Aktuality

19.5. 2017 Námětové cvičení Grymov

1.5. 2017 V čase 11:20 jednotka vyjela k požáru kontejneru

30.12. 2016 Výroční valná hromada

22.10. 2016 Soptík + lampioňák + vatry

DSC_2297.JPG

 

Hodové oslavy 10-12.6.2016

Zver13.jpg

Závody 18.6.2016

Účast na závodech v Tučíně naše družstvo obsadilo krásné 3 místo.

Závody 21.5.2016

Účast na okrskovém kole v Radslavicích

IMG_20160521_132714.jpg

Požár

Dne 14.2.2016 v čase 00:22 byl jednotce vyhlášen poplach. Požár skládky jednotku zaměstnal až do 10:00.

Školení velitelů

Dne 13.2.2016 se velitel jednotky spolu s veliteli družstev zůčastnili školení velitelů na HZS Přerov.

Výroční schůze

Dne 30.12.2015 proběhla, v sále místního pohostinství, výroční schůze.

Výpomoc obci

Na žádost paní starostky jsme dne 18 a 22.12. 2015 vyjeli našim Mazlikem (cisternou), bylo potřeba umýt a  spláchnou cesty v obci.

Základní kurz nositelů dýchací techniky

Ve dnech 21 -22.11. 2015 se 4 členové naší jednotky zůčastnily kurzu NDT.

Námětové cvičení

Dne 24.října 2015 v dopoledních hodinách proběhlo námětové cvičení v Tučíně. Vyzkoušela se akceschopnost jednotky s dálkovou dopravou vody.

Lampiónový průvod

Dne 24.října 2015 jsme uspořádali lampiónový průvod se soutěží pro naše milované děti, kde se zapojili i jejich rodiče. Počasí vyšlo, svařák i bramboráčky byly výborné a nálada suprová. Vyhlásily se nejlepší lampióny, poté se vyhlásily výsledky soutěže o nejlepšího Soptíka. Všem patří velké díky, jak za přípravu akce, tak i těm co nás přišli podpořit.

Likvidace sršního hnízda

Dne 14. září 2015 jednotka vyjela  v počtu 3+1 k likvidaci sršního hnízda na obecní budove

Hasičské závody Šišma

Dne 22.8. 2015 jsme vyrazili na závody do sousední Šišmy na Šišemský krtičák. Kde pro nás pořadatelé vymysleli záludnou štafetu  a požární útok na 2B. Na to, že jsme si to malinko pokazili, naše družstvo obsadilo nakonec krásné 3. místo.

Hasičské závody Luková

Dne 8.8. 2015 po tom, co se jsme obdrželi pozvánku se vyrazilo na netradiční hasičskou soutěž do Lukové. Jeli jsme tam poprvé a nevěděli jsme co nás čeká. Jelo se na 2 útoky z čehož se počítal lepší čas. Po prvním útoku to vypadalo špatné, protože nás zlobila mašina, ale při tom druhém jsme se výrazně polepšili a s nejlepším časem urvali 1. místo.

Hasičské závody Pavlovice

Dne 1.8. 2015 jsme se zúčastnili závodů v sousedních Pavlovicích. I přesto, že nám při útoku praskla hadice jsme obsadili krásné 5. místo.

Hradčanský ďolíček

Nejen, že se zúčastňujeme závodů v okolních vesnicích, ale také i my pořádáme netradiční hasičské závody. Po netradiční štafetě a požárním útoku bylo výsledné pořadí Pavlovice na 3. místě, Hradčany na 2. místě a Tučín na 1.místě. Letos se nám předvedly i dvě družstva žen. Na 2. místě Přerov a domácí na 1. místě.

Hasičské závody v Tučíně

Dne 11.7 2015 se konali závody v Tučíně. S netradiční štafetou a dvěma požárními útoky jsme se poprali v celku statečně  a naše družstvo se umístilo na 2. místě těsně za Šišmou

.

 

Hasičské závody Podolí

Den po Radslavských závodech jsme vyjeli na soutěž do Podolí. Soutěž se skládala z netradiční štafety a požárního útoku na 2B. Konečný výsledek 1.místo Hradčany, 2.místo Želatovice a 3.místo domácí Podolí

Závody koňských stříkaček Radslavice

Dne 5.7. 2015 jsme vyjeli na závody do Radslavic. Tyto závody byli rozděleny na dvě samostatně hodnocené disciplíny závod s koňskou stříkačkou a netradiční hasičský víceboj. V první části jsme se umístili na 4 místě, ale v té druhé části jsme zabrali šponu a urvali jsme 1 místo.

Hodové oslavy

O víkendu 13. - 14. 6. 2015 se v naší obci pořádali hody. V sobotu se konala předhodová zábava. V neděli po budíčku se uskutečnila mše svatá a při té příležitosti se nechala posvětit i naše hasičská cisterna. Po obědě pokračoval program na zdejším výletišti kde vystoupila místní taneční skupina ve složení Jarda Valentík, Anička Kovaříková, Lufták, Věrka Heroldová, Petra Skopalíková a Pavel Michálek

Hasičská závody Bezuchov

Dne 6. června 2015 naše soutěžní družstvo vyjelo na závody do Bezuchova kdo se umístilo na 2 místě.

Technická pomoc

Dne 4. června 2015 naše jednotka dohlížela na pálení včelích úlů nakažených morem.

Koncert skupiny TURBO

30. května 2015 náš sbor zabezpečoval tento koncert, jak po bezpečnostní stránce, tak i po té občerstvovací. Koncert měl veliký úspěch a atmosféra byla úžasná.

Okrsková soutěž v Prosenicích

8.května 2015 jsme vyjeli do Prosenic na základní soutěž v hasičském sportu. Z 11 družstev jsme se umístili na 4. místě.

Hasičská pouť na sv. Hostýn

Dne 25. dubna 2015 jsme s spojili s okolními sbory a uspořádali výlet na svatý Hostýn.

Radslavská přilba 2015

Dne 28. března jsme vyjeli na naši oblíbenou soutěž do Radslavic. Po náročných disciplínách, které jsme překonávali v noci, se dostavil očekávaný odpočinek, při kterém jsme čekali na vyhlášení výsledků. Po bramborové šňůře jsme se konečně dostali na bednu a obsadili krásné 3 místo.

Hasičský ples

Dne 21. února 2015 jsme uspořádali hasičský ples, kde nám k poslechu a tanci zahrála skupina No problém. Tombola byla opět bohatá, jako každý rok. Tímto všem děkujeme, jak za účast, tak i za přípravu této akce. Příští rok nashledanou :)

Výroční schůze

Dne 30.12. 2014 jsme se sešli v sále místního pohostinství u příležitosti výroční valné hromady. Kde jsme přivítali, jak naše bratry a sestry hasiče tak i bratry hasiče z okolních sboru. Po hlavním programu přišlo občerstvení v podobě guláše a dobré slivovičky.

Lampionový průvod+ Soptík 2014

Dne 25. 10. 2014 se konal Lampionový průvod. Po slavnostním položením věnce se vyhlásil nejhezčí lampion. A potom jsme se šli ohřát do naší hospůdky, kde už čekalo občerstvení v podobě domácích bramboráků a dobrého svařáku. Pro děti byli přichystané soutěže. Poprvé máme i video, na které se můžete podívat na www,youtube,com/watch?v=mfYq2tN8i2v .

Předávání cisterny ve Staměřicích

Dne 25.10. 2014 jsme jeli na slavnostní předání hasičské cisterny do Staměřic. Kolegové to vzali ve velkém stylu, nachystaly občerstvení a za účasti starostů ze Staměřic, Oseka, Hradčan a Dolního Újezda jsme převzali klíče. Z cisterny jsme velmi nadšení a věříme, že nám dobře poslouží.

 

Šišemský krtičák

Dne 23. 8. 2014 jsme se zúčastnili závodů v sousední Šišmě. Jejich program byl jako každý rok pestrý. Po rozstřelu s družstvem z Tučína jsme skončili na krásném 3. místě. Už se velmi těšíme na příští rok. 

Pavlovský hebl

V sobotu 2. 8. 2014 se konala v Pavlovicích netradiční hasičská soutěž. I když jsme nebyli v plném počtu, vyjeli jsme na závody. Bohužel se nám to nevyplatilo a skončili jsme na posledním místě. To nám ovšem nevadí, protože je před námi ještě jedna hasičská soutěž a tamto určitě napravíme.

Požár lesa

Dne 20. 7. 2014 jsme vyjeli na požár lesa u obce Nahošovice.

Hradčanský ďolíček

V sobotu 12. 7. 2014 jsme pořádali netradiční soutěž v hasičském sportu. Výsledné pořadí: 1. místo Šišma, 2. místo Pavlovice u Př., 3. místo Hradčany. Ženy letos bohužel nesoutěžily.

Hodové slavnosti

Ve dnech 14. - 15. 6. 2014 se v naší obci konaly hodové slavnosti.

