou pořádají místní hasiči. Letos vycházel průvod složený z místních hasičů, občanů a dechové hudby už v 18 hodin od bytovky. Následoval projev předsedy SDH p.Jaroslava Valentíka před kaplí a poté položení vzpomínkového věnce k pomníku padlých za světových válek. Průvod se pak přesunul do areálu Výletiště, kde byla slavnostně zapálena přichystaná vatra. Následovaly soutěže, které hasiči připravili pro ty nejmenší. Nejprve vyhlášení nejoriginálnějšího lampionu a poté „Hradčanský Soptík 2011“. Nejen vítězové, ale všechny děti si ten večer odnesly alespoň malou sladkost za účast. Zkrátka nepřišli ani dospělí! Pro ty byl připraven výborný svařák a dobroty z udírny. Krásnou tečkou za celou akcí byl několikaminutový ohňostroj, který byl vidět ze všech koutů naší obce. Velký dík patří nejen našim hasičům, ale také sponzorovi této akce – firmě SITA CZ a.s.
Ivona Mikulíková
V neděli den 16.10.2011 se uskutečnila již tradiční podzimní vycházka za pokladem. I když musela být tato akce posunuta o jeden týden kvůli nepříznivému počasí , rozhodně jsme nelitovali, poněvadž nám tento den počasí přálo. Sluníčko nám svítilo na cestu a jeho paprsky krásně prosvítaly podzimními korunami stromů. Celkem se nás sešlo 16 dospělých a 8 dětí ( plus 1 jezevčice Žofka). Děti šly po vyznačené trase po polní cestě za hřištěm a poté lesem směrem k pavlovické hájence a plnily postupně 10 úkolů, které jim přichystal místní spolek zahrádkářů. Aby to dospělým nebylo líto, občas byli též zapojeni do úkolů. Jedním z nich bylo např. přenášení dětí přes „ bažinu“. Nakonec děti hledaly poklad, který se jim samozřejmě podařilo najít pod jedním ze stromů. Čekala je odměna drobných dárečků a nechyběla ani sladká odměna. Aby to dospělým nebylo líto byl pro ně též schován poklad , který si museli najít. Trvalo jim to sice delší dobu než-li dětem, ale nakonec je čekala odměna ve formě hřejivého moku. Na závěr této vycházky jsme spočinuli u hájenky a opékali voňavé buřty. Děkujeme tímto spolku zahrádlářů , kteří tuto akci pro nás připravili , zpříjemníli nám nedělní odpoledne a těšíme se co pro nás hezkého zase připraví.
Petra Skopalíková
Třetí říjnová sobota byla v naší obci ve znamení posezení při svíčkách, ochutnávky burčáku a poslechu písní cimbálovky Primáš. Tato akce má již v naší obci tradici, i když ten letošní koncert byl přece jen něčím jiný. Tato kapela slaví v tomto roce 20 let své existence, na což jsme nezapomněli a hudebníky odměnili dortem s dvacítkou a cukrovými houslemi, co by symbolem jejich hudby. Kdo měl ten večer chuť, mohl si při lidových písních nejen zazpívat, ale i zatančit. Toho využila většina zúčastněných a výborná zábava tak trvala do pozdních nočních hodin.
Ivona Mikulíková
V sobotu 10.září se konalo v sále místního pohostinství již tradiční "Setkání seniorů". Po 16 hodině začali přicházet první hosté, kterých se nakonec sešlo několik desítek. V 17 hodin měl úvodní slovo p.starosta, který všechny přítomné přivítal a poté začal připravený program. Nejprve vystoupili žáci ZŠ Pavlovice se svým hudebně-recitačním pásmem, následovalo vystoupení akordeonového dua Pepa a Vašek a pak už se všichni mohli těšit na výtečnou večeři. Zábava poté pokračovala při tanci a poslechu skupiny Pozdní sběr. Reakce a ohlasy na letošní setkání byly velice pozitivní, proto je jasné, že se místním seniorům i v tomto roce jejich večer báječně vydařil.
