Úvod > Dění v obci > Akce archiv > Akce 2016 > Výšlap na Kralický Sněžník

Výšlap na Kralický Sněžník

17.7.2016

V neděli 17.července na nás devět turistů čekala výzva v podobě výšlapu na Kralický Sněžník. Před devátou hodinou jsme vystoupili v obci Stříbrnice, odkud jsme po malém občerstvení vyrazili po žluté do kopce, až jsme došli k horské chatě Návrší, která se nachází asi ve čtvrtině trasy. Kolem nás už byl jen les, cesty a cestičky a všude spousta kamení. Kralický Sněžník je členité pohoří na hranici České republiky a Polska a náleží do Krkonošsko-Jesenické soustavy. Nejvyšším vrcholem české části je právě Kralický Sněžník s výškou 1 425 m.n.m. a někdy bývá nazýván "střechou Evropy", protože z něj odtékají vody do tří moří: Baltského, Severního a Černého. Pramení zde také řeka Morava. Žlutá značka nás postupně vedla výš a výš, odkrývaly se nám tak krásné výhledy na Jeseníky, hřebeny Rychlebských i Orlických hor. Samotný vrchol "Kraličáku" není nijak atraktivní, je hodně rozlehlý a plochý. Byla zde v letech 1895 až 1899 vybudována 33,5 m vysoká kamenná rozhledna, která však nebyla udržována a v roce 1973 musela být pro špatný stav odstřelena. Zbyla z ní jen hromada kamení. Roku 1912 byla pod vrcholem vybudována Lichnštejnova chata, která dnes už také není a zůstaly tu pouze základy. Do dnešní doby se dochovala jen žulová soška slona na podstavci, která stojí poblíž základů bývalé chaty a je neoficiálním symbolem Kralického Sněžníku. Okolí tohoto horského masívu pokrývají suťová pole a kamenná moře, která vznikla mrazovým zvětráváním obnažených skal. Jsou zde ještě i jiná pozoruhodná místa, ale já jsem vám popsala ta, která jsme na naší trase viděli my. Počasí nám toho dne přálo, bylo nádherně slunečno, úžasné výhledy. Výšlap i sestup byly docela náročné, ale dolů jsme dorazili sice unaveni, ale nadmíru spokojeni se svým výkonem. Chtěla bych touto cestou poděkovat našim řidičům, kteří, ač znaveni, nás bezpečně odvezli domů. Foto z této vydařené akce naleznete na hradcany.rajce.idnes.cz, takže závěrem už jen : Výšlapům zdar !!!!