Technická pomoc

Dne 28. 5. 2014 se po přívalových deštích ucpala místní kanalizace směrem k Nahošovicím. Voda s nánosem se vylila na komunikaci a stékala do vsi. Jednotka vyjela k tomuto místu, kde začala provádět čištění (kanalizace, komunikace a dokonce i několika vjezdů k domům). Návrat do hasičárny byl v pozdních nočních hodinách.

Okrsková soutěž v Pavlovicích u Př.

Dne 10. 5. 2014 se konala okrsková soutěž. Po prvním části tzv. štafetě jsme měli slušný náskok. Bohužel při požárním útoku se pokazila naše mašina PS 18. Kvůli téhle nečekané situaci jsme se bohužel umístili na předposledním místě. Příště to určitě bude lepší.

Pouť na sv. Hostýn

V sobotu 26. 4. 2014 jsme vyjeli na sv. Hostýn, kde se konala hasičská pouť. Jako každý rok byl zajištěn autobus a díky získanému povolení k vjezdu až nahoru byla účast hojná. Děkujeme.

Soutěž Radslavská přilba 2014

Dne 29. 3. 2014 jsme se zúčastnili celodenní soutěže v sousedících Radslavicích. Z  27 soutěžních družstev se naši kluci umístili na krásném 4. místě již po třetí za sebou.

Návštěva prezidenta České republiky

Dne 7. 3. 2014 do naší obce zavítal prezident Miloš Zeman. Na požádání pana starosty jsme při příjezdu vytvořili slavnostní špalír. Tímto jsme přivítali vzácnou návštěvu a nechyběl ani chléb se solí, který nabízeli naše sestry hasičky. Občanům se návštěva líbila. Tímto děkujeme za důvěru.

Vodění medvěda

Dne 1. 3. se konal v naší obci Masopustní průvod.

Hasičský ples

V sobotu 22. 2. 2014 se konal ples. K tanci a poslechu hrála Záhorská kapela. Tombola a občerstvení bylo bohaté. Tímto děkujeme hasičům i nehasičům za pomoc při přípravě a samozřejmě i všem plesajicím. Těšíme se na příští rok.

Výroční schůze

Dne 30. 12. 2013 se v sále místního pohostinství konala výroční schůze. Sešli jsme se v hojném počtu a v dobré náladě se probralo vše, co se stalo a nestalo v uplynulém roce. Společně se odhlasoval plán na rok následující. Večer byl zakončen večeří a samozřejmě nechyběla i hasičská slivovička.

 

Pálení Masarykových vater s lampiónovým průvodem 2013

Všem děkujeme za účast.

Soutěž v Tučíně 2013

Jelikož mužů i žen bylo málo museli jsme poprosit o výpomoc. Mužům pomohlo družstvo ze Sušic. Muži si odvezli           3. místo před námi byli Sobíšky a Dřevohostice. Ženy získaly 2. místo.

 

Soutěž Pavlovské hebl 2013

Naše mužské i ženské družstvo vyjelo na závody do sousedních Pavlovic. S parným počasím jsme se poprali statečne a  odvezli si poháry muži za 2 místo a ženy za 1 místo.

Hradčanský ďolíček

V sobotu 20. července jsme pořádli podruhé svou soutěž. I když soutěžících nebylo tolik jako loni, i přesto se nám soutěž vydařila a probíhala hladce. Štafeta probíhala skoro na chlup stejně jako vloni, ale vyměnili jsme vědomostní disciplínu za rozmotání a smotání mokré hadice B pro muže, pro ženy pak C. Útok probíhal jako v loňském roce, tj s netradičním rozložením na základně. Naši muži měli po štafetě nášlápnuto k prvnímu místu, ale bohužel se jim navydařil útok, jak by chtěli a obsadili 4. místo. Ženy měly letos jen jedny soupeřky a jimi byly děvčata z Přerova. I když jsme je na útoku pokořily, přesto lépe vládly na hřišti a my jsme si pak odnesly 2.místo.

Technická pomoc 13.7.2013

Soutěž v Radslavicích

V neděli 7. července jsme na popud starosti jeli do Radslavic, kde jsme si mysleli, že zajdem na orosený pěnivý mok. Mel však pro nás překvapení a přihlásil nás do soutěže ručních koňských stříkaček, která byla i s mezinárodní účastí. Nakonec jsme překvapili nejen sami sebe, ale i ostatní družstva a  získali jsme krásné druhé místo.

 

Nohejbalový turnaj o pohár starosty hasičů

O týden později, to jest 23. června jsme pořádali nohejbalový turnaj. Tentokrát si zhrálo 8 týmů. Počasí nám přálo, pivo se čepovalo, občerstvení výborné a  atmosféra byla perfektní. Na třetím místě se umístili TŘI VETRÁNI, druhé obsadilo HLINSKO a první, čili vítězné držstvo, byli PLANTÁŽNÍCI. Všem zúčastněným děkujem a těšíme se na příští ročník.

 

 

100 let hasičů a hody

15. června 2013 jsme jako sbor slavili 100 let od založení. Náš den začal schůzí, kde jsme shrnuli nejvýznamnější události a hlavně zásahy sboru. Poté jsme předali uznání a ocenění všem zasloužilím hasičům a hasičkám, věnovali pamětní listy a upomínkové předměty. Od obce jsme dostali krásný dar a tím byl ručně vyšívaný prapor. Tímto obci děkujeme za takovýto dar. Jako takovou třešničku na dortu jsme dostali za každý rok upečený a velmi sladký věněček a musím přiznat, že mezi roky 1913 a 1984 nebyl v chuti poznat rozdíl ;-) Po obědě a utužování vztahů mezi sbory pokračovali slavnocti na výletišti, kde byla k vidění naše zrekonstruovaná koňská stříkačka a menší ukázka historické hasičské techniky. Prohlédnout jsme si mohli několik výjezdových aut. Na programu dne nám zásahová jednotka z Radslavic předvedla vyproštění osob s odborným popisem. Program pokračoval vystoupením Veselých opiček, ukázkou psovodů, tanečním vystoupením skupiny AsramLeyla doplněný o uhnivou show. K tanci a poslechu nám skvěle zhrála skupina Novios. Bohaté občerstvení bylo zajištěno. Pro děti tu byla spousta atrakcí a cukrovin. Zábava byla ukončena kolem druhé hodiny ranní. Neděle byla zahájena průvodem. Průvod začínal na Výletišti a končil u kaple. Zde bylo připraveno poseznení pro mši. Po mši byl prapor posvěcen a s ním i patron hasičů sv. Florián.

 

Véhonské plóžák

V sobotu 18. května pořádali sousedé z Nahošovic III. ročník. Tak jako i v munilých ročnících i letos jsme jim pomáhali se zajištěním bezpečnosti na trati.

 

Okrskové kolo v Prosenicích

Dne 11. května jsem se zúčastnili okrskového kola. Tento rok se zúčastnili jak muzi tak i ženy. Závody byly o to zajímavé, že celý den pršelo. Nakonec ženy získaly 2. místo s celkovou ztrátou 9 vteřin a muži po zranění jednoho z týmu nakonec obsadili 11. místo. Věříme, že to není ukazatel, a že v příštích závodech se mužům už povede lépe.

 

Svatý Hostýn

26. dubna jsem společně s bratry hasiči ze Šišmy pořádali zájezd na svatý Hostýn ku oslavě svátku svatého Floriana.

 

Radslavská přilba

V sobotu 6. dubna jsme se po několikáté stali součástí této náročné netradiční soutěže. Tento rok jsme ji za naši jednotuku reprezentovali již po třetí. Soutěžili Pavel Michálek, Tomáš Kolava, Roman Popp, Klement Mader, Jakub Dlouhý a Radek Koryčan a s mini velký počet fanoušků, který je podporoval na každé disciplině. Po loňském roce dostala tato soutěž jisté obměny, ale i s němi jsme si uměli poradit. Obhájili jsme jako v loňském roce krásné 4. místo. 

Výsledkovou listinu si můžete prohlednout na níže uvedeném odkazu.

http://www.radslavice.cz/hasici/file.php?nid=5660&oid=3215191 

 

Vodění medvěda

Týden po konání hasičské hoplesu, se konal Masopust. Účastníků bylo mnoho, zábava veliká a počasí námm přálo. Děkujeme Všem, kteří ctí tuto tradici.

 

Hasičský ples

V sobotu 16. února 2013 jsme pořádali hasičský ples. K tanci i poslechnu nám skvěle zahrála jako obvykle kapela Big Mžik. Občerstvení bylo bohaté, společnost výborná a a zábava úžasná. V tombole byly zajímavé ceny jako venkovní teploměr, dort v podobě hasičské přilby, pro hospodyňky vysvavač či dokonce tablet. Ten mám letos vyfoukla kapela, ale doufejme, že je to navnadilo, aby nám přijeli zahrát i příští rok. Zábava proudila do ranních hodin. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a tímto nás tak podpořili.  