Ivona Mikulíková
První říjnový víkend proběhl za krásného letního počasí již čtvrtý ročník zahrádkářské výstavy ovoce, zeleniny a květin pořádaný místní organizací ČZS. Pochlubit se ze svými výpěstky přišlo 54 domácích a přespolních vystavovatelů. Svoji zručnost předváděla naše řezbářka Adéla a své výrobky předvedly i děti z knihovny. Výstavu doprovázely soutěže, které zůstaly tak říkajíc v domácích rukách. Soutěž o největší dýni vyhrál pan Libor Žákovský s váhou 63 kg, soutěž o největší brambor pan Zdeněk Tihelka s 850 g bramborem. Celkem za dva dny na výstavu zavítalo rekordních 334 návštěvníků.
Radek Hruška
V neděli 11. září se konala tradiční Drakiáda. Když jsme jeli z Oseka, tak jsem s napětím sledovala, jak se venku nepohne ani lísteček a strachovala jsem se, jak nám vlastně ti draci budou lítat.
V Hradčanech na kopci ale větřík pofukoval a za chvíli už v povětří poletovali pestrobarevní draci a dráčci. Několika z nich se moc k výšinám nechtělo, ale děti a rodiče byli trpěliví a aspoň na chvíli své je nahoru dostali. Během drakiády probíhal doprovodný program - výroba zápichu do květináče - jak jinak než dráčka, různé soutěže pro děti i dospělé (střelba ze vzduchovky, házení šipek, tanec, rekordy v počtu lidí na kousku koberce aj.) Malé děti měly k dispozici koberec s hračkami. Počasí bylo na září více než teplé a k naší pohodě přispělo i chlazené pivko, kofola a uzené cigáro a kabanos. V závěru byli všichni účastníci oceněni a odměněni za svou snahu a podělili se cenami, které byly nakoupeny díky příspěvku Obce Hradčany. Také rodiče nepřišli zkrátka a byli sladce odměněni za svou trpělivost a snahu. Vítězové soutěží ve střelbě ze vzduchovky dostali sladké i hořké odměny. Za sebe a naší rodinu mohu říct, že se nám akce moc líbila a za Centrum pro rodinu děkujeme všem návštěvníkům za účast.
Hedvika Krejčí
V sobotu 27.srpna 2011 se v obci Skalička konaly závody dračích lodí, kterých se zúčastnilo i 19 nadšenců z naší obce. Akce se velice vydařila, počasí bylo nádherné, organizace soutěže byla pořadateli vzorně zvládnuta a obrovským překvapením bylo umístění naší posádky. V kategorii začátečníci se posádka s názvem „Hradčaňáci“ umístila v konkurenci 21 dalších družstev na krásném 10.místě a to bez jakéhokoliv předchozího tréninku na vodě. Po celodenní dřině, při níž každá posádka absolvovala dvousetmetrový úsek na čas celkem pětkrát, jsme si domů zaslouženě odváželi pohár a hlavně nezapomenutelné zážitky. Více se o tomto soutěžním klání dočtete v přístím čísle Hradčanských rozhledů.
Ivona Mikulíková
Další z kulturních akcí SK Hradčany bylo společenské odpoledne konané 6. 8. 2011. Od tří hodin hrála k tanci a poslechu Záhorská kapela. Letošní občerstvení bylo obohaceno o míchané nápoje, které sklidily velký úspěch. Děti si zadováděly u různých her a soutěží. Bylo k dispozici Tučolíno, které udělalo radost malým i dospělým. Anička Žákovská přijela povozit děti s koněm Normenem. Se svým psem Aurou vystoupila slečna Diana ze Šišmy a své umění nám předvedla taneční skupina Asmar Leyla. Dětem se dále věnovala Petra Školoudová s tvořivou dílničkou, mnohé z nich si odnášely hezké šperky pro své maminky. Ve 20 hodin začal pouštět svou muziku DJ Břeťa a tancovalo se až do dvou do rána.
