Úvod > Stará struktura > Úvod

Obec Hradčany

Vesnice Olomouckého kraje roku 2013

Obec Hradčany s rozlohou katastru 533 ha, leží asi 12 km východně od Přerova v nadmořské výšce 245 m v malebném údolí po obou březích potoka Šišemky.

První zmínka o obci je v latinském textu ve tvaru Hradczan a pochází z roku z roku 1348, kdy ji měli v držení pánové Beneš a Dobeš ze Šišmy. Po husitských válkách se vesnice dostala roku 1460 do držení Václava z Baště a Všechovic a v držení tohoto rodu zůstala do roku 1558. Tehdy ji Burian z Baště intabuloval Vilémovi ze Žerotína a na Dřevohosticích, jehož rodu zůstala až do roku 1848. Roku 1850 se staly Hradčany samostatnou obcí, která až do roku 1949 patřila k okresu Holešov.

Dominantou obce je uprostřed návsi stojící věž zvonice, ke které byla v roce 2008 přistavěna na základě žádosti místních občanů kaple Sv. Antonína Paduánského. Nedaleko pak stojí socha Panny Marie Svatohostýnské z roku 1912, kterou na své náklady pro obec nechala postavit vdova Antonie Hrbáčková. V roce 2012 byla obec oceněna v krajském kole soutěže Vesnice Olomouckého kraje Modrou stuhou za společenský život - dotace získaná za toto ocenění byla v roce 2013 použita na celkovou rekonstrukci návsi. V témže roce proběhla rekonstrukce bytového domu, který stojí poblíž nově upravené návsi a výstavba Centra společenského života, ve kterém se nachází zázemí pro hasiče, sportovní kluby stolního tenisu a šachistů, zahrádkáře a dětského klubu Veselé opičky.

Na několika místech v obci se dále nachází starodávné kříže. Každý z těchto křížů dal na své náklady postavit některý z místních občanů či rodin, např. rodina Kundrátova, Tomčíkova a Skálova.

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2013

• V roce 2013 získala obec Hradčany Zlatou stuhu a titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2013

• V roce 2012 byla obec oceněna v krajském kole soutěže Modrou stuhou za společenský život

• V roce 2011 jsme v krajské soutěži Vesnice roku získali 3. místo