 

Výroční schůze

V neděli 30. prosince 2012 proběhla v sále místního pohostinství výroční schůze. Po skonstatování úspěšného roku, kdy naši hasiči pomáhali obci, na skládce, či jako bezpečnost na akcích všeho druhu a zúčastnili se soutěží, pohostili jsme naše hosty výborným gulášem.

 

Mikulášská nadílka

 Ve čtvrtek 6. 12. u nás chodil Mikuláš a sním samozřejmě i anděl a plno čertů. Letos byli všechny děti hodné, takže jsme rozdávali jenom samé dobroty. Nezapomněli jsme ani na společné foto u místostarostky Martiny Žákovské. Tímto za něj ještě jednou děkujeme.

Požár skladu dřevěného uhlí v areálu bývalého JZD

 Dne 10. 11. 2012 v 10:11 ohlásila siréna požár. Šlo o sklad dřevěného uhlí v Hradčanech. Naši hasiči byli na místě první a než dojeli ostatní jednotky, tak zpřístupnili cestu a natáhli hadice vedení. Naštěstí nebyl požár velký, takže se podařilo ho brzy uhasit. Po uhašení se ještě prolívalo uhlí, aby se znovu nevznítilo.

Pálení Masarykových vater a lampiónový průvod

Dne 27. 10. 2012 se konal lampionový průvod. Bohužel, ale kvůli špatnému počasí bez tradiční vatry. Začínalo se jako každý rok u bytovky, pokračovalo se k pomníku a po skončení proslovu a položení věnce jsme se odebrali do hospůdky, kde už čekal vynikající svařák. Díky pomoci všech hasičů a jejich příznivců jsme na poslední chvíli vymysleli náhradní program, který potěšil nejen děti. Po vyhodnocení nejhezčích lapmionů a po soutěžích, které byly následně také vyhodnoceny, následoval ohňostroj. Děkujeme všem zúčastněným, že i za nepříznivého počasí se na tuto naši akci nevykašlali. Na příští rok se budeme snažit objednat lepší počasí :-)

.

Šišemské krtičák

V sobotu 18. srpna jsme plni očekávání a nadšení jeli do Šišmy opakovat své výsledky z loňského roku. Po jedné hodině odpolední začal boj o poháry. Šišemští hasiči nám to všechno celé pěkně zamotali, rozmotat to byl kumšt, ale nakonec jsme to všichni zvládli. Tajná disciplína začínala otáčením se kolem tyčky každým členem družstva a postupným zapojováním příslušného hasičského zařízení do požárního útoku. O různé koriózní pády a otočky nebyla nouze, ale naštěstní se nikomu nic nestalo a všichni jsme se pobavili nejen na vlastní účet. Poté následoval útok. U mužů jsme se dočkali překvapivých výsledků, např. muži z Bezuchova předvedli excelentní útok s časem 18 vteřin a nějaké drobné. Za to ženy si to zvládly po svém. Našim mužům se bohužel nepodařilo zopakovat, a nebo vylepšit loňský výsledek, ale i tak dovezli krásné 4. místo. Naopak ženy opět bojovaly o první místo do posledního dechu. Zopakovaly svůj výkon a získaly nádherné 1.místo.

IMG_6586.JPGIMG_6589.JPGIMG_6688.JPGIMG_6796.JPG

Hradčanské ďolíček

V sobotu 21. července jsme se poprvé pustili do pořádání své vlastní netradiční soutěže s názvem Hradčanské ďolíček. Začátek soutěže byl naplánován na třináctou hodinu. Nakonec měli naši muži tři soupeře a ženy dvě. První byla štafeta, která se skládala ze slalomu kutálení pneumatiky, pak muzi přeskakovali bariéru a předávali si hasičák, poté se předala štafeta dalšímu v týmu, který měl za úkol poznat jednu turistickou značku, hasičské značení nářadí a uvázat uzel. Ženy to měly o něco jednodušší a to v tom, že bariéru obíhaly. Druhá disciplína byl požární útok s poněkud netradičním poskládáním hadic, savic, košem a proudnicemi na základně. Naši muži předvedli ukázkový výkon a za ten si odnesli 1. místo. Naše ženy bohužel dělilo pár sekund od prvního, tudíž získaly 2. místo, ale které je samozřejmě stějně krásné. Po skončení soutěže pokračovalo veselí diskotékou až do noci.

IMG_6420.JPGIMG_6431.JPGIMG_6507.JPGIMG_6525.JPG

Netradiční soutěž v Podolí

Na státní svátek, to jest 6. července 2012, pořádali naši sousedé přes kopec netradiční soutěž s názvem Podolské důlek. Podařilo se nám vypravit jak družstvo mužů tak i žen. Hodinu po poledni jsme se startovným uplatili k soutěžení. První disciplína byla štafeta. Jeden člen družstva vyběhl, přeskočil bariéru, zapojil hadice k sobě, do rozdělovače a do proudnice, předal dalším dvěma, kteří zvedli nosítka s panou a obíhali půlku hriště, pak předali dalším dvěma, kteří pumpovali džebrovku a shazovali plechovky. Ženy bariéru obíhaly. Druhá byl pak klasický útok. Našim mužům se podařilo vybojovat 2. místo a ženy se umístili na 3. místě.

IMG_6184.JPG[1].jpgIMG_6221.JPGIMG_6239.JPG

Nohejbalový turnaj

Na sobotu 23. června jsme naplánovali nohejbalový turnaji. V 8hod ráno jsme se přivítaly všechny, kteří chtěli zabojovat o putovní pohár starosty SDH. Z blýzkého okolí se sjelo na 8 týmů, jedním z nich byl samozřejmě i tým našich hasičů. Vůbec poprvé jsme mohli vidět, že si zahrála i slečna. Po zahájení jsme se mohli všichni s nadšením pustit do boje a předvést své zkušnosti. Po celodenním klání nakonec uspěli tým Oldies- na 3. místě, na 2. místě se umístilo Hlinsko a 1.místo získal tým 4 veteráni. Naši hasiči byli velkorysí, a tak skončili v poli poražených. Podávali se dobroty z udírny a pitný režim jsme taktéž nezdanedbávali. Děkujem všem, kteří si přijeli zahrát a užít si zábavu a tešíme se, že se na rok uvidíme zas.

IMG_5556.JPGIMG_5923.JPGIMG_5947.JPGVítězové

Autocross

Na přerovské rokly se o víkendu 16 a 17. června jelo Mezinárodní Mistrovství České republiky Autocrossu. Naši hasiči, jako už po několikáté, zajišťovali bezpečnost na této soutěži. Letošní rok se tohoto úkolu zhostili Roman Popp, Kuba Dlouhý, Radek Koryčan a Standa Hradil. Pánové, děkujem ze příkladnou reprezentaci a pomoc při této akci.

Obec roku

Jelikož naše vesnice byla přihlášena do soutěže Obec roku, přespěli jsme svou troškou do mlýna a zapojili jsme se také. Prezentace naší obce proběhla 13. června. Jelikož nám v letošním roce přibylo několik nových mladých členů, tak projevili svou ochotu a přiložili taktéž ruku k dílu. Jako svou prezentaci jsme předveli požární útok. Chtěli jsme, aby ho předvedly ženy, ale bohužel se nemohly všechny zúčastnit. Útok nám odstartoval Velitel jednotky Pavel Michálek. Na startovní čáře stáli Radek Koryčan, Klement Mader, Stanislav Hradil, Hana Michálková, Žaneta Dlouhá, Tomáš Kolava a Vlaďka Kučová. I přes nepřízeň počasí nám vše klaplo a předveli jsme vynikající výkon. Starosta hasičů Jarouš Valentík mezítím krátkou řečí prezentoval náš spolek. I naše vystoupení přispělo, že jsme za Olomoucký kraj získali modrou stuhu. Tímto děkujem všem, kteří pomáhali a gratulujeme k získání druhého největšího ocenění.

P1110886[1].jpgP1110887[1].jpg

Předhodová zábava

v sobotu 9. června náš spolek pořádal předhodovou zábavu. K tanci i poslechu nám hrala skupina Novis. Točilo se výborné pivo, podávali se grilované makrely, uzené žebra, cigára a bůček. Pro děti tu byl skákací hrad a kolotoč. Nejen pro nejmenší tu byla i cukrová vata. Nechyběla ani přátelská hašteřivost s leckdy radostným či smutným očekáváním při losovaní tomboly. Jako program jsme nabídli brišní tanec, v nočních hodinách to byla ohnivá show s břišním tancem. A taktéž ukázku vycviku psa a možností si vyzkoušet napadení psa s rukavicí. Poté nám pak předvedli ukázku sebeobrany. I přes nepřízeň počasí jsme vydrželi do brzkých ranních hodin a vše bez velkých potíží proběhlo.