Alena Žákovská
V sobotu 30. července se uskutečnil v Hradčanech na fotbalovém hřišti turnaj v malé kopané. Díky facebooku byl seznam 18 družstev zaplněn za pár dní. Zdaleka jsme nemohli vyhovět všem. Přihlásily se nové celky,ale i týmy kluků co se do Hradčan vrací již několikátým rokem. Ženská část našeho realizačního týmu, dostala za úkol připravit pro hráče řízky. Chlapi se zase starali o hladký průběh na hřišti. Trochu nám zatrnulo, když si na hřišti zranil chlapec koleno a musela se zavolat
záchranka, ale i to se bohužel při sportovních akcí stává. Počasí nás mile překvapilo, sluníčko se sice schovávalo za mraky, ale aspoň déšť si dal na chvíli pokoj. Diváci si přišli na své, každý fandil svým favoritům a ti je za to odměnili nádhernými sportovními výkony. Při dnešní akci se spotřebovaly 3 balíky klobás, 3 balíky cigára a všech 211 řízků, 22 chlebů, 18 sklenic domácích okurků a 7 sudů piva a 120 litrů
kofoly. Po vyčerpávající snaze o vítězství skončili čtvrtí ORANGES, na třetím místě mužstvo ČULÁCI, obhájci prvenství z loňského roku. Ve finále se střetli KAFKI a TUROVICE. Z tohoto souboje vyšli jako vítězové borci z Turovic. Pro vítěze byly připraveny krásné poháry a věcné dárky. Děkujeme místostarostce Martině Žákovské, která nám pomohla se závěrečným předáváním cen a vítězům věnovala za obec fotbalový míč. Celou akci doprovázel mluveným slovem a dobrou muzikou DJ Břeťa. Všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na zdárném průběhu akce, moc děkujeme.
Alena Žákovská
Táborák k uvítání přicházejících prázdnin musel být přesunut z pátku 1. července na sobotu 2. července, což se potvrdilo jako dobré rozhodnutí. Díky kterému se nám vydařilo počasí. Na lavičky zasedly roztleskávačky, aby burcovaly hrající ženy k lepším výkonům. Po nástupu a vylosování stran se daly do hry. Svobodná děvčata si oblékla bílé dresy, které jim přinesly štěstíčko, které je ve fotbale tolik potřeba. Vdané ženy měly celý zápas převahu a hra byla hlavě v jejich režii, ale jasné tutovky nedokázaly proměnit v góly. Jak platí staré pravidlo "Nedáš, dostaneš!" I tady mělo opět pravdu.
Svobodné dívky vyhrály zaslouženě 2 : 1 a radovaly se již po druhé v historii této akce. Stav na zápasy je nyní 3 : 2 pro vdané. Z čehož je patrné, že tato akce se již pořádá 5 let a stále dokáže zaujmout a pobavit jak diváky, tak samotné hráčky, které to stojí mnohé úsilí vyběhnout na zelený trávník a kopnout do míče. Celou akci zpestřil hudbou DJ Břeťa. Obě ženstva byla odměněna potleskem za hru i statečnost mužskou částí publika. Divákům děkujeme za povzbuzování. Po zápase si děti hledaly ukrytý poklad, zájemci si opekli špekáček, a kdo měl žízeň mohl posedět u točeného piva. Akce se zdařila, zranění nebylo žádné, na převlékání dresů opět nedošlo. Již nyní se můžeme těšit na 6. ročník.
Alena Žákovská
V neděli 21.srpna 2011 pořádal zahrádkářský spolek, již třetím rokem, pro občany zájezd autobusem na Svatý Hostýn. O půl deváté se sešlo 40 dospělých s dětmi a mohli jsme vyrazit na pouť. Právě tuto neděli byla na Sv. Hostýně Orelská pouť.
