Úvod > Dění v obci > Akce archiv > Akce 2018 > Soutěž ve vaření zelňačky a přípravy zabijačkového talíře

Soutěž ve vaření zelňačky a přípravy zabijačkového talíře

1.11.2018

Stejně jako v předešlých letech, tak i letos jsme obdrželi pozvání na celoslovenskou mezinárodní soutěž ve vaření zelňačky a v přípravě zabijačkového talíře. A protože jsme se v loňském roce  z důvodu pracovního vytížení nemohli této soutěže zúčastnit a ve dvou předcházejících ročnících jsme dvakrát obsadili 1.místo, rozhodli jsme se, že se pokusíme na tyto úspěchy navázat. I když se sestavování soutěžního družstva neobešlo bez problémů, podařilo se nám ho za přispění přátel ze sousedních obcí nakonec sestavit a 19.října jsme vyrazili na cestu do obce Nemce, která leží necelých 6 km od Banské Bystrice. Na místo jsme dojeli v pozdních večerních hodinách, a protože jsme měli zajištěný nocleh na nám již známém místě, nemuseli jsme nic dlouho hledat. Po ubytování jsme ještě doladili naši strategii a poté ulehli ke spánku. V sobotu jsme se na místo konání soutěže dostavili mezi prvními a měli jsme tudíž dost času na přípravu. Hned v úvodu se nás ujal pan starosta Dušan Mydlo a zavedl nás do naší improvizované kuchyně. Z auta jsme vyskládali vše potřebné pro naše vaření a pomalu jsme začali připravovat jednotlivé suroviny. Letošního již 12.ročníku soutěže se zúčastnilo 17 družstev nejen ze Slovenska, ale také z Polska a České republiky. Soutěž byla slavnostně zahájena úderem 11.hodiny. Od této chvíle to ve všech kotlících začalo bublat a celým areálem se linuly různorodé vůně. Na přípravu zelňačky a zabijačkového talíře mělo každé družstvo 3 hodiny a musím říct, že to stačilo. Dařilo se nám natolik, že jsme letos již potřetí získali za náš zabijačkový talíř zlato a to v opravdu těžké konkurenci! Pozadu nezůstala ani naše zelňačka, jejíž chuť a vůni vám bohužel zprostředkovat nemohu. Pouze dodám, že se na ni stála dlouhá fronta a i místní rodáci si za námi chodili pro její recept. Teď je před námi těžký úkol, kdy budeme muset vymyslet nějaký námět na zabijačkový talíř na příští ročník soutěže. Věříme, že jsme naši obec v této soutěži důstojně reprezentovali a hlavně jsme navázali nové kontakty, které se budeme snažit dále rozvíjet a udržovat. Na závěr zbývá už jen poděkovat našemu soutěžnímu družstvu za ochotu a vynaložené úsilí při reprezentaci naší obce. Poděkování zasluhuje také starostka obce Blažena Mikulíková, od které se nám při přípravě účasti v soutěži dostalo velké podpory.

zabi.png