V neděli pak naše ženy předvedly požární útok. Ukázaly se v nových dresech, které nám zasponzorovala obec. Tímto jim děkujeme. Po odstartování všechny ženy vyrazily, vše perfektně zapojily a předvedly bezmála profesionální výkon, který byl odměněn bouřlivým potleskem. Věříme, že se jim na soutěžích bude dařit a budou vozit poháry domů.

IMG_4997.JPGIMG_5260.JPGIMG_5299.JPG

Véhonské plóžák

Zatímco někteří hasiči bojovali na okresním kole v Provodovicích, jíní téhož den zajišťovali bezpečnost u sousedů za kopcem u závodu mopedů a fichtlů. Sousedi z Nahošovic pořádali II. ročník Véhonského plóžáka. SOutěžilo se ve 4- řech kategoriích a přijelo na 60 účastníků.

Okresní kolo v Provodovicích

Jelikož jsme byli úspěšní na okrskovém kole, vyrazili jsme 2. června v sobotu ráno na kolo okresní. Konalo se v Provodovicích, a abychom se mohli zúčastnit, museli jsme si tentokrát přivstat. V Provodovicíh byl perfektně přichystaný areál s vynikajícím zázemím. Po menším problému s rozlosováním čísel pro jednotlivce jsme se mohli s chutí pustit do závodění. I když konkurence byla veliká a laťka postavená vysoko, přesto se nám podařilo umístit na krásném 11. místě z celkového počtu 17-ti mužských týmů. Za náš tým bojoval Stanislav Hradil, Pavel Michálek, Honza Kudrna, Radek Koryčan, Jakub Dlouhý, Ladislav Michálek a Klement Mader.

IMG_4264.JPGIMG_4309.JPGIMG_4979.JPG

Netradiční soutěž v Oprostovicích

V sobotu 26. května jsme se zúčastnili netradiční hasičské souteže v Oprostovicích. Soutěžili muži, ženy a muži nad 40 let. Byla pouze jedna jedinná disciplína a to útok s použítím historické stříkačky PPS8. Za muže soutěžili Jakub Dlouhý, Honza Kudrna, Pavel Michálek, Tomáš Kolava, Radek Koryčan, Klement Mader a Roman Popp. Naše ženy jsme nenechali doma a jeli jsme je vyvětrat na jejich první letošní soutěž. Družstvo bylo složené z Gabriely Tvarůžkové, Krystíny Prchalové, Hany Michálkové, Terezy Navrátilové, Martiny Žákovské st., Vlaďky Kučové a Markéty Kadlčíkové. Muži se umístili na krásném 2. místě. Ženy musely zabojovat, ale podařilo se jim dovést nádherné 1. místo. Gratulujeme a přejeme další úspěchy v tomto krásném sportu.

IMG030.JPGIMG045.JPGIMG057.JPGIMG095.JPG

Okrskové kolo Radslavice

V neděli 13. května jsme se zúčastnili okrskového kola. Celkem jsme měli 10 soupeřů a zúčastnili se i sestry hasičky z Tučína. Naše družstvo žen se nám bohužel nepodařilo složit. Po celodenním klání se nám podařilo získat krásné 3. místo a k tomu postup do okresního kola, které se bude konat v Provodovicích 2. června. Družstvo bylo složené z Pavla Michálka, Jakuba Dlouhého, Radka Koryčana a Tomáše Kolavi. K úspěchu přispěli noví členové Roman Popp, Klement Mader a Jan Kudrna. Děkujeme a děkujeme i novým členům za pomoc k tomuto krásnému místu.

IMGP8174.JPGIMGP8252.JPGIMGP8256.JPGIMGP8257.JPG

První požár na skládce

V neděli, další den po oslavě svátku sv. Florina, jsme měli výjezd na skládku. Bylo sucho a větrno, a tak jsme museli zasahovat při požáru. Kolem 12-té hodiny jsme přijeli první na skládku a začali likvidovat požár. Dostavilo se na 8 hasičských jedotek. Likvidace požáru trvala do 5-té hodinny odpolední, a i přes všechnu snahu jsme nakonec dohlíželi přes noc do ranních hodin. Zásah byl obzlášť těžký, protože byl silný vítr. Vše jsme zvládli a ráno přenechali zaměstnancům společnosti Sita.

29042012025[1].jpg29042012033.jpgIMG_4121.JPGIMG_4091.JPG

Pouť na Svatý Hostýn

Společně s bratry hasiči ze Šišmi jsme se vydali 28. března na pouť. Slavil se svátek patrona hasičů, svatého Floriana. Počasí nám přálo, výlet se vydařil a ti kteří nebyli líní, si udělali malou tůru z Hostýny zpět do Bystřice.

IMG_3912.JPGIMG_3920.JPGIMG_3902.JPG

Radslavská přilba

V odpoledních hodinách 31. března začala Radslavská přilba a končila 1. dubna v ranních hodinách vyhlášením výsledků. Naše jednotka se zúčastnila již několikrát, ale po druhé za SDH Hradčany. Reprezentovali nás Stanislav Hradil jako velitel, Pavel Michálek jako řidič, Tomáš Kolava, Radek Koryčan, Jakub Dlouhý a malou výpomoc jsme měli ze sesoudní vsi, a to Radka Zlámala. Měli jsme 26 soupeřů a to i ze Slovenska a Polska. Celkem se soutežilo v 18-ti disciplínách, byli tam například zkušební testy, zdravověda, stavění povodňové hrázi, požární poplach, bytový požár, práce na vodě, nebo třeba štafeta. Hoši se s celou souteží poprali statečně a umístili se tak na krásném 4. místě. Z celého srdce jim upřímně gratulujeme a třeba se příští rok podaří dosáhnout na stupně výtězů.

http://www.radslavice.cz/hasici/file.php?nid=5660&oid=2666963

IMG003.JPGIMG291.JPGIMG332.JPGIMG242.JPG

Vodění medvěda

V sobotu 18. února jsme se sešli před hasičskou zbrojnicí, převlékli do masek a v hojném počtu vyrazili na vodění medvěda. Počasí bylo krásné, občerstvení spoluobčanů veliké. Občas se k našemu průvodu někdo přidal a užíval si s námi. Blahopřejeme těm, ketří úspěšně prošli vesnicí. Děkujeme všem, ketří nás krásně občerstvili a už se tešíme opět na další rok.

CIMG1313.JPGCIMG1351.JPGCIMG1385.JPG

Hasičský ples

IMG_2114.JPG
V sobotu 11. února jsme v sále místního pohostinství pořádali Hasičský ples. K tanci i poslechu nám jako obvykle zahrála kapela Big Mžik. Tombola byla se zajímavými cenami a hlavní cenu televizi vyhrál bratr hasič František Brázda. S letošním plesem jsme měli veliký úspěch, za což děkujeme Všem, kteří se podíleli na přípravě a i těm, kteří se přišli pobavit a podpořit náš sbor.

IMG_2561.JPGIMG_2194.JPG[2].jpg

Ledovani kluziště

IMGP8040.JPG
Po shlédnutí předpovědi počasí jsme se domluvili a sešli, abychom udělali radost nejen sobě, ale i svým spoluobčanům a přes noc jsme v měsíci ledenu ladovali kluziště. Ledování nám trvalo přibližně týden a prováděli jsme je ve složení Standa Hradil, Tomášové Kolava a Matějíček, Michal Doležal, Pavel Michálek, Luboš a Mara Kučovi. Jelikož byla velká zima, museli jsme se zahřát a k tomu nám sloužila šatna na Výletišti. Bruslení jsme si užili nejen my ale i sposta dalších nadšenců pro tento sport, a zárověň jsme se sešli ve vetším počtu a posléze jsme si zahrali hokej.

IMGP8049.JPG

Pálení Masarykových vater a lampiónový průvod

22. října 2011 jsme pořádali pálení Masarykových vater s lampiónovým průvodem. Průvod začínal u bytovky. Došli jsme k pamatníku, kde se položil věnec a Jaroslav Valentíků pronesl přiměřeně dlouhou řeč. Průvod poté pokračoval na Výletiště, kde proběhlo vyhodnocení o nejlepší lampión. Nejkrásnější lampíón měla Lucinka Valentíková, Natálka od Heroldů a Evička Zapletalová. Následovala soutěž o dráčka Soptíka. Do souteže jsme zapojili i rodiče. Úkolem bylo, zapojit proudnici do hadice a hadici do džberovky. Rodič naplnil džberovku vodou a pumpoval. Dítko se snažilo mířit a zhodit 3 PET lahve, a poté proběhlo slalom. Nejúspěšnější v této disciplíně byla Natálka od Heroldů, Robin Slouka a první místo vyhrál Stanik Hradil. Soutěž sklidila velký úspěch a obrovské nadšení ze strany nejmenších. V pozdějších hodinnách jsme odpálili ohňostroj. K poslechu nám hrála Záhorská kapela.