Po vystoupení z autobusu na parkovišti pod Sv. Hostýnem nás vítala krojovaná dechová hudba. Každý, kdo šel kolem, se zastavil a zaposlouchal se do pěkných melodií. Před desátou hodinou začal tradiční průvod 52 vlajkonošů s prapory a směřoval do baziliky, kde se sloužila mše svatá. Někteří účastníci zájezdu se této mše zúčastnili, ostatní se rozešli buď k stánkům nebo k rozhledně, nebo si mohli obejít křížovou cestu. Počasí nám přálo, proto pobyt na tomto významném místě určitě každého uspokojil. Nejvíce zážitků a různých pamlsků a hraček měly určitě děti.
Na zpáteční cestě domů jsme odbočili na malé osvěžení u dřevohostické benziny, kde mají výbornou zmrzlinu. Bylo to příjemné zastavení v tomto horkém dni.
Děkujeme občanům za účast, dochvilnost a těšíme se na příští rok.
Hana Tomčíková
Na 19. června 2011 jsme si naplánovali vycházku na Holý kopec u Staré Vsi, kde se nachází retranslační věž, která je vidět i z naší obce. A tak, za pěkného počasí se vydalo 13 turistů kolem potoka Šišemky směrem k Domaželicím a dále pokračovali k obci Líšná, kterou jsme minuli a došli jsme až do Karlovic. I když jsme přišli do vesnice po dvanácté, hospoda byla již zavřená, tak jsme využili aspoň zahrádku k zaslouženému odpočinku, obědu a doplnění pitného režimu. Náš cíl byl již blízko. Při příchodu k věži nás překvapil velký liják, ale ani ten nás neodradil. Další občané, kteří se chtěli zúčastnit prohlídky, přijeli auty a po příchodu pana Darebníka začalo vyprávění. Od ledna 1962 začaly průzkumy a v měsíci květnu začala stavba. Na stavbu bylo zavedeno vysoké napětí od Prus, voda byla tažena ze dvou studní ze Staré Vsi. Vykopaly se hluboké základy o průměru 12 m, vespod se položila 45cm tlustá betonová vrstva. Zdi věže jsou ze železobetonu, tlusté asi 15 cm a věž má celkem 10 poschodí. Na vrcholu jsou tři ochozy a úplně nahoře je 15 metrů vysoká anténa o váze 15q pro příjem televizního vysílaní. Celá stavba byla kolaudována koncem roku 1963. Z tohoto místa je krásný výhled do širokého okolí.
Dále nás pan Darebníček zavedl ke kapli Panny Marie v lese Dubina. Je zde i Sv. studánka, která je kulturní památkou a každoročně se u kapličky konají poutě. Lesem Dubina jsme zamířili do Staré Vsi. Při východu z lesa nás opět zastihl pořádný slejvák. Cesty byly blátivé, ale nás to neodradilo a došli jsme až do vesnice. Dominantou obce je kostel, který je 60 m vysoký a je viditelný z dalekého okolí. Historický střed obce s kostelem a farou byl prohlášen za vesnickou památkovou zónu. Po prohlídce kostela a výkladu nám pan Darebníček zahrál na varhany.
Před kostelem už na nás čekala paní Emílie Skácelová, která nás doprovodila do Přestavlk. První zmínka o obci je již z roku 1264, kdy zde byla postavena tvrz. V polovině 18. století na místě někdejší tvrze byl postaven barokní zámek.V roce 1863 byl v zámku zřízen klášter pro řád Voršilek, které zde byly do poloviny minulého století. Další majitel byl stát, který v zámku měl sklad léků. V současné době je zámek v soukromých rukou a je na prodej. Paní Skácelová nám otevřela zámeckou kapli a zajímavým výkladem jsme se seznámili s historií zámku a obce. Naše putování jsme zakončili v zámecké zahradě u stánečku s občerstvením.