IMG_0781.JPG[1].jpgIMG_0534.JPGIMG_0650.JPGIMG_0775.JPG[1].jpg

Stavba bariéry

Snímek 069.jpg
V sobotu 15. října jsme se sešli a společně jsme přiložili ruku k dílu, a to proto abychom postavili bariéru, a tudíž měli přes co trénovat. Potýkali jsme s menšími porblémy, ale ty jsme samozřejmě úspěšně vyřešli a bariéru postavili.

Všem pomocníkům tímto děkuji a teším se na další úspěšnou spolupráci.

Snímek 070.jpg

Úprava studny

Dne 1. - 2. 10. 2011 jsme se sešli na našem tréninkovém plácku vedle fotbalového hřiště.
Potřebovali jsme snížit studniční skruž, která vyčnívala nad terén. A při té příležitosti jsme si studnu prohloubili ještě o dalších 120cm.
Po oba dny jsme pracovali do pozdních večerních hodin a díky tomu se naše práce zdařila.

Kluci velmi vám děkuji za ochotu a pomoc při této akci.

Pavel Michálek
velitel jednotky

01102011519.jpg01102011517.jpg

Montáž nových majáků

Díky obecní dotaci, jsme si mohli zakoupit nové majáky na náš hasičský vůz.
Po dlouhém zvažování jsme si vybrali ledkové majáky.

Jakmile došli, okamžitě jsme se pustili do montáže (Pavel Michálek, Jaroslav Valentík, Radek Koryčan a Tomáš Kolava) a s pomocí elektrikářů Petra Krejčiříka a Jakuba Dlouhého se nám to i brzo zdařilo.

Všem patří velké díky, jak hasičům, kteří se na tom podíleli tak i obecnímu zastupitelstvu.

11092011463.jpg28092011496.jpg

Šišemský krtičák 2011

20. 8. jsme se poprvé zúčastnili tohoto závodu.

Naše ženy se složily a vyjely na svůj uplně první závod.
Závod byl složen z Netradiční disciplíny a Požárního útoku.

Muži se umístili na krásném 2. místě a ženy na ještě krásnějším 1. místě.

IMG_8805.JPGIMG_8834.JPG

Pavlovské HEBL 2011

Dne 30. 7. jsme se zůčastnili netradiční hasičské soutěže v sousedních Pavlovicích.

Náš tým složen z Pavla Michálka, Markéty Kadlčíkové, Tomáše Kolavy, Radka Koryčana, Jardy Valentíka a Jakuba Dlouhého skončil na krásném 2. místě.
Příští rok se pokusíme o 1. místo.

IMG_8298.JPGIMG_8332.JPG

MIKROREGION 2011

25. 6. se u nás v Hradčanech konalo setkání obcí Mikroregionu Záhoří - Helfštýn.

Obec požádala náš spolek, aby sestavil soutěžní družstvo a nakonec to nebylo jen soutěžní ale i vítězné. Se všemi disciplínami se poprali tito soutěžící Pavel Michálek, Markéta Kadlčíková, Tomáš Kolava, Tomáš Matějíček a Hanka Michálková. V disciplíně koulení popelnic nám vypomohli Alois Matějíček a Jiří Jančík.
V samostatné disciplíně VAŘENÍ jsme pomáhali Olze Zapletalové a Petře Skopalíkové.

Náš vítězný pokřik zněl " Tomáš, Pavel, Maky, Lufty, Hanka to je naše silná stránka "

IMG_7270.JPGIMG_7191.JPG

Nohejbalový turnaj

Dne 18. 6. 2011 jsme pořádali 2. ročník nohejbalového turnaje.

Zůčastnilo se 11 týmu. 1. místo vyhráli mladíci kteří si říkali NÁZDÁRCI, 2. místo 3 VETERÁNI a 3. místo HLINSKO.

Jako každý rok jsme měli dobroty z udírny a plno jiného občerstvení. A večer jsme poseděli a popili u muziky. Nálada byla výborná a příští rok repete.

CIMG0950.JPGP1000935.JPG

Předhodová slavnost

Dne 11. 6. 2011 jsme v Hradčanech na výletišti pořádali předhodovou zábavu.

Tohoto úkolu jsme se ujali s radostí ale i nejistotou, neboť jsme ji pořádali jako samostatný spolek poprvé. Vše dopadlo nad očekávání výborně ke spokojenosti nás pořadatelů, hostů i zastupitelů obce.
Byla bohatá tombola a hrála naše oblíbená skupina Big Mžik. Nechyběli ani speciality z udírny, o které se postarali Stanislav Jančík a František Jančík.
Na tuhle akci jsme dostali nápad rožnit sele. Díky velké pomoci Jaroslava Jemelíka a Milana Krejčího jsme tenhle nápad mohli uskutečnit a za to jim patří velké díky

všechny 035.jpgvšechny 037.jpg

Závody mopedů v Nahošovicích

28. 5. 2011
Pořadatelé tohoto závodu se obrátili na náš sbor s prosbou o zajišťění kontroly a bezpečnosti.

Akce byla tak výborně zajištěná, že jsme naštěstí moc práce neměli, ale i tak to byla velmi cenná zkušenost.

Pokud se na nás pořadatelé obrátí rádi jim zase pomůžeme.

všechny 007.jpgvšechny 010.jpg

Koncert skupiny Javory

27. 5. 2011 obec pořádala koncert a požádala všechny spolky aby se podílely na zabezpečení této akce.

Hasiči dostali za úkol řídit dopravu a zajistit pořádek v areálu. Myslíme si, že daný úkol jsme zvládli na výbornou.

Jsme rádi, že nám obec důvěřuje a i nadále ji budeme rádi pomáhat.

1. kolo požárního sportu v Pavlovicích

Dne 7. 5. 2011 jsme se zůčastnili okrskového kola v Pavlovicích.

Na těchto závodech jsme poprvé soutěžili s naší novou PS 18. Bohužel se nám na poprvé nepodařilo udělat naběračku a proto jsme skončili až na 6. místě.

Uděláme vše proto aby to bylo příští rok lepší.

Pouť na Svatý Hostýn

Dne 29. 4. 2011 jsme se vydali na pouť při příležitosti svátku patrona hasičů sv. Floriana.

Už 2. rokem jsme si společně s SDH Šišmou a místními obyvateli prošli krásy Hostýnku a připomenuli tento svátek.

Děkujeme všem zůčastněným.

Úklid obce

Dne 2. 4. 2011 jsme přivítali jaro úklidem naší malebné vesničky ve spolupráci s Centrem Ráj a SK Hradčany.

Při úklidu obce a přilehlého okolí se podílela spousta dětí a dospělích. Po úklidu jsme se všichni sešli na fotbalovém hřišti, kde bylo nachystáno občerstvení v podobě klobásek, pivečka, kofoly a pro ty nejmenší teplý čaj a sladká odměna. Poté jsme se s dobrým pocitem rozešli domů.
Za rok se těšíme na další spolupráci.

Při příležitosti úklidu proběhl i sběr železa.

Snímek 440.jpgSnímek 568.jpg

Radslavská přilba

Dne 26. 3. 2011 se konal 10. ročník hasičské soutěže.

Naši hasiči se zúčastnili tento rok poprvé jako samostatné družstvo ve složení P. Michálek, T. Kolava, S. Hradil, J. Dlouhý, O. Zlámal, R. Koryčan. Z 28 družstev jsme se umístili na krásném 16 místě. Jedná se o netradiční noční závody po celém okrese. Plní se různé úkoly jako např.: vyklízení sklepa, pomoc při autonehodě, dálková doprava vody, slaňování... atd.
Do příštího roku jsme si dali předsevzetí, že budeme ještě lepší.

Snímek 388.jpgSnímek 350.jpg

Vodění medvěda

6. 3. se jako každý rok v Hradčanech pořádalo vodění medvěda ve spolupráci s SDH a SK Hradčany.

Sraz byl v 9:00 u hasičárny, bylo krásné počasí a tak se nás sešlo kolem 30 masek. Díky štědrému pohoštění našich milých spoluobčanů (uzené maso vytáhlé přímo z udírny, kuřecí a vepřové řízky, chlebíčky a hlavně nesmíme zapomenout na slivovici). Vřelé poděkování patří všem, kterým ttao tradice není lhostejná.
Už těď se všichni těšíme na příští rok.

Snímek 144.jpgSnímek 323.jpg

První výjezd v roce 2011 - požár kompaktoru

540_300_crop[1].jpg
Dne 07.02.2011 v 16:19 byli členové výjezdu JSDH Hradčany vysláni operačním střediskem HZS k požáru motorové části kompaktoru na skládce v Hradčanech.

Po příjezdu na místo bylo provedeno hašení pomocí vlastních hasičských přístrojů a to do příjezdu HZS Přerov s cisternou. Následně byly nataženy dva hasební proudy „C“ k uhašení motorové části kompaktoru.
Po likvidaci požáru místní jednotka zůstala z preventivních důvodů na místě, kde monitorovala případná další ohniska požáru. Díky velmi včasnému zásahu JSDH Hradčany a následně HZS Přerov nedošlo k rozšíření požáru na uložený odpad. Na místo byly vyslány také jednotky SDH Dřevohostice a SDH Radslavice, které nezasahovaly.

Hasičský ples

Dne 19.02.2011 ve 20 hod. byla realizována místním sborem dobrovolných hasičů v pořadí již třetí kulturní akce s názvem „ Hasičský ples“.

Již krátce po 20.. hod se do sálu místního pohostinství začali scházet první hosté a nakonec se zde sešlo asi 110 účastníků. K tanci a poslechu hrála, na tomto plese již tradiční skupina , BigMžik z Přerova, která byla opět vynikající.
Ples se konal za dobré nálady a tato nálada vydržela až do brzkých ranních hodin. K pití bylo kvalitní víno ze známého vinařského sklípku z jižní Moravy. Všem zúčastněným děkuji jménem svým i jménem SDH Hradčany za výbornou atmosféru kterou na plese vytvořili a členům SDH a všem co se podíleli na přípravě plesu za kvalitně odvedenou práci .

Jaroslav Valentík
starosta SDH Hradčany

CIMG0085.JPGCIMG0112.JPG[1].jpg

Výroční valná hromada

CIMG0046.JPG
Ve čtvrtek 30. prosince proběhla výroční valná hromada SDH Hradčany. Podrobnosti najdete v usnesení VVH (odkaz pod tímto textem).

Zapis.pdf

Pálení Masarykových vater

P1000570.JPG
Dne 23.10.2010 v 18.00 hod. byla realizována místním sborem dobrovolných hasičů v pořadí již třetí akce s názvem „ Pálení Masarykových vater“ spojená s lampionovým průvodem určená pro všechny příznivce z Hradčan.

Již v 18.00 se sešla téměř stovka občanů u místní bytovky, od které v 18.30 vyšel průvod zúčastněných , za doprovodu dechové hudby, k místní kapli. Zde byl slavnostně položen věnec za všechny zesnulé hasiče. Následoval, opět za doprovodu hudby, přesun na místní výletiště. Zde byla za zvuku státní hymny slavnostně zapálena vatra.

Poté již přišla chvíle pro naše nejmenší účastníky a to vyhlášení nejlepších lampionů. I ti, kteří letos nevyhráli byli oceněni
místními hasiči sladkostmi a bylo pro ně připraveno občerstvení v podobě špekáčků a teplého čaje.
Ti starší se bavili u dobrého svařáčku, který uvařila naše paní starostka a u poslechu hudby. Vše zakončil krásný ohňostroj.

Dovolte mi, abych všem zúčastněným poděkoval a doufám, že se dobře pobavili.

Jaroslav Valentík
Starosta SDH Hradčany

Povodně Heřmanice, Liberecký kraj

V pátek 13.8. vyjeli členové místní jednotky na pomoc obci Heřmanice, kde napáchala značné škody říčka Oleška. V obci předali humanitární pomoc zakoupenou Obcí Hradčany a pomohli s vyklízením domů, čerpáním vody a úklidem komunikací. V sobotu v odpoledních hodinách musela jednotka plánovaně, z pracovních důvodů některých členů, ukončit pomoc a vrátit se na základnu.

Děkujeme obci Hradčany za projevenou dobrou vůli jak ve formě materiální, tak také osobní pomoci formou umožnění cesty členům jednotky. Členům, účastnícím se této pomoci, přibyly další cenné zkušenosti.

Poděkování patří také starostovi obce Heřmanice a jemu podřízenému týlu. Členové jednotky dostali dostatečné množství stravy i pití a vrcholem bylo ubytování ve škole v Kunraticích - v teple, suchu a se sprchou s teplou vodou, což jsme v daných podmínkách opravdu nečekali. Za ubytování děkujeme hlavně ředitelce školy, která ubytovámí poskytla.

Z důvodu rozsáhlejší fotogalerie použijte v případě zájmu externí odkaz.

Fotogalerie zde...

Troubky

20.5. v 6:42 vyjela jednotka do obce Troubky. Zde, po instruktáži od štábu, osadila potok Svojnice požární stříkačkou a společně s dalšími jednotkami celý den odčerpávala vodu, aby klesla v obci hladina v kanálech, což se dařilo. Strojník a hasič byl cca 14:30 poslán s motorovým kalovým čerpadlem na čerpání zatopeného hřistě. Dále členové jednotky pomohli s výdejem pitné vody a stravy v zatopených oblastech (z Tatry 815 VVN 8x8 ze Záchranného útvaru HZS v Hlučíně).

Čerpací stanoviště u SvojniceKřižovatka ulic Sportovní a Nová ulicePošta v TroubkáchTenisové kurty na ulici Vlkošská

Povodně Troubky

V úterý 18.5. vyjela ve 4:15 jednotka do obce Troubky, kde ihned po příjezdu začala s evakuací a vyrozuměním obyvatelstva o blížící se vodě v ulicích Nová čtvrť a Svárov. Zásah ukončila 12:10, kdy byla štábem poslána zpět na základnu.

DSCN2022.jpgDSCN2023.jpgZatopené fotbalové hřištěUlice Vlkošská, pohlled směrem do obce

Požár skládky

V úterý 20.4.2010 byl jednotce v 7:44 vyhlášen poplach - požár skládky. Bližší info bude dodáno.

První tréning soutěžního družstva

Sportovní družstvo využilo sobotního slunečného počasí a odpoledne uspořádalo tréning. Zatím sice jen nasucho, ale i taková příprava má smysl.

Velitel zase šaškujeKika a Pavel připravují proud a rozdělovačSoustředění týmuNachystaná základna

Úklid obce

27.3.2010 uspořádalo Centrum pro rodinu Ráj, ve spolupráci s SK Hradčany a SDH Hradčany tradiční jarní úklid obce. V 8:30 se členové a příznivci těchto spolků rozdělili na skupinky a započali s úklidem. Odpadky byly v 10:00 posbírány, následoval úklid cest od zbytků posypu a naplavené hlíny. Po malém občerstvení z udírny pokračovalo SK a SDH sběrem železa.

DSCN1715.jpgDSCN1718.jpgDSCN1722.jpgDSCN1732.jpg

Mimozásahová asistence

22. dubna 2010 byl ve 2:54 telefonicky požádán velitel o asistenci na skládce.
Členové se dostavili na místo a pomocí ženijního nářadí provedli zasypání některých ohnisek, ze kterých by mohl vzniknout požár, vyčkali na místě cca hodinu, po obhlídce místa odjeli zpět na základnu.

Pátý požár

21.3. byl v 1:22 vyhlášen jednotce poplach, požár skládky. Jednotka se na místo dostavila jako první, provedla průzkum, po příjezdu JSDH Dřevohostice natáhla proud 2C a začala s hašením. V 6:00 byl požár lokalizován a jednotky HZS Přerov (T815, Iveco-Magirus) a HZS Bystřice pod Hostýnem odjely na základny. Místní jednotka s JSDH Dřevohostice, ve spolupráci s těžkou technikou provozovatele prováděly dohašování skrytých ohnisek požáru. Zásah ukončila jednotka Hradčany v 11:55 příjezdem na základnu a definitivně 14:15 návratem po očistě a pověšení hadic (které sušíme v sousedních Pavlovicích).

0DSCN1666.jpg0DSCN1683.jpg0DSCN1701.jpg0DSCN1708.jpg

Požár č. 4

V pondělí 8.3. byl jednotce vyhlášen 3:35 poplach, požár skládky, kam byly povolány velkokapacitní cisterny a materiál celý den proléván, jednotka se vrátila na základnu 17:20

Požár č. 3

Při odjezdu jednotky ze skládky bylo zpozorováno cca 0:50 zahoření, avšak jiného místa úložiště, což jednotku přimělo jet prověřit stoh kousek od skládky. Během jízdy však bylo zjištěno opětovné zahoření skládky a jednotka po příjezdu na místo natáhla opět vedení 3C. Po likvidaci požáru střední pěnou rozhodl velitel zásahu o ponechání všech tří jednotek na místě události.

Druhý požár

Ve čtvrtek 4. března byl v 17:35 vyhlášen místní jednotce poplach - požár skládky.
Jednotka se sbíhala do zbrojnice již dříve, jelikož někteří členové požár viděli, jiní byli upozorněni místními občany. Díky tomu již 17:38 vyjela a 17:52 byla na místě.

Zde bylo nataženo vedení 3C od rozdělovače, později zkrácené na 2C a jednotka čekala na příjezd první CAS (JSDH Dřevohostice). Dále se požáru zúčastnilo HZS Přerov (CAS 20 Iveco-Magirus a CAS32 T815).

Po uhašení požáru byla místní jednotka ponechána na místě na dohled na požářiště. 0:10 bylo požářiště předáno zástupci provozovatele a jednotky se rozjely na základny...