Josef Tomčík
V rámci letošních hodových oslav byl v sobotu 11. června slavnostně odhalen památník obětem světových válek z řad občanů Hradčan. Autorem památníku je pan Sušeň z Radslavic. S krátkým proslovem vystoupil starosta obce a vnučka jedné z obětí 2. sv. války paní Petra Skopalíková. V 1. sv. válce položili život Josef Baláž, Stanislav Baláž, Josef Dolák, František Matějíček, Josef Zapletal a František Zapletal. Ve 2. sv. válce položili život za vlast Oldřich Skála a František Maceček. Čest jejich památce.
Radek Hruška
V sobotní podvečer dne 30.4.2011 pořádali obec ve spolupráci s SK Hradčany tradiční pálení čarodějnic. Počasí nám bylo příznivě nakloněno. Soutěže o Miss malá čarodějnice se zúčastnilo 16 malých čarodějek. Hlasování rozhodlo o vítězství Klárky Žákovské, čarodějnice jménem Evelína. Z 5 malých čarodějů vyhrál Adámek Skopalík, pod jménem Rumburak. Do věkové kategorie nad 100 let se přihlásilo 9 uchazeček, z nichž nejlepší byla čarodějnice Morrigan, v podání Věrky Heroldové. Celkem hlasovalo 59 diváků. Účastníci v maskách obdrželi poukaz na odběr špekáčků. Děti se bavily při soutěžních hrách jako například: let na koštěti s překážkami, zpěv duchů nebo přechod přes „bažinu“ a za jejich snahu obdržely sladkou odměnu. Skvělý hudební doprovod nám zařídil DJ Břeťa. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří pomohli s organizací této akce.
Alena Žákovská za spolek SK Hradčany
Fotografie – Eduard Pátek, Petra Skopalíková
ČSZ Hradčany pod vedením pana Černocha pořádal tématický zájezd do Polska, zaměřený na zahradnictví okrasných dřevin.
Na odjezd autobusu 5:30 hod. se sešlo pouze zdravé JÁDRO, neboť tento den připadl na pátek 13. 5. 2011, což mnoho občanů odradilo. Kapacitu autobusu jsme obsadili díky členům ČSZ z Kladník, Tučína a Přerova.
Naší první zastávkou byla burza v Polském Těšíně, kde si každý nakoupil od potravin, průmyslového zboží, květin a dalších zbytečností.
Další zastávka byla ve velkoskladu chemikálií a hnojiv, kde za pomocí našeho překladatele a průvodce, kterého jsme přibrali ve Frýdku-Místku, jsme si zakoupili různé postřiky na ochranu rostlin a hlavně granule na hubení slimáků.
Po přesunu do obce Pisarowice jsme navštívili zahradnictví Pudelko zaměřené na Japonské odrůdy jalovců,jedlí,magnolií,azalek,bonsaí a dřevin pěstovaných ve zdejších podmínkách již od roku 1958.
Zde jsme se mohli seznámit se starým japonským příslovím, které zní:
JESTLI CHCEŠ BÝT ŠŤASTNÝ JEDEN DEN – OPIJ SE
JESTLI CHCEŠ BÝT ŠŤASTNÝ JEDEN ROK– OŽEŇ SE
JESTLI CHCEŠ BÝT ŠŤASTNÝ CELÝ ŽIVOT- ZALOŽ ZAHRADU.
Po přesunutí na druhý konec obce jsme navštívili v jedné ulici hned tři několika hektarové zahradnictví, které byly zaměřeny hlavně na azalky, rododendrony, jehličnany,skalničky a květiny různých barev až oči přecházely. Kdo nejel udělal velkou chybu, neboť tyto rostliny okouzlujících barev a velikostí květů byly i k zakoupení. To jsme také splnili a při nastupování do autobusu, kdy každý z nás nesl nějaké okrasné stromky, trvalky, skalničky, jehličnany a mnoho jiných rostlin, jsme si připadali jako v pojízdném arboretu.
Poslední zastavení bylo už v ČR v restauraci s dobrým jídlem a pitím.