DSCN1596_resize.jpgDSCN1600_resize.jpgDSCN1612_resize.jpgDSCN1603_resize.jpg

Požár skládky

Ve středu 3. března byl jednotce nahlášen ve 22:10 zaměstnancem skládky požár.

Po příjezdu na místo události natáhla jednotka vedení 3C od zdroje průsakové vody. Následně zjistila, že došlo k zaplavení motoru čerpadla, proto vedení zrušila a do cca 3:20 tvořila na místě zálohu, následně jí, společně s JSDH Radslavice, bylo požářiště předáno na dohled.

V 6:50 obě jednotky předaly objekt zástupci provozovatele a odjely na základny. JSDH Hradčany dokončilo pozásahovou přípravu materiálu v 7:40 a hasiči se rozešli do svých domovů.

Brigáda

V sobotu 30.1.2010 proběhla za účasti členů Galety, Michálka, Otčenáška a Vaculíka brigáda.
Členové využili oblevy a odstranili ledovou krustu na vjezdu zbrojnice. Dále pokračovali na pracech na koňské stříkačce.

Výroční valná hromada

2. ledna se ve společenském sále hospody konala výroční valná hromada sboru.
Na této schůzi byl zhodnocen rok 2009, přijat plán akcí na rok 2010, představeni 4 noví členové sboru - Markéta Kadlčíková, Kristýna Prchalová, Stanislav Jančík a Radek Koryčan. Hlavním bodem schůze byla, tak jako ve všech sborech Sdružení hasičů ČMS, volba funkcionářů sboru.

Nejvyšším představitelem, starostou, byl nově zvolen Jaroslav Valentík, na pozici velitele byl potvrzen Tomáš Otčenášek. Tito dva jsou zároveň členy výboru, který dále tvoří Stanislav Hradil ml., Zdeňka Klvaňová a Pavel Michálek.

Výbor SDH Hradčany děkuje všem členům za aktivní přístup k brigádám a kulturním akcím v obci.
Zvláštní poděkování patří starostovi sboru v letech 2004-2009, bratru Františku Brázdovi.

Pálení Masarykových vater

V pátek 23. října zorganizoval místní sbor Pálení vater.

Po náročných přípravách vyšel v 18:30 od bytovky slavnostní průvod hasičů s vlajkami ČR a obce a věncem na vzpomínku zemřelým členům. Hasiče následovala živá hudba a místní občané se svými dětmi a lampiony.

U sochy Sv. panny Marie Svatohostýnské hasiči položili smuteční věnec a po proslovu starosty sboru uctili minutou ticha památku zemřelých členů.

Nakonec se pochod přesunul na Výletiště, kde velitel sboru pronesl slavnostní řeč. Následně byly porotou vybrány tři nejkrásnější lampiony a jejich majitelé oceněni.
Celkem se průvodu zúčastnilo 38 lampionů, což je s přihlédnutím k počtu obyvatel více než pozitivní číslo.
Nyní již mohlo dojít k zapálení vatry, ochutnání klobásek z udírny nebo svařeného vína za příjemného doprovodu kapely. Pro děti byl připraven zdarma čaj na zahřátí a kabanos, který si mohli následně opéct.

Sbor děkuje Obci Hradčany za významnou finanční pomoc při zajištění této akce.
Poděkování patří také všem členům i příznivcům, kteří při organizaci akce přiložili ruku k dílu a zasloužili se tak o zdárný a důstojný průběh akce.

(Sbor přivítá poskytnutí fotografií pořízených na této akci účastníky pochodu a diváky - kontaktní osoba T. Otčenášek. Předem děkujeme za ochotu.)

CVIČENÍ - Požár šaten na fotbalovém hřišti v Pavlovicích

V sobotu 17.10. byl ve 14:36 vyhlášen jednotce poplach - Požár nízké budovy, I. stupeň Přerov, Pavlovice u Přerova, ŠATNY, požár šaten na fotbalovém hřišti, sdělovala členům jednotky SMS zpráva od operačního střediska.

Nešlo však o skutečný požár, ale o předem oznámené taktické cvičení jednotek okrsku Pavlovice.
Cílem cvičení bylo vyzkoušet si dálkovou dopravu vodu hadicemi na větší vzdálenosti a prověřit znalost signálů pro dodávku vody. Dálková doprava vody hadicemi se nejčastěji používá v případě lesních požárů v nepřístupném terénu, kde nejde z důvodu průjezdnosti zřídit kyvadlovou dopravu vody cisternami.

Po příjezdu všech jednotek na místo proběhlo rychlé proškolení zásad bezpečnosti, dále bylo jednotkám přiděleno místo v řetězci, na které následně odjely. Po příjezdu na místo bylo osazeno čerpadlo, nataženo dopravní vedení 6B, osazen přetlakový ventil chránící čerpadlo a dopravní vedení a postupnými signály žádáno k Panskéému rybníku o vodu. Během cvičení byly simulovány také dvě poruchy, které opět nutily jednotky použít signály. Po "uhašení" požáru a úklidu všech věcných prostředků zpět do vozidel došlo k vyhodnocení cvičení v malém sále kulturního domu. Na zahřátí a doplnění energie se podávala horká polévka.
Kolem 18:00 se jednotky rozjely zpět na základny.

doprava.jpgSisma.jpgodjezd.jpg

ME Autocross 2009 Přerov

O víkendu 05. a 06.09.2009 se konalo v Rokli mistrovství Evropy v autocrosse. Již tradičně, ke konci sezony, byly souboje jezdců tvrdší, nervy pracovaly, tak i k několika jezdeckým chybám došlo, při kterých museli pomáhat hasiči. Z místní jednotky se zúčastnili tři zástupci - J. Dlouhý, S. Hradil, T. Otčenášek a dále kolega z vedlejší obce - R. Koryčan.

Letošní ME však bylo značně rozpačité. Divácká účast byla sice hojná, jezdecká však nikoli.
V tomto závodě se s autocrossem loučil místní jezdec Petr Švestka a navíc, dle vyjádření zástupců pořadatele, byl tento ročník posledním ME v Přerově.
Trochu nostalgicky dodám, že na tento podnik budeme rádi vzpomínat.

Požár skládky

Ve čtvrtek 03.09.2009 byl v 16:49 jednotce vyhlášen poplach z důvodu zahoření skládky. Jednotka vyjela do 5minut, na místě mimořádné události byla jako první, provedla průzkum, kterým zjistila, že provozovatel nechal požářiště zavézt dvěma Tatrami písku a že oheň se dále nešíří. Po příjezdu HZS Přerov byla plocha zkropena lafetovou proudnicí a cca po hodině jednotky poslány zpět na základny.

Cvičení jednotek pro úkoly ochrany obyvatelstva Smilov 2009

V pátek 12.6. a sobotu 13. proběhlo ve Vojenském újezdě Libavá školení pro jednotky JPO V.

Toto školení bylo zaměřeno na schopnost jednotek vést účinnou pomoc při evakuaci obyvatelstva, stavbě stanů, zabezpečení případných nehod při přepravě nebezpečných látek, organizaci zásahu na ně, dekontaminaci, apod. Školením prošli velitel jednotky - Otčenášek, velitelé družstva Michálek a Hradil, strojník Dlouhý a hasiči Galeta, Vaculík.

Jednotka se prala nejen s probíranými tématy, ale také s nepřízní počasí, kdy téměř celý pátek pršelo.

IMG_1001.jpgIMG_1013[1].jpgIMG_1030[1].jpgIMG_1029.jpg

Rozšíření vybavení

Středa 13. května byl pro jednotku takový letos asi největší Štědrý den.

Den velitele začal kolem deváté ranní kávičkou. 9:30 zazvonily poštovní doručovatelky, mimo předání dopisů chtěly po veliteli peníze, ukazovaly zásilku s hadicemi a jestli je to jeho. ,,Ano, je, ale mělo to jít na obec a platit bude obec". A tak kolem desáté navštívil obecní úřad a vyzvedl 8ks zásahových hadic C52.

Sotva hadice naložil do OA Transit, že je zkusí natlakovat, přijel kurýr se zásilkou z firmy Hicon. Přivezl značku zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou, které budou umístěny na stěně zbrojnice a umožňovat bezproblémový výjezd vozidla z proluky a naložení materiálu z hasičárny.
Další dárek do sbírky, 4ks dopravních kuželů, které pomůžou zlepšit bezpečnost členů jednotky při práci na pozemních komunikacích, byla druhá položka z nákupu u firmy Hicon.

Po vyzkoušení hadic, smotání a uklizení všech věcných prostředků přijel druhý kurýr. Přivezl novou turbo proudnici Protek 366. Tato bude využita při případných požárech, v našem případě převážně skládky, k účinnějšímu hašení než dosud, s plnoproudými proudnicemi. Dále byly objednány dvě sady Cu trubek na PS 12, protože původní ocelové byly v havarijním stavu.
Proudnice byla ihned vyzkoušena a funkci plní jak má, trubky byly druhý den na obou stříkačkách vyměněny.