Zájezd se zahrádkářům vydařil, počasí přálo a doufáme, že všichni účastníci zájezdu byli spokojeni.
Zdena Klvaňová + Helena Vaculíková
V neděli 27.3. 2011 jsme se sešli jako obvykle ve 13. hodin, abychom se vydali vycházkou do Bezuchova. Zúčastnilo se 11 turistů a jeden pes. Byl pěkný slunečný den a k Bezuchovu jsme se rozhodli jít polní cestou kolem potoka. Ve vesnici na nás čekal pan starosta Svoboda a místostarosta pan Kulich a tak jsme se vydali na prohlídku této malé vesničky.
Bezuchov je typická záhorská ves, jediná tohoto jména v ČR. Charakterizuje ji okrouhlá náves v minulosti opatřená třemi branami. První zápis o Bezuchovu je z roku 1348 a jak šla léta, patřil až 17 majitelům.
No, ale nechme minulosti a věnujme se současnosti. Mohu konstatovat, že jsme viděli dosti opravených domů, velice pěkné prostředí mateřské školky, ubytovnu, kde se nachází malá tělocvična s umělou horolezeckou stěnou, kuchyňka s posezením, v podkroví velmi pěkné pokojíky k ubytování turistů a i sklepní prostory nabízely místnost, kde se určitě pije dobře vínko.
Byli jsme provedeni prostorami Obecního úřadu, knihovny, navštívili jsme velmi pěkně opravenou kapličku na návsi. Pak naše kroky zamířily k bezuchovskému rybníku, jehož okolí bylo velmi pečlivě upraveno a vyslechli jsme i další plány do budoucna ke zvelebení obce a jejího okolí.
V obci pracuje 5 spolků: SDH, Horolezecký klub, Svaz žen, Myslivci a Rybáři.
Mezi nejaktivnější patří SDH, reprezentují obec na hasič. závodech. Horolezecký klub pořádá tradiční silniční maraton z Bezuchova na Helfštýn a zpět. Ze svých výprav po světě připravují promítání diapozitivů pro občany. Všechny spolky
společně s OÚ zajišťují pro občany mnoho dalších aktivit sloužících k setkávání i společnému vyžití občanů.
Mohu říci, že prohlídka byla obsažná, člověk může ledacos srovnávat i kritizovat.
Příjemně unaveni jsme naše putování po Bezuchově ukončili v místní hospůdce u dobrého pivka a posléze jsme se vydali bezuchovským lesem domů. Nálada byla výborná, počasí přálo a vycházku jsme zakončili jako vždy v místní hospůdce.
Za takto poučné i zajímavé putování patří dík Hance a Pepovi Tomčíkovým.
Zora Hrbáčková
K příležitosti oslav Mezinárodního dne žen uspořádal i tento rok místní spolek zahrádkářů soutěž o nejlepší pomazánku, nazvanou ,,NAŠI CHLAPI V AKCI‘‘.
Tajemství soutěže spočívá v tom, že muži vyrobí doma pomazánky, podotýkám, že bez pomoci žen, a ženy potom pomazánky hodnotí a podle počtu přidělených bodů té které pomazánce, se pak vyhlašuje celkový vítěz pomazánkového klání. V případě rovnosti bodů dosažených od žen, pak rozhoduje počet bodů, které přidělí pomazánkám muži.
V letošním roce se uskutečnila již třetí přehlídka pomazánek. Na soutěžních stolech bylo možno nejen shlédnout, ale hlavně ochutnat různé druhy pomazánek. K potěšení mlsných jazýčků tu byly pomazánky rybí, sýrové, zeleninové, různé masové kombinace a dokonce jedna sladká pomazánka, kterou vyrobil nejmladší účastník klání, kuchařský benjamínek Tomáš Zapletal.
Letošního již třetího ročníku se zúčastnilo 17 kuchařů amatérů, kteří připravili celkem 36 soutěžních vzorků pomazánek.
Každá z hodnotících žen, kterých se letos dostavilo celkem 50, obdržela při vstupu do soutěžního sálu malého panáčka aperitivu na povzbuzení chuťových buněk a samozřejmě také květinu k MDŽ.
Ochutnat a hlavně vybrat ze všech vzorků ten nejlepší, nebyl jistě snadný úkol, ale i tak se ho všechny přítomné ženy zhostily s velkým přehledem.
A tady jsou již konečné výsledky letošního klání o krále pomazánek.
1.místo obsadil pan ZDENĚK TIHELKA s počtem 39 hlasů od žen a 10 od mužů
2.místo obsadil ing. LUKÁŠ KOLÍBAL s počtem 37 hlasů od žen a 12 od mužů
3.místo obsadil pan JOSEF TOMČÍK s počtem 35 hlasů od žen a 5 od mužů
4.místo obsadil pan JAROMÍR VÁCLAVÍK s počtem 31 hlasů od žen a 9 od mužů
5.místo obsadil pan VOJTĚCH HORÁK s počtem 27 hlasů od žen a 8 od mužů
Po vyhlášení výsledků a předání pěkných cen se rozběhla taneční zábava se skupinou RYTMUS 10.
Součástí zábavy byla také bohatá tombola, ve které ti šťastnější vyhráli pěkné ceny a těm, na které se nedostalo, přejeme hodně štěstí příště.
Z ohlasu zúčastněných je patrné, že tato akce měla velký úspěch a nezbývá než doufat, že příštího ročníku se zúčastní ještě více kuchařských nadšenců.
Za všechny si dovoluji uvést ohlas jedné ze zúčastněných žen paní JADRNÍČKOVÉ.
,,Tak byly jsme tady mezi prvníma. Ochutnávka super. Byly jsme přivítány zlatým jelzinem a kvítečkem v květináči. Atmosféra výborná. Všechny pomazánky jsou výborné, chlapci a hoši z Hradčan také a já jim fandím.Tato akce se mě moc líbí“.
Na závěr nezbývá než poděkovat všem organizátorům za zdárný průběh akce.
Zvláštní poděkování patří panu Vítězslavu Horákovi, který zapůjčil na tuto akci stroj na výrobu točené zmrzliny, na které si všichni pochutnávali. A také děkujeme paní Andreje Klvaňové, která zmrzlinový stroj obsluhovala.
Jen tak dále zahrádkáři.
Jaromír Václavík
13. února jsme zvolili vycházku do Dřevohostického lesa, kde se nachází naučná stezka. Zúčastnilo se 16 turistů a 1 pes. Dřevohostický les je evropská významná lokalita zařazena do soustavy NATURA 2000 .Rozkládá se na katastrálním území Bezuchov, Dřevohostice, Hradčany, Nahoššovice, Radkova Lhota, Šišma a má rozlohu 310 ha.
1.zastavení u Svatého Jána.
Toto zastavení pojednává o geografii, geomorfologii, pedologii, dále o krajinné charakteristice a o klimatu. Pro zajímavost průměrná roční teplota vzduchu je u nás 8,1 – 9°C a průměrný roční úhrn srážek je 601-700 mm.
2. zastavení – Obecní chata
Původní dřevěná bouda sloužila jako ochrana při špatném počasí pro hajného a lesní dělníky již koncem 19. století. Do padesátých let minulého století byla využívaná členy mysliveckého spolku Dřevohostice. O pár let později se začal stav dřevěnice zhoršovat, až se propadla střecha a potom se celá stavba zbortila. V roce 1992 přešel les do majetku obce a v roce 1993 začali přípravné práce k výstavbě nové chaty. V součastné době převzali patronát nad obecní chatou hasiči z Dřevohostic.
3.zastavení - Seník
Toto zastavení popisuje, která zvířata a ptáky můžeme v Dřevohostickém lese spatřit.
4.zastavení - Radkovská louka
Na tomto zastavení jsou popisovány květiny a plevele, které zde rostou.