Tímto nákupem se opět rozšířily podmínky jednotky k úspěšnému zásahu. Hadice byly nakoupeny neplánovaně, na základě zjištění, že po prvním požáru skládky zůstaly ve zbrojnici jen 3ks hadic C, což je k účinnému vedení zásahu nedostatečné. Turbo proudnice s regulací průtoku a tvaru proudu taktéž citelně chyběla.

TIMESEAL Mezinárodní mistrovství České republiky

O víkendu 9. a 10. května se sjeli jezdci autocrossu do Přerovské rokle.

Již tradičně se této akce zúčastnila také jednotka místních hasičů a sice Dlouhý, Hradil, Michálek, Otčenášek, doplněná kolegy z Pavlovic - Koryčan, Veneny.

Zde se jedna skupina podílela na požárním zabezpečení depa závodních strojů preventivními obchůzkami, kontrolou činnosti mechaniků a návštěvníků (např. kontrola nebezpečného svařování, rozdělávání ohňů mimo určené místa apod.) a po dojetí finále dohledem nad parc fermée (uzavřené parkoviště závodních strojů).
Zasahovat naštěstí při žádném požáru nemuseli.

Dva členové jednotky obsadili místa u tratě. Díky letošnímu relativně klidnému průběhu sbírali úlomky závodních vozů z tratě a zajišťovali odtah jezdců, kteří nedojeli. Na úseku tratě, který zabezpečují, nedošlo k žádné vážnější nehodě.

StartD3.jpgOdtahZeman.jpgHasic1.jpgDSC00539.JPG

1. kolo požárního sportu

9. 5. 2009 se konala v Radslavicích okrsková soutěž v požárním sportu.
Tým Hradčan obsadil krásné 4. místo ze sedmi soutěžních družstev okrsku Pavlovice, celkově, s okrskem Prosenice, 6. místo z deseti přihlášených družstev.

DSC00265.JPGDSC00280.JPGDSC00284.JPGDSC00289.JPG

Výjezd - požár

K požáru skládky v Hradčanech vyjela 3.5.2009 ve 20:08 místní jednotka. Provedla průzkum na místě mimořádné události a provedla ohlášení požáru na SOPIS Prostějov.

Výjezd ve složení:
Michálek - velitel družstva, Tomčík - strojník, Galeta - hasič. Po vyhlášení poplachu jednotku doplnili Dlouhý a Otčenášek.

Na zásahu se negativně projevila závada rozvodu průsakové vody, kdy jednotka po příjezdu na místo kvůli nefunkčnosti zařízení nemohla provést hašení.

Kolem 23:15 byla jednotka poslána zpět na základnu. Po očistě použitých hadic se členové jednotky rozešli 23:45 do svých domovů.

První letošní výjezd k požáru

29.4. se 0:26 z místního rozhlasu ozval požární poplach.
Jednotka byla vyslána sektorovým operačním a informačním střediskem Prostějov (SOPIS) na požár skládky v Hradčanech.

Na místo události dojela jednotka jako druhá hned po profesionálních hasičích z Přerova a ihned začala s hasebními prácemi. Díky absenci dýchací techniky byli hasiči na proudech vystřídáni členy JSDH Dřevohostice ihned po příjezdu této jednotky.

Místní jednotka pak pomáhala s překládáním hadicových vedení a distribucí tekutin zasahujícím hasičům. Cca 3:35 byl požár za pomoci těžké techniky provozovatele (kompaktor) a hadicového vedení C uhašen a jednotka poslána na základnu.

Díky realizaci prvotního zásahu průsakovou vodou z nádrže provozovatele bylo nutno všechny hadice propláchnout a omýt. Ve 4:03 byla technika a věcné prostředky na svém místě a jednotka mohla na SOPIS nahlásit znovupřipravenost k výjezdu.

Dále pak byly oděvy rozprostřeny aby vyschly, uklizen automobil a 4:45 jednotka zbrojnici opustila a členové šli dohnat spánek.

Tento poplach ukázal několik zajímavých skutečností. Jsou jimi zejména:

Mnohými lidmi a médii kritizovaný nákup (dotace Ministerstva vnitra) oděvů Bushfire a bot Obuv Špeciál zlepšil využitelnost jednotky při prvotním zásahu. Až do 9.4. jednotka neměla žádný oděv určený k zásahové činnosti.

Přesun obecního automobilu do proluky mezi zbrojnici a obchod se ukázal jako velmi výhodný kvůli dostupnosti této techniky.

Jednotka, mnohými obyvateli obce podceňována, se ukázala akceschopnou, když ve složení Otčenášek - velitel, Hradil - strojník, Galeta, Tomčík L. - hasiči, v požadovaném čase vyjela. Tentokrát to byla naštěstí jen skládka, kde k ohrožení života a majetku nedochází a přejeme si, aby tomu tak bylo i nadále.

Ukázaly se rezervy ve vybavení jednotky a uspořádání hasičské zbrojnice. Většina chybějícího materiálu byla v rozpočtových požadavcích na letošní rok. Paradoxně např. osobní klíče jsme již objednány měli a ještě 29.4. odebrali.

Všem zasahujícím patří poděkování za kvalitně odvedenou práci.

Transit má nové stanoviště

27.4. byla dokončena brána mezi obchodem a hasičárnou. Tímto dnem sídlí obecní automobil na tomto místě a bude jednotce k dispozici i při neplánovaných akcích včetně případného výjezdu k požáru.

Velké poděkování patří rodině Mikulíků, kteří od zakoupení automobilu v květnu 2008 do dnešního data trpěli automobil ve svém průjezdě ZCELA ZDARMA.

Velký úklid zbrojnice

23.4. se trio velitelů pustilo do generálního úklidu hasičárny.

Pavel Michálek se postaral o přebrání materiálu v regálech příručního skladu, Tomáš Otčenášek se postaral o přesun nepotřebného materiálu na půdu.

Následně, již posíleni Stanislavem Hradilem, přeorganizovali prostor samotné zbrojnice - umístění skříní (jedna rozebrána, nová donesena z OÚ), umístění již dříve přineseného stolu, přesun počítače, motorových stříkaček aj. V hasičárně přibyl držák zahradní hadice, o kterou tak nyní nebudeme zakopávat.

Dále byla do zastávky připevněna nástěnka, kde se budou objevovat aktuality jednotky i sboru.

Bushfire a Obuv Špeciál

IMG_0574.jpg
9.4. vyzvedl velitel jednotky na CPS Přerov 5ks zásahových oděvů Bushfire a 5ks Obuvi Špeciál. Přijatý materiál byl označen a oděvy pověšeny na ramínka.Více najdete ve fotogalerii.

Jednotce byl zakoupen vysokotlaký čistič Kaercher. Velitel WAPku hned vyzkoušel na budově Občanské vybavenosti obce a omyl fasádu od zbytků vlaštovčích hnízd. WAPka též najde uplatnění (nejen) při mytí obecního automobilu.

Aby mohlo jaro přijít

Centrum pro rodinu Ráj pořádal 4.4.2009 ve spolupráci s SDH a SK tradiční jarní úklid obce.
Během této akce byly posbírány odpadky v obci a přilehlém okolí a posbírány zbytky posypu z vozovky. Hasiči a sportovci také posbírali starý železný šrot. Všem zúčastněným patří velké díky.

Radslavská přilba

Pavel Michálek
28.3.2009 se naši borci - Stanislav Hradil, Pavel Michálek a Lukáš Tomčík zúčastnili soutěže hasičské všestrannosti za tým SDH Pavlovice - Záhoří.
Po celém bývalém okrese Přerov je čekalo 16 různých disciplín, se kterými si hravě poradili.

V soutěži obsadili skvělé 8. místo ze 23 jednotek.

Školení velitelů a strojníků

7., 8. a 21. 3. se zůčastnili členové Hradil, Michálek, Otčenášek školení velitelů.

14. a 15. 3. proběhlo školení strojníků, účastnili se jí strojníci Dlouhý a Valentík.

Čištění potoka

V neděli 1.3. provedla jednotka, hasičským jazykem řečeno, odstranění nebezpečných stavů. Jednalo se o rozebrání hráze z desek, kterou někdo lehkomyslně postavil na potoce u obecního úřadu. Stoupající hladina Šišemky přiměla jednotku jednat, odstranit překážku a prověřit koryto po celé délce obce. Další závady nebyly nalezeny. Tato hráz vzdouvala hladinu o celých deset centimetrů a zachytávala většinu dřeva a trávy, které se při tání sněhu objevuje v tocích požehnaně.

Velitelé JSDH proto upozorňují občany, že i zdánlivě neškodná hráz může díky naplaveninám způsobit až vylití potoka a apelují na rodiče, ať na tuto skutečnost upozorní své potomky. Na počátku mnohých tragédií stála obyčejná klukovina.

hradcany_sdh_footer.png