5.zastavení - Nesvadbův pomník
Zde došlo při čekané na zvěř dne 5. června 1930 k nešťastné události, kdy se vlastní zbraní postřelil hajný Inocenc Nesvadba a 6. června zemřel.
6.zastavení – Zadní seník – obnova lesa
Při tomto zastavení se můžeme dovědět, jaké druhy stromů zde rostou.
7. zastavení- Zadní včelín
Pro nás toto zastavení bylo velice zajímavé, protože popisuje jak je vývoj včel dokonalý. Je zde možno zhlédnout všechna vývojová stadia od vajíčka přes larvy, polokukly, kukly až po dospělce. Pro zajímavost: včelí matka může naklást až 1500 vajíček denně.
8. zastavení – Dřevohostický mohylník – Bezuchovsko
Tady je popisováno, jak se táhne mohylový hřbitov na terénním hřbetu od Nahošovic k Bezuchovu.
9. zastavení – Místo letecké tragédie
Zde na tomto místě došlo 19. listopadu 1957 k pádu vojenského bombardéru IL 28, při kterém zahynuli Tři mladí letci. Navigátor nadporučík František Spurný, radista-střelec staršina Bohumil Utínek a pilot poručík Miroslav Matějka.
10.zastavení – Svatý Eustach.
Sv. Eustach je často zaměňován se sv. Hubertem, oba jsou patroni myslivců. Toto zastavení je na místě, kde by se měl poutník zastavit a vnímat čas a prostor k rozjímání a odpočinku.
11. zastavení – Dřevohostický mohylník – Nahošovsko
Mohylový hřbitov patří do skupiny záhorských mohylníků. V mohylách se našly kosterní pozůstatky, keramika, pazourkové nástroje, ozdoby z měděného drátu a vrtané sekeromlaty.
12.zastavení – Pohled na městečko Dřevohostice
Na tomto místě zatím není žádný popis, protože přestárlé stromy, které vadí ve výhledu se momentálně kácejí a uklízejí. Potom se udělá panoramatická fotka městečka a vývěska se doplní.
Celá tato naučná stezka měří 6,79km.
Procházku po této stezce můžeme doporučit, protože se zapomene na starosti a problémy všedního dne a člověk se ještě něco zajímavého dozví.
Josef Tomčík
Poslední lednovou sobotu uspořádali zahrádkáři přednášku naší hradčanské umělecké řezbářky Adély Vaculíkové. Návštěvníci se dozvěděli mnoho zajímavého z historie řezbářství, druhů používaného dřeva, výběru nástrojů a nechyběla praktická ukázka výroby misky, kterou si s chutí mnozí vyzkoušeli. Přednášku doplnila ukázka výrobků této mladé umělkyně. Kdo se nemohl přednášky zúčastnit, může obdivovat zatím největší dílo Adély, kterým je socha Panny Marie v naší kapli.
Radek Hruška
V sobotu 22.ledna 2011 se konal v sále místního pohostinství v pořadí již čtvrtý PAPUČOVY PLES ,pořádaný sportovci. Nastalo shánění věcných darů do tomboly, letos se jich opravdu sešlo požehnaně a obstarávání cukroví do
bufetu. Velice nás překvapila úroveň všech zákusků i slaných výrobků a za to
všem maminkám, manželkám i babičkám fotbalistů děkujeme. Záhorská kapela byla velice překvapená omlazeným osazenstvem, ale zvládla svou roli naprosto
dokonale. Kulturním zážitkem bylo pro nás vystoupení členek oddílu TJ SOKOL
BEŇOV se svým kankánem, pořádně to v sále rozpumpovaly. Diváci je odměnili
zaslouženým potleskem. Nechyběla ani tradiční mazurka, soutěže a dobře jsme se bavili i o půlnoci při vyhlašování tomboly. Tancovalo se až do ranních hodin. Děkujeme všem, co se podíleli na zdárném průběhu akce. Za rok na viděnou se těší sportovci.
Za SK HRADČANY Alena Žákovská